Bush: V Iráku zůstaneme, dokud je třeba

  • 2
Prezident USA George Bush potvrdil v noci na středu předání politické moci Iráčanům do 30.června podle původního plánu. Dodal, že americké jednotky v Iráku zůstanou, aby chránily zemi a novou vládu před vnější agresí a vnitřní podvratnou činností.

"30.června bude irácká svrchovanost předána do iráckých rukou," řekl Bush v expozé na tiskové konferenci v Bílém domě, která se koná ve chvílích, kdy se odehrávají boje mezi povstalci a americkými jednotkami a místními iráckými silami v okolí Fallúdži.

"Chceme nezávislý, svobodný a bezpečný Irák," řekl Bush s tím, že je nutné demonstrovat důvěru ve schopnosti iráckého lidu spravovat si své věci sám. Vyhnul se však odpovědi, komu se bude moc 30.června předávat.

Někteří komentátoři upozorňují, že půjde o orgán, který byl jmenován a nebyl nikým zvolen.

Prezident uvedl, že Spojené státy navážou s Irákem diplomatické styky a vyšlou do Bagdádu svého velvyslance.

Bush obhajoval invazi do Iráku jako způsob odstranění nebezpečného režimu Saddáma Husajna a nastolení demokracie v muslimské zemi, což bude mít vliv na okolní státy blízkovýchodního regionu. Zdůraznil opakovaně, že jde o historickou příležitost, jak změnit v této oblasti a ve světě věci k lepšímu.

Podle Bushe v Iráku nyní nejde o "lidové povstání", nýbrž o boj, který vedou zbytky svrženého režimu spolu s islámskými radikály a teroristy z jiných zemí a na jihu radikální šíité pod vedením Muktady Sadra. "Chtějí, abychom odešli," řekl Bush s tím, že Spojené státy v Iráku zůstanou tak dlouho, jak bude zapotřebí.

Dodal, že vyšle do Iráku další jednotky a dodá další zdroje, pokud o to místní američtí velitelé požádají.

Podle amerického tisku se zpočátku Bushova administrativa stavěla k posilování jednotek negativně. Nynější těžké boje kolem středoirácké Fallúdže s desítkami mrtvých amerických vojáků a iráckých civilistů ukazují, jak křehká je stále bezpečnostní situace v této arabské zemi.

Prezident příkře odmítl srovnání nynějšího vývoje v Iráku s vietnamskou válkou. "Analogie je falešná," řekl Bush a dodal, že vysílá špatné poselství americkým jednotkám a také nepříteli.

Bush vysvětlil, že úsilí v Iráku má mezinárodní charakter a ocenil oběti, které tam přinášejí vojáci a lidé z jiných států. Dodal, že by rád viděl větší zapojení OSN a případně i novou rezoluci světové organizace, aby se do rekonstrukce Iráku zapojily další státy. NATO se bude moci zapojit například do ochrany iráckých hranic.


Video