Americký prezident George W. Bush

Americký prezident George W. Bush | foto: Reuters

Bush v Evropě probere radar, terorismus i Afriku

  • 59
Bushova nynější návštěva Evropy bude cestou velkých premiér. Poprvé se osobně setká se současnou hlavou katolické církve Benediktem XVI. Poprvé si na summitu G8 podá ruku s Nicolasem Sarkozym jako francouzským prezidentem. Jako vůbec první americký prezident zavítá do Albánie.

SPECIÁL: Bush v Praze

Naopak derniéru bude mít tandem Bush-Blair. V pozici nejmocnějších mužů svých zemí se potkají naposledy.

Česko a Polsko: protiraketová obrana
Svou cestu po několika evropských státech zahajuje George W. Bush dnes večerním příletem do Česka. Tady (stejně jako v Polsku o pár dní později) bude hlavním bodem rozhovorů s politickými špičkami protiraketová obrana, jejíž plánované zřízení vedlo k ochlazení vztahů mezi Ruskem a státy NATO. - více zde

V Polsku se má nacházet základna s desítkou raket, v Česku by měl stát radar, který odhalí nepřátelské střely.  V obou zemích zatím převažuje nedůvěra vůči americkému projektu. Prezident Bush se pokusí občany obou států přesvědčit, že protiraketová obrana pomůže zvýšit i jejich bezpečnost před raketami nevyzpytatelných režimů, jako je ten v Íránu.

Německo: klima a Afrika
Vrcholem Bushova evropského "turné“ bude setkání skupiny G8, která sdružuje sedm ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (USA, Japonsko, Kanadu, Německo, Velkou Británii, Francii a Itálii) a Rusko. V baltském letovisku Heiligendammu bude Bush společně s nejvyššími představiteli ostatních zemí jednat o boji s terorismem či zjednodušení mezinárodního obchodu.

Pustí se také do debaty o omezení skleníkových plynů v ovzduší. Bush ve svém čtvrtečním projevu navrhl, aby se do konce příštího roku patnáct států, které dohromady vypouštějí do ovzduší 80 procent kysličníku uhličitého, dohodlo, že stanoví globální cíl pro snížení emisí. Zatím se USA podobným opatřením vyhýbaly. - více zde

Za účasti afrických představitelů budou nejmocnější politici světa projednávat, jak hospodářsky pomoci černému světadílu.

Ještě předtím proběhnou dvoustranná jednání Bushe a německé kancléřky Merkelové. Ta se od svého nástupu snaží zahladit nesrovnalosti v německo-amerických vztazích, které se datují od doby, kdy se sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder postavil Bushovým plánům na invazi do Iráku.

Vatikán: naslouchání papežovi Benediktu XVI.
V sobotu se Bush přemístí z Polska do Říma, kde se mimo jiné setká s Benediktem XVI. "V blízkosti současného Svatého otce jsem se ještě neocitl. Je to dobrý myslitel a chytrý člověk. Budu prostě spíše naslouchat,“ řekl americký prezident v rozhovoru s MF DNES a dalšími evropskými médii. - více zde

Albánie: problém Kosova
Z Věčného města zamíří Bush jako první americký prezident do Albánie, kde ho čekají jednání nejen s místními politiky. Do Tirany dorazí i představitelé okolních balkánských států, kterým se USA zavázaly pomoci se začleněním do NATO do roku 2008.

Palčivou otázkou je budoucnost Kosova, USA podporuje Ahtisaariho plán, který předpokládá vznik nezávislého Kosova, což u jeho sousedů vzbuzuje obavy z nového kola násilností. - více zde 

Poslední zastávkou na Bushově cestě bude Bulharsko, kde se nejvíce očekává, zda americký prezident řekne něco k zadržování bulharských sestřiček v Libyi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video