Bush: Spojenci v Iráku zvítězili

  • 400
Americký prezident oznámil, že hlavní boje v Iráku skončily. Podle George Bushe spojenci vybojovali za šest týdnů klíčové vítězství ve válce proti teroru. "V bitvě o Irák zvítězili USA a spojenci. Nyní se koalice zaměřuje na bezpečnost a obnovu země," dodal Bush před kamerami na palubě letadlové lodi Abraham Lincoln.

Bush označil osvobození Iráku za klíčový úspěch ve válce proti teroru. Jak uvedl, USA a jejich spojenci bojovali v irácké válce za svobodu a mír ve světě.

"Odstranili jsme spojence Al-Kajdy, odstřihli zdroje financování terorismu a co je jisté, žádná teroristická síť už nezíská zbraně hromadného ničení od iráckého režimu, protože ten už neexistuje," uvedl Bush.

Bush označil období po 11. září 2001 za devatenáct měsíců, které změnily svět. "Svými útoky vyhlásili teroristé a jejich podporovatelé válku Spojeným státům. Tak ji tedy mají," řekl a dodal, že svržením Saddáma a afghánského Talibanu nekončí.

FAKTA O VÁLCE

Podle USA bylo v koalici proti Iráku 49 států. Země se do operací zapojily různě, od přímé vojenské účasti (USA, Británie, Austrálie, Polsko) přes logistickou a zpravodajskou podporu, zvláštní chemické či biologické jednotky (ČR, Slovensko, Ukrajina), otevření vzdušného prostoru (Turecko, Itálie, Portugalsko či Španělsko), humanitární pomoc a pomoc při rekonstrukci země (například Japonsko) až po politickou podporu.

USA měly v den zahájení války v oblasti na 255 tisíc vojáků, Británie asi 45 tisíc a Australané asi 2 tisíce vojáků. V dubnu bojovalo přímo v Iráku 140 tisíc amerických a britských vojáků. Irák měl armádu o síle asi 350 tisíc mužů. Koncem března přijelo pravděpodobně do země 6000 arabských dobrovolníků.

Spojenci uskutečnili přes 41 tisíc leteckých útoků a shodili 27 tisíc bomb. Podle USA bylo vypáleno na Irák přes 800 střel s plochou dráhou letu. Irák vystřelil na Kuvajt 20 raket. Kromě jedné dopadly všechny do pouště, do moře nebo je sestřelil americký obranný systém Patriot.

Náklady na válku nejsou zatím vyčíslené, předválečné odhady se pohybovaly kolem 100 až 200 miliard dolarů. USA 16. dubna oznámily, že zatím utratily 20 miliard dolarů.
(zdroj: ČTK)

Spojené státy podle něj opět preventivně zasáhnou, budou-li v ohrožení.

Bush výslovně neprohlásil válku za skončenou, aby USA měly volné ruce při pronásledování zbytků iráckého odporu. Z právního hlediska by ukončení války znamenalo například propuštění všech válečných zajatců, připomíná ČTK.

Prezident ale zvolil i méně vážný tón a připomněl, že některým vojákům se během války narodily děti. "Na svět přišlo sto padesát dětí v době, kdy jejich otcové sloužili na palubě Lincolna. Vaše rodiny jsou na vás hrdé," s úsměvem vzkázal posádce.

Na palubě letadlové lodi Abraham Lincoln se vrací do vlasti přes pět tisíc vojáků. Plavidlo  kotví poblíž kalifornských břehů.

Boje ukončil generál Franks
Prezident čekal s projevem na rozhodnutí velitele spojenecké operace generála Tommyho Frankse. Ten ve čtvrtek oznámil Bushovi, že hlavní boje skončily. Bílý dům poté ohlásil, že americký prezident promluví k národu.

Válka v Iráku začala 20. března. První letecké útoky měly za cíl zabít Saddáma Husajna. Jeho osud zůstává i po konci bojů neznámý. Postupně se ale daří zadržovat další prominenty svrženého režimu. - podrobnosti zde

Režim prezidenta Saddáma Husajna se zhroutil 9. dubna, o pět dní později oznámilo velení konec velkých bojů. Ve válce zahynulo přes 3700 lidí, z toho nejméně 1250 civilistů. Podle některých odhadů jich zemřel až dvojnásobek.

V bojích padlo 114 amerických a 8 britských vojáků. Dalších pět desítek jich zahynulo při omylech a nehodách. Podle Washingtonu spojenci zajali přes 6850 Iráčanů, podle Londýna je zajatců až devět tisíc.

Zatím se nepodařilo prokázat, že Irák vlastnil zakázané chemické, biologické nebo jaderné zbraně. To byl přitom jeden z hlavních amerických a britských argumentů pro zahájení války.

Americký prezident George W. Bush prochází mezi vojáky po přistání na letadlové lodi Abraham Lincoln, kde oznámil konec bojů v Iráku. (2. května 2003)


Video