Bush: Se Schröderem mluvit nebudu

  • 207
Diplomatická roztržka mezi Berlínem a Washingtonem, kterou rozpoutala německá exministryně spravedlnosti srovnáním politiky amerického prezidenta s praktikami Hitlera, se vyhrotila. George Bush dokonce odmítl telefonicky hovořit s kancléřem Schröderem.

Prvním úkolem staronové německé vlády se tak nestalo řešení masové nezaměstnanosti, nýbrž normalizace vztahů se Spojenými státy a obnovení důvěry tradičního spojence.

Protiamerická rétorika v německé volební kampani pobouřila Bushovu administrativu, která Schrödera varovala, že jeho projevy překračují hranice přijatelných rozporů mezi spojenci.

Počáteční podráždění Washingtonu, které vyvolal Schröder svým rozhodným odporem proti jakýmkoli útokům na Irák, se změnilo ve vztek nad výroky dnes už bývalé sociálnědemokratické ministryně spravedlnosti Herty Däublerové-Gmelinové.

Ta nepřímo přirovnala Hitlerovy metody k politice prezidenta Bushe. Ministryně sice den po volbách rezignovala, rozzlobený Bílý dům to však zdaleka neuklidnilo a povolební Berlín uklízí spoušť, kterou výroky ministryně natropily.

Prezident George Bush minulý týden odmítl telefonický rozhovor s kancléřem Gerhardem Schröderem, který chtěl urovnat aféru kolem nešťastného výroku své ministryně spravedlnosti. Schröder pak své stanovisko Bushovi vyložil v dopise.

Jeho obsah však americká strana označila za omluvný dopis bez omluvy. Razantní německá stanoviska, která se doma i v zahraničí připisují volebnímu boji, překvapují USA, ale i některé velké západní spojence Berlína. Spojené státy mají v Německu 70 tisíc vojáků a záleží jim na podpoře tak důležitého spojence v jakémkoli konfliktu.

Na vítězství Schröderovy rudozelené koalice v parlamentních volbách Bílý dům na rozdíl od ostatních zemí reagoval mlčením místo obvyklé diplomatické gratulace.
Prohlášení americké strany neobsahovalo ani blahopřání, ani Schröderovo jméno.

Mnozí experti poukazují na to, že Berlín lehkomyslně prohrál jako v kasinu dědictví kancléřů Adenauera, Brandta, Schmidta a Kohla, kteří půl století budovali odpovědnou atlantickou a evropskou politiku.

Vláda se proto již konkrétními činy snaží napravit zhoršení vztahů s USA a udobřit si Bushe. Německý ministr obrany Peter Struck včera na schůzce Severoatlantické aliance ve Varšavě navrhl, že spojená německo-nizozemská jednotka by mohla od ledna převzít velení a organizační zajištění Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) v Afghánistánu.

Obnovení důvěry tradičního spojence se tak stalo prvním úkolem staronového kabinetu i národním zájmem. A Schröder již hledá pomoc také u sousedů.

Není proto náhodou, že se včera v rámci své první zahraniční cesty setkal s britským premiérem Tonym Blairem. Z londýnské Downing Street ostatně vede z Evropy nejlepší cesta do pracovny prezidenta Bushe.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video