George Bush a Tony Blair byli spojenci ve válce proti teroru.

George Bush a Tony Blair byli spojenci ve válce proti teroru. | foto: Profimedia.cz

Bush se rozloučil se svými spojenci proti teroru, udělil jim medaili

  • 8
Prezident George Bush se dnes stylově rozloučil se svými spojenci v boji proti teroru. Bývalý britský premiér Tony Blair, někdejší australský ministerský předseda John Howard a kolumbijský prezident Alváro Uribe v Bílém domě dostali Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší americké civilní vyznamenání.

Udělení vyznamenání bylo jedním z posledních kroků George Bushe v Bílé domě, 20. ledna ho tam vystřídá 44. americký prezident Barack Obama. Mluvčí Bílého domu Dana Perino k oceněním uvedla, že Bush Blaira, Uribeho a Howarda ocení za "jejich úsilí o šíření demokracie, lidských práv a míru po celém světě".

"Jejich úsilí přineslo svobodu mnoha lidem po celém světě a přispělo k tomu, že se Američané mohou cítit bezpečněji," zdůvodnila udělení vyznamenání Dana Perino.

"Jsou to takoví lidé, kteří se vám dívají do očí, říkají vám pravdu a dodržují slovo," citovala Bushova slova o trojici vyznamenaných ČTK.

Blair a Bush, politické i osobní přátelství

Někdejší premiér Tony Blair byl Bushovým nejbližším mezinárodním spojencem. Jejich politické, ale i osobní přátelství začalo už krátce po Bushově inauguraci v roce 2001.

Spojenectví se ještě posílilo po útocích na New York a Washington 11. září 2001. Tony Blair byl osobně přítomný v americkém Kongresu při Bushově projevu, ve kterém definoval "válku proti teroru". Bush se tehdy otočil na balkon, kde seděl Blair, a zákonodárci ho odměnili potleskem ve stoje.

Konec jedné éry

Přátelství obou mužů ještě prohloubila invaze do Iráku, ve které Blair Bushe plně podporoval. Podle pozorovatelů tak s jejich odchodem končí jedna éra v britsko-amerických vztazích.

Tony Blair odstoupil ze své funkce v roce 2007 a v současnosti je vyslancem takzvaného Blízkovýchodního kvartetu (tedy USA, Evropské unie, Ruska a OSN). Podle některých britských politiků by měl Blair místo slavností v Bílém domě řešit současný konflikt Izraelců s radikálním palestinským hnutím Hamas.

Někdejší australský premiér si vyznamenání zasloužil za to, že jeho země byla jednou z prvních zemí, které poslaly své jednotky do Iráku. Prezident Uribe byl zase největším americký spojencem v Latinské Americe, Bílý dům ho chválil především za jeho podporu v boji proti drogovým kartelům.

PREZIDENTSKÁ MEDAILE SVOBODY

- Prezidentská medaile svobody je spolu se Zlatou medailí Kongresu nejvyšším americkým civilním vyznamenání. Medaili svobody prvně udělil prezident Harry Truman v roce 1945 za statečnost během druhé světové války.

- V roce 1963 prezident John Fitzgerald Kennedy cenu přejmenoval a dal jí současný rozměr. Od té doby se uděluje za "speciální přínos bezpečnosti Spojených států, světovému míru nebo jiný kulturní a společenský přínos".

- Mezi dříve oceněnými nositeli medaile jsou například také legendární bluesový hudebník B.B. King, papež Jan Pavel II. nebo i bývalý český prezident Václav Havel, který medaili získal v roce 2003.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video