Prezident Bush také vyzval Kongres, aby prodloužil končící platnost protiteroristického zákona.

Prezident Bush také vyzval Kongres, aby prodloužil končící platnost protiteroristického zákona. | foto: Reuters

Bush přiznal, že povolil odposlechy

  • 223
Americký prezident George Bush oznámil, že osobně a opakovaně povolil tajné službě NSA odposlouchávat telefonáty "osob známých svými vztahy k Al-Kajdě". Bush to v sobotu přiznal ve svém pravidelném rozhlasovém vystoupení.

"V týdnech následujících po teroristických útocích z 11. září 2001 v naší zemi jsem v souladu s americkými zákony a ústavou pověřil NSA, aby odposlouchávala mezinárodní komunikační spoje osob známých svým spojením na Al-Kajdu a na navazující teroristické organizace," prohlásil Bush.

Jeho vystoupení, oproti zvyklostem, živě přenášely také některé televizní stanice. "V boji proti terorismu byla tato opatření nezbytná k ochraně amerických občanů," dodal.

Američané ode mne očekávají, že udělám vše, co je v mé moci, co dovoluje zákon a ústava, abych chránil je a jejich občanská práva. To je přesně to, co dělám, a budu v tom pokračovat tak dlouho, dokud budu prezidentem Spojených států, zdůraznil Bush.

Prezident kromě toho vyzval Kongres, aby prodloužil končící platnost protiteroristického zákona známého jako Patriot Act i do dalšího roku.

Poslance rozčílilo prozrazení odposlechů
Platnost lehce pozměněného zákona prodloužila ve středu dolní komora Kongresu, Sněmovna reprezentantů, ale Senát v pátek odmítl ukončit debatu, která se k zákonu vztahovala.

Proti ukončení debaty hlasovali demokraté a také někteří republikáni, protože se domnívají, že ohrožuje občanské svobody. Poslance obou komor Kongresu rozčílila zpráva listu The New York Times, který program tajného odposlouchávání v pátek odhalil.

Předseda právního výboru Senátu Arlen Specter prohlásil, že sdělení listu mělo "velmi problematický, nebo dokonce devastující" dopad na prodloužení platnosti zákona v horní komoře Kongresu.

List napsal, že prezident nařídil jedné z nejvíce skrytých zpravodajských služeb v roce 2002, aby odposlouchávala telefonické hovory a zachytávala elektronickou poštu osob podezřelých ze styků s teroristickými organizacemi, aniž by vyžadovala souhlas justičních orgánů.

Bush povolil špehování třicetkrát
V sobotním rozhlasovém projevu Bush uvedl, že povolení k odposlechům se muselo obnovovat každých 45 dní a on sám povolení udělil po teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu z 11. září 2001 celkem třicetkrát.

"A budu to dělat tak dlouho, dokud bude naše vlast ohrožována Al-Kajdou a příbuznými skupinami," zdůraznil prezident. Za "nezodpovědné" označil v této souvislosti blokování zákona Patriot Act, protože v potírání terorismu, jak dodal, nemohou Spojené státy bez něho být úspěšné.

Počínání Senátu proto ohrožuje životy a bezpečnost amerických občanů, zdůraznil Bush.

Patriot Act poskytuje úřadům rozsáhlé pravomoci včetně odposlechů, přístupu k osobním a firemním údajům a také do databází nemocnic, knihoven a dalších zařízení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue