Bush: Přišel čas zúčtování s Irákem

  • 303
Americký prezident George Bush včera v další naléhavé výzvě na adresu iráckého vůdce Saddáma Husajna prohlásil, že už "nadešel čas zúčtování" a Irák musí za každou cenu odzbrojit, pokud se chce vyhnout konfliktu.

"Celých jedenáct dlouhých let se s ním (Saddámem) musel svět potýkat, nyní on musí pochopit, že už nadešel okamžik zúčtování, proto musí odzbrojit," řekl prezident USA.

Celá Amerika už však mezitím žije horečnými přípravami na možnou válku. Na americkém východním pobřeží se nakládá do lodí vše potřebné pro konflikt, od bomb přes léky až po oblíbená americká jídla, jako jsou hamburgery a hot dogy.

Tisíce amerických vojáků už vyrazily do oblasti blízkého východu, tisíce jich se sbalenými ruksaky zatím čekají na rozkaz. Čím více se ovšem blíží možnost války, tím více proti ní stoupá v okolním světě averze.

Bývalý britský ministr zahraničí Douglas Hurd v článku pro list The Financial Times vyslovil obavu, že válka proti Iráku by mohla podnítit novou vlnu teroristických útoků proti západnímu světu. Politika USA na Blízkém východě podle něj vykazuje zarážející stupeň "sebeklamu".

Do protestů proti chystanému útoku na Irák se zapojuje i stále více předních umělců. Po herci Seanu Pennovi v neděli odlétá do Bagdádu i jeden z nejpopulárnějších německých písničkářů Konstantin Wecker.

Nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass pak vzbudil pozornost prohlášením, že Bush znamená "hrozbu pro světový mír".

Na americkém východním pobřeží je rušno. Námořníci nakládají na lodi všechno možné, od bomb přes léky až po hamburgry. Piloti vrtulníků ve státě Mississippi si dávají do pořádku rodinné záležitosti a přepisují své poslední vůle. Část pěšáků v Georgii si už spakovala své ruksaky a čekají na další rozkazy.

Amerika se horečně připravuje na velmi pravděpodobnou válku s Bagdádem. Do oblasti kolem Iráku směřují další tisíce vojáků, pilotů, námořníků a tisíce tun vojenské techniky.

Prezident George Bush ve čtvrtek prohlásil, že pro Saddáma Husajna nastává hodina pravdy, doba zúčtování. I když prezident řekl, že doufá, že Amerika nebude muset jít do války, současně již poněkolikáté zopakoval, že nevěří v ochotu Iráku odzbrojit v míru.

"Průběžně a postupně posilujeme naše jednotky," prohlásil mluvčí Pentagonu Bryan Whitman. Že by se na poslední chvíli Saddám Husajn vyhnul válce a dobrovolně odešel do případného exilu, tomu věří jen málokdo. Nic v Husajnově chování tomu ani nenasvědčuje. A navíc, azyl mu žádná země nenabídla.

Americká letadla ve čtvrtek shodila na jihoirácká města téměř půl milionu letáků. V nich jsou Iráčané vyzýváni, aby si naladili své přijímače na americké stanice vysílající v arabštině. "Obraťte se proti Saddámovi," zaznívá éterem na adresu iráckých vojáků. Psychologická fáze války již dávno začala.

Už před Vánocemi dal ministr obrany Donald Rumsfeld rozkaz, aby se tisíce mužů a žen v uniformách připravily na plnění úkolů v rámci kampaně proti Iráku.

I když Pentagon neuvádí přesná čísla, agentura AP předpokládá, že nynějších zhruba 50 až 60 tisíc Američanů v oblasti Perského zálivu posílí čerstvé jednotky ve stejném počtu.

Nejméně 14 000 vojáků už dostalo rozkaz se přemístit, prozradil AP jeden nejmenovaný důstojník.

Jsou mezi nimi například ženisté a zpravodajští odborníci na Blízký východ, kteří se přesunou do oblasti z Německa, či dvanáct tisíc mužů z pěší mechanizované divize v Georgii.

Podobný rozkaz k přesunu svých perutí už dostalo pět leteckých základen v USA. Na nemocniční lodi Comfort s tisícem lůžek už personál prověřil veškerá lékařská zařízení a naložil zásoby. Comfort zvedne kotvy v pondělí a opustí svůj domovský přístav v Baltimoru.

Cíl: možná Katar, Kuvajt či Saúdská Arábie - rozhodně blízko Iráku. Útočné lodi Saipan a Ponce se mezitím v amerických přístavech dovybavují municí.

I letadlové lodi Abraham Lincoln a George Washington čekají, že zřejmě posílí americkou vojenskou přítomnost v Zálivu, kde ostatně už jedna letadlová loď je - Constellation.

V pohotovosti jsou i záložníci a členové Národní gardy, zejména piloti vrtulníků. Například piloti Národní gardy z Mississippi už dostali povolávací rozkazy.
Americká vojenská mašinerie se dala do pohybu.

S přípravou války sílí i varování

Navzdory americkým přípravám na válku Irákem vyjadřuje řada význačných představitelů svůj odpor proti řešení tohoto konfliktu silou.

"Nevidím nijaký důvod pro vojenskou akci," řekl v těchto dnech Kofi Annan, generální tajemník OSN. "Bagdád zatím spolupracuje se zbrojními inspektory," konstatoval a dodal, že varianta silového řešení může být zvážena teprve poté, co inspektoři podají celkovou zprávu Radě bezpečnosti OSN.

Tento klíčový okamžik nastane 27. ledna, kdy šéf inspektorů OSN Hans Blix má informovat RB OSN o iráckém plnění rezoluce OSN číslo 1441. Tato rezoluce přikazuje Bagdádu úplné zničení všech zbraní hromadného ničení.

Varování před válkou s Irákem včera vznesl také bývalý britský ministr zahraničí Douglas Hurd. Podle něj by tato válka mohla podnítit novou vlnu teroristických útoku proti Západu Izraeli.

"Musí se zvážit nesporný přínos svržení Saddáma Husajna proti riziku, že se celý Blízký východ stane nevyčerpatelnou zásobárnou protizápadního terorismu," uvedl Hurd v listu The Financial Times.

Podobně včera argumentoval turecký generál Hilmi Akin Zorlu, velitel mezinárodních sil v Afghánistánu (ISAF). "Válka s Irákem může ohrozit všechny cizince v Afghánistánu. Je to ten nejhorší scénář pro ISAF a cizince v této zemi," řekl.

Cizinci by se podle něj stali terčem stoupenců Talibanu a teroristů Al-Kajdy.

Do protestů proti možné válce se zapojili i přední němečtí umělci. V neděli odlétá do Bagdádu Konstantin Wecker, jeden z nejpopulárnějších německých písničkářů, a nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass.

Ten již vzbudil pozornost prohlášením, že prezident George Bush je "hrozbou pro světový mír". Hrozící válka ostatně vyvolává velký strach u 64 procent Němců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video