Bush představil svět bez Saddáma

  • 437
Americký prezident nastínil, jak bude vypadat Blízký východ bez Saddáma Husajna. V klíčovém projevu vyjádřil přesvědčení, že porážka diktátora povede v celém regionu k šíření demokracie, stability a míru a pomůže vyřešit i izraelsko-palestinský konflikt. Byť to nebude snadné ani levné, podotkl.

"Jakákoli budoucnost, kterou si lidé v Iráku zvolí, bude lepší, než děsivý sen, který pro ně vybral Saddám Husajn," prohlásil George Bush ve středu večer v ostře sledovaném projevu, který přenášela televize z washingtonského podnikatelského institutu.

Uvedl, že Spojené státy v případě války proti Iráku ochrání ropná pole před zničením, zlikvidují ukryté zbraně hromadného ničení a nedopustí, aby v Bagdádu vystřídal jednoho brutálního diktátora jiný.

Američané podle Bushe zůstanou v Iráku jen tak dlouho, jak to bude nutné a ani o den více. "Bylo by neomluvitelné Irák opustit a nechat napospas jeho popravčí komory a laboratoře na výrobu jedů," řekl prezident.

Washington ovšem zatím nepředložil oficiální dokument o postupu amerických vojsk v Iráku po porážce Saddáma Husajna.

Nezveřejnil ani oficiální odhad nákladů na válku a následnou obnovu Iráku. Ta se má podle amerických sdělovacích prostředků financovat iráckou ropou.

Odzbrojení Iráku má být pouze počátečním krokem. Americký prezident prezentoval Irák jako pouhou součást širšího amerického plánu na proměnu politické mapy Blízkého východu.

Bush připomněl, že posláním Spojených států vždy bylo a je šířit ideály svobody a demokracie. To je podle něj možné ve všech částech světa, nejprve je ale nutné přetnout kruh násilí a terorismu.

Radě bezpečnosti OSN, kterou dělí názor na vojenský úder, prezident vzkázal, aby dostála svým předsevzetím. "Pokud rada odpoví na irácký vzdor dalšími ústupky a odklady, bude to selhání OSN coby zdroje pořádku a stability," řekl Bush.

Jeho projev je součástí závěrečné diiplomatické kampaně, během níž chtějí USA, Británie a Španělsko přesvědčit hlavní odpůrce vojenského řešení krize, že je zásah proti Iráku nezbytný.

Rada bude ve čtvrtek jednat o návrhu nové irácké rezoluce, kterou předložily Spojené státy, Británie a Španělsko, a o memorandu Francie, Ruska a Německa, které podpořila také Čína.

Podle amerického listu The Los Angeles Times je už však prezident Bush bez ohledu na výsledek diplomatických jednání rozhodnut válku proti Iráku zahájit.

"Už jsme se rozhodli. Teď jde o to, na čí straně chcete být - se Spojenými státy, a tedy součástí řešení, nebo s lidmi bránícími vyřešení tohoto problému," řekl listu The Los Angeles Times nejmenovaný americký představitel.

George Bush má rovněž podle amerických činitelů v plánu použít v přesvědčovací kampani velmi silný argument. Při jednání se zeměmi, které zatím vojenské řešení odmítají, zmíní americká administrativa možnost podílu na rekonstrukci Iráku.

"Řekneme jim to jednoduše: Chcete se podílet na obnově, nebo to necháte nám? Buď chtějí místo u stolu na dalších pár let, nebo musí nyní zůstat stranou," řekl podle The Los Angeles Times vysoký americký představitel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video