Bush oznámil změny v Iráku, požaduje další vojáky

  • 174
Americký prezident George Bush představil novou strategii pro Irák. Do Perského zálivu chce poslat dalších nejméně dvacet tisíc vojáků, většinu z nich do Bagdádu. Dostal se tak do přímého střetu s demokraty ovládaným Kongresem.
Američané v Iráku Nová strategie v Iráku?
Podle expertů může fungovat

"Není dost amerických a iráckých vojáků, kteří by hlídali městské čtvrti," vysvětloval Bush v přímém přenosu příčiny dlouhotrvající krize v Iráku.

Navíc vojáci, kteří už v oblasti operují, mají příliš svázané ruce a malou volnost, domívá se prezident. Do Iráku chce proto vyslat dalších minimálně dvacet tisíc mužů, čímž by se jejich celkový počet zvýšil na více než 150 tisíc.

Většina nových posil by zamířila do Bagdádu, asi čtyři tisíce by operovaly v sunnitské baště Anbar.

Prezident divákům řekl, že na řešení problémů v Iráku neexistuje žádná magická formulka, ale že neúspěch by pro USA znamenal katastrofu. "Radikální islámští extremisté by posílili a získali nové rekruty," prohlásil šéf Bílého domu.

Poté by podle něj mohli porazit umírněnou vládu a "využívat výnosy z ropy k financování vlastních záměrů".

Obchod s Bagdádem
Bush celé Spojené státy ujistil, že jeho nový plán má podporu vojenského velení. "Hlásí, že plán může fungovat," uvedl.

O "posvěcení" generálů přitom panovaly velké pochyby. List Washington Post s ohledem na Bushovu novou strategii napsal, že je to poprvé, co jde Bílý dům proti jejich radám. - více zde

Bush zároveň zdůraznil, že za navýšení počtu vojáků bude od vlády premiéra Núrího Málikího něco požadovat. "Premiér slíbil, že v zemi nestrpí politické a sektářské nepokoje," prohlásil.

Především by to mělo znamenat, že šíita Málikí začne měřit šíitům a sunnitům stejným metrem a že se odpoutá od radikálního duchovního Muktady Sadra, který ovládá vlastní milice.

Protestanti proti válce v Iráku

Demokraté jsou v rozpacích
Nový plán si zatím ve Spojených státech příliš sympatií nezískal. "Poslední věc, kterou si americký lid přeje, je poslat tisíce dalších amerických vojáků do občanské války v Iráku," glosoval na CNN massachusettský demokratický senátor Ted Kennedy.

Bush nepřesvědčil ani delegaci demokratů, která ho navštívila před projevem. "Bylo to oznámení, nikoli konzultace," uvedla Nancy Pelosiová, čerstvá předsedkyně Sněmovny reprezentantů.

Opozičním demokratům vadí, že si s nimi Bush kvůli nové strategii nedohodl schůzku už dřív.

Předem ohlásili, že o případném vyslání dalších vojáků nechají hlasovat v Kongresu. Pro Bushe by sice výsledek hlasování nebyl závazný, ovšem demokraté si myslí, že se na jejich stranu přidá početná skupina republikánů, a vznikne tak nadstranická rezoluce, která bude Bushovi rušit spaní.

Pro takové předpoklady mají demokraté dobré důvody. Ačkoliv mezi republikány je podpora prezidentova plánu pochopitelně větší, ani zdaleka není absolutní. "Prostě nevěřím, že by zvýšení počtu vojáků mělo smysl," řekl například republikánský senátor z Minnesoty Norm Coleman.

Jde také o peníze
V konečném důsledku Bush souhlas Kongresu stejně potřebuje. Zákonodárci totiž rozhodnou, zda mu na jeho plány poskytnou peníze. Prezident chce 5,6 miliardy dolarů na nová vojska a 1,2 miliardy na rekonstrukce a pracovní programy.

V Iráku se totiž má až zdvojnásobit počet týmů, které v jednotlivých oblastech pomáhají s rekonstrukcí. Mají se též nastartovat projekty na obnovu velkých iráckých podniků, což by pomohlo snížit nezaměstnanost v zemi. Ta může být podle nejčernějších odhadů až šedesátiprocentní a experti se shodují, že je jednou z příčin eskalujícího sektářského násilí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue