Bush v Thajsku

Bush v Thajsku - Prezident USA se v Thajsku sešel s tamním premiérem Tchaksinem Šinavatrou.(19.10. 2003) | foto: Reuters

Bush opět vyloučil válku v Koreji

  • 12
Americký prezident George Bush přiletěl z Filipín do Thajska. Opět ujistil, že Spojené státy nemají ani v nejmenším v úmyslu vojensky napadnout Severní Koreu. Zároveň ale zcela vyloučil možnost podpisu severokorejsko-americké dohody o neútočení.

Pokud se USA budou domnívat, že je příležitost posunout mírový proces kupředu, řekl Bush, "pak o tom budeme se svými partnery debatovat." Uvedl doslova po příletu do thajské metropole Bangkoku, kde se sešel s tamním premiérem Tchaksinem Šinavatrou.

"Nebudeme mít žádnou dohodu, jestli je to to, na co se ptáte," dodal v souvislosti s možnou smlouvou o neútočení.

KLDR tvrdí, že svůj program vývoje atomových zbraní buduje jako jedinou možnost, jak předejít agresi. Současně prohlašuje, že řešením sporu okolo programu by byla dohoda o vzájemném neútočení s USA.

Proti Bushovi protestovaly tisíce Filipínců
Tisíce lidí protestují na Filipínách proti návštěvě prezidenta USA. Označily ho za teroristu číslo 1. V ulicích Manily už spálily na sto amerických vlajek. George Bush přitom přijel poděkovat filipínské vládě za boj proti terorismu. Před demonstranty ho chrání tisíce těžkooděnců.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE Z PROTESTŮ NA FILIPÍNÁCH

Návštěvu amerického prezidenta ve filipínské metropoli Manile provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření. Na mezinárodním letišti byly zrušeny nebo zpožděny některé lety. Hlavní manilské tahy a křižovatky hlídají tisíce dopravních a pořádkových policistů.

Budovu parlamentu, kde Bush přednes projev před poslanci obou komor, hlídají kordony policejních těžkooděnců. Protiteroristické oddíly se speciálně vycvičenými psy kontrolují všechna manilská nádraží.

Demonstranti: Bush je terorista číslo 1
Do ulic Manily vyšly tisíce studentů a levicových aktivistů. Na protestní akci proti Bushově návštěvě se sešlo zhruba 7000 demonstrantů. Před kordony policistů a vojáků spálili asi stovku amerických vlajek.

Policii se podařilo zabránit tomu, aby se rozbouřený dav dostal až k parlamentní budově. Ani z ulic města nejsou zatím hlášeny závažnější incidenty či zranění.

Jedna skupina protestujících nesla nad hlavami americký prapor s nápisem "Terorista číslo 1".

Většinu obyvatel Filipín, kde třetina lidí žije v chudobě, pobouřily hlavně výdaje vlády spojené s Bushovou návštěvou.

"To je něco jiného než 15 milionů Filipínců, kteří ani neznají význam slova snídaně," řekl zpravodaji Reuters student z jižních Filipín Alfie Pulumbalit.

Bush přislíbil pomoc v boji proti terorismu
Bush zavítal na Filipíny v rámci své cesty po několika asijských státech. Jeho návštěva je na Filipínách první od cesty někdejšího amerického prezidenta Dwighta Eisenhowera v roce 1960.

Bush slíbil, že Spojené státy pomohou Manile v jejích snahách o potlačení islamistů ze Skupiny Abu Sayyafa a při spolupráci se zeměmi jihovýchodní Asie s cílem rozbít regionální síť fundamentalistické organizace Jemaah Islamiyah.

"Moje vláda a vaše vláda sledují společný cíl, předat členy skupiny Abu Sayyafa spravedlnosti," řekl v této souvislosti v projevu před poslanci obou komor filipínského parlamentu.

Bush rovněž poděkoval Filipíncům za to, že stáli po boku amerických sil v Iráku a přislíbil jim americkou pomoc - technickou pomoc, poradce a peněžní fondy - v rámci programu modernizace a reformy armády.

Odpůrci byli i mezi politiky
Odpůrci Bushovy návštěvy a americké politiky, především zásahu USA v Iráku, se našli přímo i na parlamentní půdě. V okamžiku, kdy americký prezident začal pronášet svůj projev, opustilo demonstrativně sál pět levicových poslanců.

Menší skupina jejich kolegů pak v sále setrvala, ozdobila se však páskami s nápisem poslanci proti válce.

Bush má večer odletět do Thajska na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Poté odletí do Singapuru, Indonésie a svou cestu završí v Austrálii, která představuje dalšího věrného spojence USA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video