Bush obhajoval iráckou misi

  • 88
Prezident Bush obhajoval v osmnáctiminutové řeči k národu americké působení v Iráku. Požádal Kongres o 87 miliard dolarů na pokračování mise. Vyzval OSN, aby překonala dřívější rozpory a více se angažovala. "Tato akce je obtížná a drahá, ale hodná naší země a klíčová pro naši bezpečnost," prohlásil.

Tři dny před výročím útoků z 11. září prezident řekl, že Irák se stal hlavní frontou ve válce proti terorismu.

Američany požádal, aby byli trpěliví a připraveni na další oběti. Jednotky v Zálivu podle něj čelí bojůvkám, které je "chtějí vypudit ze země dřív, než budou hotovy se svou prací".

"Nepřátelé svobody jsou v beznadějném postavení a musí být poraženi. Vyžádá si to čas a oběti. Takže budeme dělat co je nezbytné, vynaložíme, kolik je potřeba, abychom dosáhli významného vítězství ve válce proti teroru," řekl Bush.

Prezident soudí, že současných 130 tisíc amerických vojáků v Iráku je dostačující počet. Nedodal ovšem, kdy se začnou stahovat, a nezmínil se ani o tom, jak pokračuje pátrání po zbraních hromadného ničení.

Jak dále uvedl Bush, situace v Iráku vyžaduje nasazení příslušníků mnohonárodních sil. Prezident vyzval OSN k větší angažovanosti.

"Připouštím, že ne všichni naši přátelé souhlasili s rozhodnutím zbavit Saddáma Husajna moci. Minulé rozpory ale nesmí narušit přítomné úkoly," uvedl především na adresu Německa, Francie a Ruska.

Část z 87 miliard dolarů, o něž požádal Kongres, má padnout na jednotky v Afghánistánu. Očekávalo se, že Bush bude chtít zhruba 60 až 70 miliard. Částka zvýší rozpočtový deficit USA poprvé v historii nad půl bilionu dolarů.

Agentura Reuters poznamenala, že George Bush mluvil tentokrát mnohem chmurnějším hlasem, než 1. května, když mezi vojáky na americké letadlové lodi Abraham Lincoln vyhlásil konec bojů v Iráku.

Bush čelí palbě kritiky
Veřejnost i demokratičtí kandidáti na post prezidenta stále častěji kritizují Bushe za ztráty na životech amerických vojáků. Nelíbí se jim trvající chaos v Iráku, kde jsou čtvrt roku po válce útoky na koaliční jednotky každodenním jevem. - více zde

Kongresmani také upozorňují, že irácká mise příliš zatěžuje americkou ekonomiku, která má dost vlastních problémů a potřebuje řešit problémy, jako je vysoká nezaměstnanost.

V pátek dokonce jeden z nejvlivnějších demokratických zákonodárců David Obey vyzval Bushe, aby propustil ministra obrany Rumsfelda a jeho náměstka Wolfowitze.

"Doporučuji vám, aby jste jim povolil vrátit se do soukormého sektoru," napsal Obey v dopise Bushovi. Rumsfeld a Wolfowitz se podle demokrata během posledního roku dopustili opakovaných a vážných "přehmatů".

,

Video