Bush o Iráku: Byl to těžký týden

  • 74
Americký prezident George Bush v neděli navštívil texaskou vojenskou základnu Fort Hood. Setkal se s vojáky, kteří se právě vrátili z Iráku, zmítaného nejhoršími nepokoji od pádu Saddáma Husajna. Podle prezidenta vyvolávají násilnosti jen málo početné skupiny Iráčanů.

"Násilí, jehož jsme svědky, je snahou několika málo lidí zastavit vývoj k demokracii," prohlásil prezident po bohoslužbě, které se zúčastnil mimo jiné i George Bush senior a bezpečnostní poradkyně Condoleezza Riceová.

"Každý den se modlím, aby ubylo obětí, ale vím, že naše působení v Iráku je správné, správné pro dlouhodobý mír, správné pro bezpečnost naší země," řekl Bush.

Texaská základna Fort Hood ztratila během uplynulého týdne v Iráku deset vojáků. Padli v bojích na bagdádském předměstí Sadr a při útoku na americký konvoj poblíž mezinárodního letiště.

Iráčtí povstalci, kteří se snaží přinutit zahraniční vojáky k odchodu ze země, zabili během týdne dvaapadesát koaličních vojáků a několik cizinců unesli. "Byl to těžký týden," připustil prezident.

Prezident Bush si netroufl odhadnout, kdy by mohlo skončit násilí ve Fallúdže a jiných centrech iráckého odporu. Naznačil, že jsou různá řešení, jak ukončit boje, žádný konkrétní způsob ale neuvedl.

Bush čelí hlasům vyzývajícím k posílení americké přítomnosti v Iráku a k odložení termínu pro předání moci irácké vládě, naplánované na 30. června. Prezident, který usiluje o znovuzvolení v listopadových volbách, jakýkoli odklad odmítá.

Pravděpodobnější je, že si pobyt v Iráku prodlouží někteří ze 135 tisíc vojáků, kteří měli být po roce vystřídáni. Původní plán počítal s tím, že tu počátkem léta zůstane jen 115 tisíc amerických vojáků.

Během svého výjezdu z texaského ranče Bush rovněž udělil vyznamenání deseti vojákům zraněným tento týden v Iráku. Při té příležitosti řekl, že jeho modlitby a myšlenky jsou s těmi, kdo zaplatili za bezpečnost USA nejvyšší cenu.

"Děkuji Bohu za ochranu našich i koaličních vojáků a nevinných Iráčanů, kteří trpí tím bezcitným vražděním. Úkolem našich vojáků je udělat Irák bezpečnějším, aby se z něj stala mírumilovná země," dodal.

SVĚTOVÝ TISK O DĚNÍ V IRÁKU


The Washington Post: Vypadá to, že se výzvy, jimž dnes USA čelí v Iráku, zrodily přes noc, ale ve skutečnosti je to důsledek nahromaděných omylů, přehmatů a promarněných příležitostí, jichž se USA od pádu Saddáma Husajna dopustily.

Saúdskoarabský Ukáz: Americký politický plán šířit demokracii selhal a USA jsou u konce, protože americká kultura je kultura války, již svět nepotřebuje. Jediná cesta lidstva je mír.

Arabský list Kul Al-Arab: Iráčané zjistili, že americká svoboda znamená ponižování, zotročování a drancování zdrojů Arabů za účelem zmnožení amerického bohatství.

Izraelský Haarec: My jsem chtěli nastolit nový pořádek v Libanonu, USA v Iráku. V obou případech se velmi rychle probudili místní šíité a začali útočit. My jsme se z Libanonu stáhli, aniž jsme tam čehokoli dosáhli. Bush se v Iráku stále brodí krví, což nepovede k ničemu dobrému. Bylo by lepší, kdyby nechal Saddáma Husajna vrátit se do Iráku, protože ten by si s tím zmatkem poradil.

Ruská Nězavisimaja gazeta: Arabští vůdci už kvůli Bushovi nemusí mít obavy ze Saddáma Husajan, zato se teď musí bát šířícího se povstání šíitů a občanského konfliktu, který může přerůst za hranice Iráku.

Francouzský Libération: Koalice rok po pádu irácké vlády nemá v rukou většinu Iráku, který se začíná podobat Afghánistánu za okupace Sovětů.

Německý Bild am Sonntag: Kancléř Schröder udělal Němcům velkou službu, když se distancoval od irácké fronty boje proti terorismu. Aby bylo jasno: Pro Německo je důležité být přítelem Američanů, ale z téhož důvodu je pro ně dobré nebýt přítelem
George Bushe.

Čínský Žen-min ž'-pao: Vlastními silami vytvořený obraz Spojených států coby osvoboditelů se zbortil podobně jako před rokem Saddámova socha.

(zdroj: ČTK)

Americký prezident George Bush gratuluje zraněnému vojákovi Ismaelu Torresovi, kterého vyznamenal Purpurovým srdcem. (11. dubna 2004)

,

Video