Bush nabádá Brusel k přijetí Turecka

  • 347
Americký prezident je v posledních měsících v mezinárodní politice jako doma. To, co bylo zpočátku jeho slabinou, si evidentně oblíbil. Začal se už dokonce vměšovat do záležitostí Evropské unii, kterou vyzývá, aby urychleně přijala do svých řad Turecko.

Případný vstup Turecka do Evropské unie se pomalu ale jistě stává klíčovou otázkou, kterou budou muset evropští politici rozlousknout na prosincovém summitu v Bruselu.

Spojené státy totiž zvyšují tlak na EU, aby zahájila rozhovory o přistoupení Ankary. Ta je totiž důležitým spojencem Washingtonu na Blízkém Východě.

Je EU exkluzivní klub?
Podle BBC Bush během přednášky na univerzitě v tureckém Instanbulu apeloval na multikulturní tradici Evropy.

"Pokud by EU přijala Turecko, prokázala by, že není exkluzivním klubem jednoho náboženství. 'Střet civilizací' by se rázem stal mýtem minulosti," vzpomněl americký prezident slavnou knihu Samuela Huntingtona.

Vůdcové Evropské unie si Bushův lobbing dobře uvědomují a jsou na něj prý připraveni. Bertie Ahern, irský premiér, který nyní EU předsedá, dostal dokonce v předstihu varování, že George Bush chce zvýšit tlak na přijetí Turecka.

Chirac si nenechal kritiku líbit
Kdo se proti Bushově iniciativě ostře ohradil, byl francouzský prezident Jacques Chirac, který prohlásil, že Bushova slova jsou stejně nevhodná, jako kdyby on radil Washingtonu, jak má upravit vztahy s Mexikem.

Právě Chirac, upozornil britský list Financial Times, je jedním z evropských politiků, kteří čelí silnému domácímu tlaku, aby byl vstup Turecka přinejmenším odložen.

Německý kancléř Gerhard Schröder nicméně uvedl, že jeho země je spolu s Francií připravena poskytnout Turecku pomoc při jeho snaze dostat se do EU. To podporuje dlouhodobě např. Itálie. "Myslím si, že znevažování tureckých očekávání je velká historická chyba," řekl Silvio Berlusconi.

Turecko klepe na bránu EU dlouho
Turecko se o členství v unii uchází neúspěšně několik let, ačkoliv splnilo většinu z ekonomických požadavků. Brusel ale Ankaře vyčítá především laxní vztah k dodržování lidských práv.

Na Turecku je cenná především skutečnost, že se mu podařilo skloubit islám s demokracií, parafrázoval Bushův postoj deník Guardian. Právě demokracie a islám jsou fenomény, které by Bush rád úspěšně spojil v Iráku a okolí.


Video