Bush má další bolehlav - Guantánamo

  • 149
Administrativa USA má v rámci boje proti terorismu stále vážnější problém. Stává se jím námořní základna Gantánamo na Kubě, kde je bez soudů už druhý rok drženo na 660 osob podezřelých z terorismu ze 42 zemí světa. Potíže, kterým nyní čelí prezident Bush a jeho tým, mají dvě roviny.

Zaprvé se Bílý dům dostává pod rostoucí mezinárodní i domácí tlak, že se vůči vězňům na Guantánamu postupuje protiprávně, a že jsou dokonce podrobováni mučení.

Zadruhé USA zjišťují, že "dokonalý" represivní systém v táboře Camp Delta zdaleka není tak dokonalý, jak se donedávna myslelo, ale že se tam naopak pohybují špioni a tajné informace jsou vynášeny ven.

V pátek pak hned ze dvou míst zaznělo, že na Gauntánamu jsou porušována lidská práva. Vysoký představitel Mezinárodního červeného kříže ve Washingtonu Christophe Girod označil v listu The New York Times zadržování za nepřijatelné, protože tito lidé jsou vězněni na neurčitou dobu a bez řádného soudního procesu.

Ve stejném duchu se nese i výzva skupiny bývalých amerických federálních soudců, diplomatů, vojenských představitelů a obhájců lidských práv. Ta žádá Nejvyšší soud USA, aby prověřil situaci vězňů z pohledu ústavy USA, ženevských úmluv a mezinárodního práva.

"Úvaha, že americká výkonná moc, zvláště vojenský personál, může zadržovat lidi bez důkazů, je protiprávní," řekl bývalý soudce John Gibbons z Filadelfie.

Americká administrativa tvrdí, že vězni na Guantánamu, zadržení vesměs během operace v Afghánistánu po teroristických útocích v září 2001, jsou bezprávní bojovníci, kteří mohou být zadržováni na neurčito, nepodléhají ženevským konvencím pro ochranu válečných zajatců a mohou být postaveni před válečné tribunály.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že dlouho po teroristických útocích panovala v USA taková atmosféra, že se málokdo zajímal o to, nakolik zadržování a podmínky v Guantánamu odpovídají mezinárodnímu právu. Teď se však situace mění a sama Amerika se začíná zajímat o to, co se na základně skutečně odehrává.

Tento týden americký právník Richard Bourke v rozhovoru pro australskou rozhlasovou stanici ABC vznesl dokonce obvinění, že vězni na Guantánamu jsou mučeni. Bourke, který pracuje ve prospěch desítek těchto vězňů, tvrdí, že vojáci používají při výsleších staré techniky mučení, aby si na zajatcích vymohli přiznání.

USA naopak tvrdí, že s vězni se zachází lidsky, zajatci mohou praktikovat své náboženství a lékaři jim poskytují kvalitní zdravotní péči. Nepopírají však, že rodiny nesmějí vězně navštěvovat a veškerá komunikace se uskutečňuje prostřednictvím přísně cenzurované pošty. Organizace na ochranu lidských práv a média pak mají na Guantánamo jen omezený přístup.

Podle některých zdrojů se už přes 60 vězňů pokusilo spáchat sebevraždu a trpí kvůli tvrdému zacházení psychickými problémy. Ale věci nejsou zcela jasné. "Je to jeden zmatek," řekl agentuře AP nedávno Bill Fierney, bývalý tlumočník v Guantánamu a vysloužilec vojenské výzvědné služby.

Tvrdí, že zajatci jsou mistry manipulace, kteří oklamou vojáky a občas zahajují hladovky nebo provádějí pokusy o sebevraždu, aby vyvolali pozornost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video