Bush je v zahraniční politice nezkušený, má ale dobré poradce

George Bush je v oblasti zahraniční politiky nezkušený a na každém problému bude muset tvrdě pracovat. Může však přitom počítat s dobrými poradci, uvedla agentura AFP s odvoláním na místní odborníky a předvolební kampaň k volbám prezidenta USA 7. listopadu. Skutečnost, že Bush v posledních 25 letech cestoval do zahraničí jen třikrát, kromě Mexika, dobře ukazuje jeho malý zájem o mezinárodní otázky, usoudil politolog Thomas Carothers z nadace Carnegie. Zdůraznil však, že Bush má skupinu velmi profesionálních poradců, kteří patří k nejlepším odborníkům na zahraniční politiku v USA.

Nejmocnější státní představitel světa se může především spolehnout na svého zkušeného viceprezidenta Richarda Cheneyho, který dříve působil jako generální tajemník Bílého domu a poté jako ministr obrany. Expert na citlivé otázky je také Colin Powell, který vedl válku v Perském zálivu a který je favoritem na funkci ministra zahraničí.

Rusko a spor o protiraketový štít
Pozorovatelé vyzdvihují také schopnosti Bushovy diplomatické poradkyně Condoleezzy Riceové. Označují ji za odbornici na odzbrojování, která hovoří plynně rusky. Mohla by prý hrát klíčovou roli v těžkém jednání, které čeká USA s Ruskem ohledně amerického protiraketového štítu. Vztahy s Ruskem mohou být složité právě vzhledem k tomu, že Bush se jasně vyjádřil pro uskutečnění nové protiraketové obrany, což Moskva tvrdě odmítá.

Vztahy s Ruskem by Bush mohl také poněkud vyhrotit případným odmítnutím dalších půjček Moskvě ze strany Mezinárodního měnového fondu, a to z obavy před zpronevěřením těchto peněz.

Po osmileté demokratické vládě chce Bush a jeho tým zaměřit politiku USA na tradiční republikánské hodnoty: bezvýhradný volný trh, zahraniční intervence jen tam, kde je ve hře národní zájem, naprostá technologická nadvláda v oblasti obrany.

Prostředník na Blízkém východě
Vůči Blízkému východu vyjádřil Bush souhlas s politikou poctivého zprostředkovatele mezi Palestinci a Izraelci, kterou prováděl jeho předchůdce Bill Clinton. Tuto linii by však podle odborníků měl problém udržet vzhledem k vlně násilí v oblasti a svému záměru přestěhovat ambasádu USA z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Nového prezidenta láká stažení amerických jednotek o síle 11 400 mužů z Kosova a Bosny. Bude muset nyní vyjasnit tuto otázku, která by mohla vyvolat napětí s ostatními členy NATO.

Strategický partner - Čína
Vztahy s Čínou, kterou v předvolební kampani označil za strategického konkurenta USA, by se podle amerických expertů také brzy mohly stát středem jeho starostí. 
Hlavně když sliboval posílit vztahy s Tchaj-wanem, aby zamezil jakýmkoli snahám Pekingu zabrat tento ostrov silou.

Latinská Amerika, kterou Clinton poněkud zanedbával, by měla pocítit větší zájem ze strany Bushe, guvernéra státu Texas, který sousedí s Mexikem a kde ho ve volbách podporovala latinsko- americká obec.

Afrika, tradiční chudý příbuzný americké diplomacie, naopak nejspíš tratí odchodem Clintona, který projevil o černý kontinent jistý zájem, což je podle pozorovatelů u prezidenta USA vzácný jev.

Ve vztahu k OSN se Bush nechystal rychle zaplatit americký dluh této organizaci. Zdůraznil, že před tímto krokem chce vidět, že OSN se reformuje a že příspěvek USA do rozpočtu organizace se sníží.

V domácí politice by se Bush po Clintonově osmileté vládě, kterou provázely sexuální a další skandály, podle odborníků obecně rád zaměřil na nový morální duch v Bílém domě, dával přednost soukromým iniciativám a omezoval zásahy státu, uvedla agentura AFP.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video