Bush chce, aby armáda zůstala v Iráku. Její návrat by podle něj znamenal velké škody

Bush chce, aby armáda zůstala v Iráku. Její návrat by podle něj znamenal velké škody | foto: Reuters

Bush hájil dlouhou válku, zůstal by ve Vietnamu i Iráku

  • 187
Prezident George Bush po čase opět obhajoval setrvání amerických vojáků v Iráku. Stejně jako oponenti argumentoval vietnamskou válkou. Zvolil však odlišnou optiku. Podle něj by se lidem ve Vietnamu vedlo lépe, kdyby tam Američani zůstali déle. To samé prý platí pro Irák. Historici nesouhlasí.

Bush se opřel o historii před dvěma dny při projevu před válečnými veterány v Kansas City. Netradičně zapojil příklady z dějin a řekl, že Američané měli ve Vietnamu zůstat déle.

"Nezpochybnitelné dědictví Vietnamu zní, že cenu za americký odchod zaplatily miliony nevinných občanů, jejichž utrpení zavedlo do našeho slovníků výrazy jako uprchlíci na lodích, převýchovné tábory nebo vražedná pole," prohlásil prezident.

Bush naznačil, že odchod z Vietnamu měl za následek i genocidu v sousední Kambodži.

Vietnamský příklad by měl podle prezidenta sloužit jako varování pro Irák. "Stáhnout se, aniž bychom dokončili práci, to by bylo ničivé," hrozí.

Fantastická historie
Proti Bushově interpretaci dějin se okamžitě zvedla vlna kritiky. "Nemohl jsem tomu uvěřit," cituje washingtonpost.com historika Allana Lichtmana z American University. Lichtman říká, že mnohem více Vietnamců zahynulo během války, než po americkém odchodu.

Historik také dodává, že nástup komunistických Rudých Khmérů v Kambodži lze stejně dobře přičítat odchodu USA, jako jejich vměšování. "Prezidentův popis konfliktu není ani revizionistická historie. Je to prostě fantaskní historie," tvrdí Lichtman.

S Bushovým projevem nesouhlasí ani někteří političtí a vojenští analytici. Podle Melvina Lairda, Nixonova ministra obrany v letech 1969-73, si prezident bere z historie špatné ponaučení.

"Projev byl zoufalou snahou vystrašit Američany, aby podporovali (vládní) kurz v Iráku. Zkreslil fakta," tvrdí zase Lawrence Korb, náměstek ministra obrany Reaganovy vlády.

Odkud to má?
Tuto otázku si položili Farah Stockmanová a Bryan Bender z Boston Globe. V USA totiž obecně panuje přesvědčení, že Američané měli z vietnamského bahna odejít mnohem dřív, případně do něj vůbec nevstupovat. Určitě v něm ale neměli zůstat déle. Během patnáctiletého konfliktu zemřely miliony lidí, USA přišly o šedesát tisíc vojáků.

Podle novinářů je názor, že armáda neměla z Vietnamu odcházet, vlastní především neokonzervativcům, kteří provázeli přípravu i realizaci války v Iráku. "Vietnam byl definující kontext neokonzervativců," potvrzuje Joshua Muravchik, sám člen prestižního neokonzervativního think-tanku American Enterprise Institute.

Podle Boston Globe se argument v této podobě neobjevuje poprvé. Viceprezident Dick Cheney v chicagském projevu k sponzorům Heritage Foundation prohlásil, že odchod z Iráku by vyvolal stejné scény ústupu, opuštění a zklamání, jako když USA odešly z Vietnamu.

Prezident Bush se naopak v minulosti srovnání Iráku a Vietnamu vyhýbal. "Myslím, že tato analogie je chybná," prohlásil před třemi lety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue