Bush doufá ve sjednocenou Koreu

Americký prezident George Bush během své návštěvy jihokorejského Soulu vyzval Severní Koreu, aby otevřela hranici. "Doufám, že obě země se jednoho dne sjednotí, místo aby je dělil ostnatý drát a strach," prohlásil Bush. Dvoudenní pobyt Bushe v Jižní Koreji provázely násilné protiamerické protesty, které v metropoli stále pokračují.

Demonstranti: Bush je osa zla
Asi 2000 lidí se ve středu zúčastnilo protiamerického protestního pochodu v centru Soulu. Aktivisté spálili americkou vlajku i Bushovu podobiznu s nápisem: "Bush je osa zla." Stovky aktivistů se potom střetly s policisty, kteří se jim v pálení vlajek pokoušeli zabránit.

Navzdory mimořádným bezpečnostním opatřením zahalila metropoli kolem poledne oblaka kouře. Policie se nejprve obávala, že požár poblíž americké ambasády založili protestující studenti. Později se ale ukázalo, že hořet začalo v jedné restauraci nedaleko velvyslanectví.

Na zprávy o ohni v centru města okamžitě zareagovaly prudkým poklesem měn burzy.

Voják dezertoval u místa, které navštívil Bush
Ve středu americký prezident navštívil demilitarizovanou zónu mezi Severní a Jižní Koreou, kde pronesl projev na železniční stanici Dorasan. To je poslední zastávka na železnici, která až do korejské války (1950-1953) obě země spojovala.

V této souvislosti je zajímavá zpráva jihokorejského ministerstva obrany, že právě u stanice Dorosan zajali severokorejského vojáka, který v úterý v noci dezertoval. Měl na sobě zimní maskovací uniformu a dva samopaly Kalašnikov. Zatím není jasné, jaké měl voják úmysly.

Bush: Na Severní Koreu útočit nechceme
Ve svém projevu v Dorosanu Bush zdůraznil, že Spojené státy nemají v úmyslu zaútočit na KLDR, i když nedůvěřují jejich komunistickému vůdci a mají velké obavy ze severokorejských zbraní.

Ve svém prohlášení Bush zároveň Severní Koreu vyzval, aby otevřela hranici s Jižní Koreou. "Tímto způsobem by se mohli znovu spojit lidé z obou stran rozdělené země. Pro dobro všeho korejského lidu by to Severní Korea měla učinit," řekl Bush.

Jihokorejský prezident Kim Te-džung uvedl, že ho americký protějšek ujistil o podpoře jihokorejské "sluneční politiky". To je takzvaná politika podané ruky. Severní Korea ale podle americké hlavy státu ducha této politiky nepřijala.

Oba politici se dohodli i na snaze zabránit rozšiřování severokorejského zbrojního arzenálu. 

Pchjongjang o rozhovory s USA nestojí
Bush prohlásil, že by chtěl jednat též s Pchjongjangem. Zatím prý z KLDR nedostal žádnou odpověď na nabídku k jednání. Americký prezident podle svých slov nezmění pohled na severokorejského vůdce Kim Čong-ila, dokud ten neosvobodí svůj lid.

Zároveň řekl, že bude nadále mluvit otevřeně o KLDR poté, co tuto zemi označil za součást "osy zla".  Bush zopakoval svá vyjádření z předchozích dní, podle nichž by severokorejské děti neměly umírat hlady, zatímco je živena ohromná armáda, a varoval, že nedovolí nejnebezpečnějším režimům světa, mezi něž řadí i Severní Koreu, ohrožovat nás nejnebezpečnějšími zbraněmi na světě.

Rozdělení polostrova je takřka úplné

Z jižní na severní půlku Korejského poloostrova vede železnice a nedokončená dálnice, která je podle jihokorejského prezidenta Kim Te-džunga, jenž Bushe doprovází, jedním z posledních pozůstatků studené války.

Jihokorejští policisté zatýkají jednoho z aktivistů, kteří v Soulu protestovali proti návštěvě prezidenta USA George Bushe v zemi. (20. června 2002)

Americký prezident George Bush (vpravo) navštívil 20. února v doprovodu jihokorejských armádních činitelů demilitarizovanou zónu na hranicích se Severní Koreou. (20. února 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue