Bush dostal klíče od kanceláře v Bílém domě

Tým nově zvoleného prezidenta Bushe, který pracuje na přípravě nové vlády, oficiálně obdržel klíče od kanceláří v Bílém domě, které tradičně slouží k těmto účelům. "Jsme potěšeni, že federální vláda náš tým oficiálně podpořila. Toto je jedinečný moment v americké politické historii," prohlásil budoucí viceprezident Richard Cheney. Bush, který byl poražen v přímém hlasování, ale zvítězil počtem volitelů, bude muset prokázat svou dovednost, aby upevnil svou křehkou legitimitu po vyčerpávající povolební bitvě a slabém vítězství získaném pomocí justice, napsala agentura AFP.
Bush je čtvrtým prezidentem v dějinách Spojených států a prvním ve 20. století, který byl zvolen díky mechanismu volitelů a který prohrál přímé hlasování.

Syn bývalého prezidenta vstoupí 12 let po svém otci 20. ledna do Bílého domu ve slabším postavení, než tomu bylo u všech ostatních prezidentů moderní doby, soudí politolog ústavu Brookings Thomas Mann.

Tři prezidenti, kteří byli před ním v této situaci, se nezapsali do dějin jako velcí šéfové státu. John Quincy Adams (1825-1829), Rutherford Hayes (1877-1881) a Benjamin Harrison (1889-1893) trpěli slabou legitimitou a těžko se jim vládlo. Žádný z nich nezískal druhý mandát.

Bush bude mít příležitost dokázat, jak zvládá výzvy
George W. Bush si jako muž, který říká, že má rád výzvy, tedy užije svého. Jeho prezidentská funkce rychle prověří jeho politický instinkt a jeho státnické kvality. Úkol to pro něj nebude podle všeho lehký, protože chybí jasný mandát, protože demokrati jsou přesvědčeni, že jim volby byly ukradeny, protože republikánská většina v Kongresu sní o tom, že konečně bude moci prosadit svůj program bez hrozby prezidentského veta a také protože veřejné mínění ve volbách ukázalo, že je nesmírně rozpolcené, píše AFP.

"Je hrozné myslet, že polovina země se bude domnívat, že (volební) proces nebyl legitimní," varoval již před vyústěním voleb profesor historie na Harvardské univerzitě Stephan Thernstrom.

"Vstupuje do značně rozpolcené situace, která mu nedává žádný prostor pro manévrování, a je málo pravděpodobné, že se může těšit nějaké době hájení," tvrdí politolog George Edwards z texaské univerzity A&M.

Zcela jiného názoru je politolog Stephen Hess z ústavu Brookings, který soudí, že "legitimita jde ruku v ruce s prací prezidenta. Otázkou je jen vědět, zda bude pracovat dobře. Bude to mít málo společného s tím, co se stalo na Floridě, ale více s
jeho schopností zkrotit Kongres," tvrdí expert. "Nebude to lehké," připouští. "Období, které se před ním otevírá, se jeví jako obtížné, ale skutečnost, že si od něj slibují tak málo, hraje spíše v jeho prospěch."

Bush: Líbánky bez svatby

Podle nejnovějšího průzkumu NBC se 48 procent Američanů domnívá, že Nejvyšší soud se choval příliš politicky. 49 procent jich soudí, že do Bílého domu byla zvolena správná osoba, 46 procent si myslí opak.
Stále však platí, že po rozporuplném hlasování, o jehož konečném výsledku rozhodl Nejvyšší soud, ve kterém přehlasovalo pět soudců zbylé čtyři, bude výraz národní vůle, která spojuje národ se svým budoucím nejvyšším představitelem symbolickým aktem voleb, výrazně chybět.

Doba hájení, které se George W. Bush bude těšit, bude podle všeho krátká, obává se politický komentátor stanice CNN Bill Schneider. Se svou příslovečnou jízlivostí dodává: "Mohou být nějaké líbánky bez svatby?"

Převzetí moci začalo
Co bude dělat Al Gore, až v lednu odejde z Bílého domu? Opravím nějaké ty ploty, tvrdí Gore. Jeho příznivci věří tomu, že zvítězí v prezidentských volbách v roce 2004. Gore kandidaturu nevylučuje.
Kromě přístupu do speciálně vyhrazených kanceláří v Bílém domě obdrží tým Bush- Cheney 5,2 mililony dolarů, které jsou určeny pro přípravné období nové vlády.

V následujících dnech bude Bush jednat s řadou potenciálních kandidátů na určité funkce ve vládě. "Budeme se usilovně snažit, abychom měli v době inaugurace prezidenta vládu připravenou," informoval Cheney s tím, že zatím nechce stanovovat konkrétní datum. "První oznámení ale můžete očekávat v nejbližší době," dodal.

Bush zahájil novou éru modlitbou
Den poté, co volební bitva oficiálně skončila, navštívil Bush se svojí ženou Laurou mši v kostele v texaském Austinu. "Bush chce začít novou etapu poselstvím modlitby a hojení ran," prohlásil Bushův poradce v reakci na pětitýdenní právní tahanice kolem voleb, které ve čtvrtek v noci ukončil demokrat Al Gore projevem, v němž odstoupil.

Černošští demokraté z Kongresu a Jesse Jackson hodnotí Bushovo vítězství jako silné porušení základních práv Afroameričanů.
Ve smířlivém gestu učinil Bush několik telefonátů demokratickým vůdcům v Kongresu. Rovněž obdržel telefonát od reverenda Jesseho Jacksona, který Bushovu legitimitu v prezidentském úřadu několikrát silně zpochybnil.

Očekává se, že Bush, který ma na příští dny naplánováno řadu jednání, pojede do Washingtonu v neděli. Bydlet přitom bude v domě pro hosty (Jackson Place) naproti Bílému domu. S Alem Gorem se má setkat v úterý. Naposledy se oba státníci setkali při závěrečné prezidentské debatě 17.října.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video