Bush doma shání podporu k úderu

  • 186
Americká vláda ztrácí podporu obyvatel pro úder na Irák, o němž právě rozhoduje Kongres. Zákon má prezidentovi poskytnout pravomoci k zahájení války. S rozhodnutím váhají zejména demokraté. Přesvědčit je měl nový Bushův projev, v němž nazval iráckého diktátora Husajna vraždícím tyranem. Některé, překvapivě vstřícné, pasáže určil Bush i Radě bezpečnosti OSN, která rozhoduje o nové rezoluci.

Mnohem silněji než dosud spojil Bush irácký režim s poskytováním pomoci terorismu a připomněl Američanům 11. září. "Odmítáme žít ve strachu," řekl prezident, podle něhož je Irák ve srovnání s jinými podobnými režimy jedinečný, protože spojuje technologické možnosti s obrovskou nenávistí vůči Spojeným státům.

Bush se zaměřil na obyvatele USA mimo jiné proto, že mezi nimi už rok klesá podpora vojenského tažení na Irák, i když je stále nadpoloviční. Pod padesát procent však padá ve chvíli, kdy by v konfliktu mělo padnout přes tisíc amerických vojáků, tvrdí průzkum CNN a USA Today či anketa ABC.

Válka proti Iráku není podle USA nevyhnutelná. Prezident však nevěří, že by Bagdád přijal podmínky, které by válce mohly zabránit. "Je to naděje proti zkušenosti s režimem, který porušuje jedenáct let vše, k čemu se po porážce ve válce v Perském zálivu zavázal," řekl Bush v projevu v Cincinnati ve státě Ohio.

Nové podmínky pro Bagdád bude obsahovat nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která projednává její návrh. Spory mezi stálými členy ale nedávají naději na brzké schválení ve znění, které by vyhovovalo USA. Bush se nezvykle přiklonil k důležité roli OSN při řešení situace kolem Iráku.

"Může být odezva na změnu postoje Velké Británie, dosud nejvěrnějšího spojence USA," domnívá se bývalý senátor George Mitchell. Britského premiéra Tonyho Blaira totiž ministerstvo spravedlnosti upozornilo, že jednostranná vojenská akce proti Iráku s cílem svrhnout Husajnův režim je protiprávní.

Bush však zůstává k OSN razantní. "Mám silné pochybnosti nad starým přístupem k odzbrojovacím inspekcím. Nyní je od OSN zapotřebí tvrdých a okamžitých kroků. Inspektoři musejí mít přístup kdykoli a kamkoli," míní Bush a podotkl: "Pokud Irák podmínky nesplní a OSN nebude schopna to vynutit, povedeme koalici, která Husajna odzbrojí."

Jako novinku Bush oznámil, že se letos v Bagdádu dostalo lékařské pomoci vysokému činiteli teroristické sítě Al-Kajda. Jeho jméno neuvedl, jen podotkl, že Irák poskytl útočiště dvěma známým teroristům abú Nidalovi a abú Abbásovi. "Mají na svědomí i životy amerických občanů, upozornil Bush, který zopakoval, že Irák má vlastní biologické a chemické zbraně, a usiluje o získání jaderných zbraní.

Podle pozorovatelů měl nový Bushův projev přesvědčit americké demokratické kongresmany, před nimiž je v Senátu schválit prezidentovi pravomoce k vyhlášení války proti Iráku. Nový zákon již prošel Sněmovnou reprezentantů. Vůdce demokratické většiny v Senátu Tom Daschle očekává hlasování do čtvrtka.

"Bush chce, aby Kongres dal razítko na jeho doktrínu preventivního útoku a preventivní války. Chce nás vmanévrovat do rezoluce, která mu dovolí vyhlásit válku kdy chce, jak chce, na jak dlouho chce," prohlásil vlivný senátor za demokraty Robert Byrd.

Částečný úspěch však Bush sklidil větší vstřícností ke spolupráci s OSN. "Na řeči se mi asi nejvíce zamlouval koncept multilaterální akce proti Iráku podpořené Spojenými národy. Velmi to podporuji, je to správný směr," řekla demokratická senátorka Dianne Feinsteinová s tím, že Bush neuvedl, jak by si odstranění iráckého režimu představoval.

Ocenění. Na České republice a její vládě mi imponuje nejvíc, že bez ohledu na hrozné a ničivé povodně je připravena hostit tento summit a připravila se na něj velkolepým způsobem. To ukazuje velký národní rys, pozvednout se ze zkázy, říká americký prezident George W. Bush.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video