Bush chystá amnestii pro ilegální pracovníky

  • 1
Po prosazení bezprecedentních daňových škrtů se administrativa amerického prezidenta George Bush chystá k naplnění dalšího významného volebního slibu. USA se mají stát vstřícnější vůči milionům cizinců, kteří tam načerno pobývají a pracují. Podle předběžného návrhu obdrží cizinci status hostujícího pracovníka, na jehož základě budou moci požádat o legalizaci pobytu.

Na návrhu pracují ministr zahraničí Colin Powell s ministrem spravedlnosti Johnem Ashcroftem. Mezi podmínkami, které budou muset cizinci, pracující v USA na černo splnit bude například bezúhonnost a také doba, po kterou v zemi bez přerušení pobývají.

V USA pracuje načerno 6 milionů lidí
Podle předběžných propočtů by se program týkal asi tří milionů ilegálních pracovníků. To je asi polovina z celkového počtu lidí, kteří pracují načerno. I když je program zaměřen především na Mexičany, mnozí kongresmani by chtěli, aby se vztahoval i na ostatní národnosti. Nová pravidla tak možná budou platit i pro tisíce Čechů a Slováků, kteří do Spojených států přišli po roce 1989.

Největší změna od roku 1986
Navrhovaný program je spolu s reformou imigrační politiky zvažovanou v Kongresu největší strukturální změnou přistěhovaleckých pravidel od roku 1986, kdy prezident Ronald Reagan legalizoval pobyt asi tří milionů ilegálních zahraničních pracovníků většinou Mexičanů.

Bush doufá, že mu cizinci dají hlas
Proč se odhodlal k takovému kroku právě Bush? Podle pozorovatelů je důvod zcela pragmatický. Ve vnitropolitické oblasti znamená legalizace přistěhovalců pozdější přesun jejich hlasů od demokratů k republikánům. Hlasy menšin přitom mohou rozhodnout, kdo bude příštím prezidentem.

Druhým důvodem je snaha o zlepšování vztahů s Mexikem, které naléhá na lidský přístup k ilegálním imigrantům. Proto chce  Bush oznámit opatření někdy na počátku září před oficiální schůzkou s novým mexickým prezidentem Vicentem Foxem.

Nemalou roli hraje i vcelku smířlivý postoj americké veřejnosti k cizím pracovníkům zaplňujícím nekvalifikovaná místa. Po dlouhé době vítají cizince i odborové centrály, které v nich nespatřují konkurenci na trhu pracovních sil, nýbrž vítané rozšíření členské základny a tím posílení vyjednávacích pozic.

Stěžovat si nemůže ani policie. Cizinci s dokumenty jsou snáze kontrolovatelní a mnohem méně se tak dávají na dráhu zločinu. "Nějaká forma zákonného pardonu je jedinou cestou, jak problém ilegální imigrace vyřešit," prohlásil republikánský senátor Orrin Hatch z Utahu.

Pro legalizaci se vyslovil i senátor Edward Kennedy za demokraty. Ti jen doporučují, aby se legalizaci pobytu těšili i další národnosti, nejen Mexičané, třebaže tvoří jádro přistěhovalců.

Tancredo: Je to rána do zubů lidem přicházejícím legálně
Menšina kongresmanů chystaný krok kritizuje. "Je to kopanec do zubů tisícům lidí, kteří chtějí do Spojených států vystoupit legálně. Místo toho jim Spojené státy vzkazují - nač čekat, proklouzněte sem! Ať vstoupíte legálně, nebo ne, budete mít
právo pobytu nebo občanství co nevidět," zhodnotil republikánský poslanec Sněmovny reprezentantů Tom Tancredo.

Podle Roberta Byrda, republikánského senátora z Virgínie, odměňuje program porušovatele zákona. Byrd podpořil Reaganovu amnestii, ale nyní se dívá na podobný krok skepticky. "Ilegální imigrace vyskočila z pěti milionů osob v roce 1986 na dnešních sedm až třináct milionů. Neměli bychom opakovat minulé chyby,"  prohlásil Byrd.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video