Bush chce krizi vyřešit v řádu týdnů

  • 96
Americký prezident George Bush na společné tiskové konferenci s britským premiérem Tonym Blairem ve Washingtonu zdůraznil, že chce iráckou krizi vyřešit v řádu týdnů a nikoli měsíců. Případnou novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN vítá, ale odmítá, aby se kvůli ní zdrželo řešení situace.

Bush jednal s Blairem v Bílém domě hlavně o Iráku. Británie i USA požadují razantní postup. Saddám Husajn musí podle nich odzbrojit po dobrém nebo po zlém. "Husajn neodzbrojuje. Je nebezpečím pro svět," řekl Bush. "Spojené stát se postaví proti jakémukoli pokusu o protahování procesu," zdůraznil prezident.

Uvedl dále, že irácký návrh na pozvání šéfa inspektorů Hanse Blixe do Bagdádu na setkání s Husajnem je novým Husajnovým trikem.

Bush a Blair odpočítají čas Iráku
Washington zažije večer "válečnou poradu" George Bushe a Tonyho Blaira, dvou nejodhodlanějších zastánců tvrdého postupu vůči režimu Saddáma Husajna. Očekává se, že britský premiér nezbrzdí Bushovo směřování k válce, pouze vyzve k opatrnosti, pokud jde o načasování úderu a k trpělivosti s postupem OSN. Důležitá schůzka se měla původně konat v Camp Davidu, tomu ale nepřálo počasí.

"Bylo by dobré získat druhou rezoluci OSN, která by jednoznačně doporučovala použití síly," prohlásil Tony Blair před setkáním v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNN.

Blair, který cestou do Washingtonu jednal v Madridu s dalším Bushovým spojencem, španělským premiérem Josém Maríou Aznarem, veze Bushovi podporu sedmi evropských státníků, včetně českého prezidenta Václava Havla. Text dokumentu najdet zde.

Podpora americkému postoji vyjádřená ve společné článku, v němž chybějí podpisy odpůrců unáhlené války, Francie a Německa, však signalizuje možný nebezpečný rozpor v Evropě. "Takové krizi se Blair přitom dosud snažil ze všech sil vyhnout," poznamenala britská stanice BBC.

Bush pokračuje v horečné aktivitě kolem Iráku, která se zatím zaměřuje na diplomacii. Jednal s italským premiérem Silviem Berlusconim, který mu rovněž vyjádřil podporu.

Šéf Bílého domu se setkal i se saúdským ministrem zahraničí Saúdem Fajsalem ibn Abdalem Azízem a telefonicky hovořil s premiéry Portugalska a Švédska, Josém Manuelem Durao Barrosem a Göranem Perssonem.

Podle Bushe není čas pro vyjednávání neomezený. "Je to otázka týdnů, nikoli měsíců. V zájmu míru musí být tato záležitost vyřešena. Doufejme, že se tak stane mírovou cestou," prohlásil americký prezident.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Richard Boucher do jisté míry upřesnil čas, který hodlá Washington poskytnout diplomacii. "Diplomatické okno může trvat asi dva týdny," řekl Boucher.

Právě tehdy, 14. února, zbrojní inspektoři předloží Radě bezpečnosti OSN další zprávu o průběhu inspekcí v Iráku. "Pokud do té doby Saddám neodzbrojí, Bush pravděpodobně nebude souhlasit s dalšími inspekcemi," shodlo se několik vysokých amerických představitelů.

Bush diskutoval s Berlusconim o možnosti usilovat o další rezoluci RB OSN, která by buď podpořila použití síly, nebo by jen konstatovala, že Irák porušil podzimní rezoluci. Nicméně Bush se k takové variantě nezavázal.

Diplomatické snahy provází posilování jednotek v Perském zálivu, kde se počet amerických vojáků blíží 90 tisícům. Během dvou týdnů jich podle expertů bude už dvojnásobek.

Nakonec by mělo být v Zálivu čtvrt milionu amerických vojáků. Londýn plánuje vyslat čtvrtinu své armády, to jest asi třicet tisíc vojáků. Do bojů se může zapojit i 120 tanků Challenger a 150 obrněných transportérů.

Náměstek ministra zahraničí Richard Armitage uvedl, že 23 zemí povolilo rozmístění amerických jednotek na svém území, nebo povolení přislíbilo. Stejně tak 22 zemí povolilo přelety amerických letadel. Devět států - plně či částečně - přislíbilo účast svých jednotek v případném úderu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video