Bush chce být zadobře s Tchaj-wanem i Čínou

Americký prezident George Bush poněkud zmírňuje ostré výroky o tom, jak jeho země vojensky pomůže ostrovu Tchaj-wan. Ten považuje za svou součást Čína. Pekingu, který postoj USA kritizoval, vzkázal, že se v čínsko-amerických vztazích nic nemění a že Spojené státy podporují politiku jedné Číny.

George Bush znovu zopakoval, že pokud Čína Tchaj-wan napadne, USA mu pomohou. Vyjádřil ale zároveň naději, že se Tchaj-pej s Pekingem nakonec v klidu domluví. V jiném rozhovoru ujistil obyvatele ostrova, že USA za nimi budou pevně stát.

USA prý podporují politiku jedné Číny
V interview pro CNN ale Bush zdůraznil, že jeho prohlášení neznamená změnu v zahraniční politice USA vůči Číně. "Náš národ pomůže Tchaj-wanu bránit se," řekl prezident. "Současně podporujeme politiku jedné Číny a očekáváme, že názorové rozdíly budou vyřešeny mírově," vysvětlil. "Deklarace nezávislosti Tchaj-wanu není součástí politiky jedné Číny," dodal.

Bushovy výroky kritizovala část kongresmanů
Zatímco demokratický poslanec Tom Lantos Bushův výrok ocenil jako statečný, přímý a prospěšný, někteří jiní zákonodárci považují jeho slova za provokování Číny. Prohlášení podle nich navíc bez vědomí Kongresu dramaticky změnilo americkou politiku.

"Prezidentova snaha být přímý v otázce Tchaj-wanu bude Čína vnímat jako další provokaci a podporu nezávislosti Tchaj-wanu. Právě toto prezident chce?" zvolal demokratický poslanec Gary Ackerman. Spolu s demokratickým senátorem Johnem Kerrym vysvětlil, že Spojené státy vystupovaly v posledních 20 letech úmyslně nejasně v otázce možné obrany Tchaj-wanu nejen kvůli tomu, aby se Čína udržovala v nejistotě, ale také proto, aby se Tchaj-wan odrazoval od zatažení USA do konfliktu vyhlášením nezávislosti.

Dohoda obou zemí prý nepočítá s tím, že by USA měly bránit Tchaj-wan. Mají pouze tomuto ostrovu poskytovat výzbroj, aby se mohl bránit sám.

Poradkyně: své závazky bereme vážně
Bushova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová uvedla, že Bush výrokem o obraně Tchaj-wanu chtěl demonstrovat, že USA berou své závazky vůči Tchaj-wanu vážně. Bezpečný Tchaj-wan bude lépe schopen se angažovat v dialogu, dodala.

Jde o průlom v americkém vztahu k Tchaj-wanu
Bushův výrok je průlomem v dosavadních prohlášeních Bílého domu vůči
Tchaj-wanu. Bushovi předchůdci v prezidentském křesle odpovídali na dotazy spojené s reakcí Washingtonu na případný útok čínské armády vůči Tchaj-wanu nejednoznačně.

 

Podrobněji o konfliktu čtěte ZDE.

Bushovo prohlášení následovalo poté, co Bílý dům v pondělí oznámil, že v rámci každoročního balíčku vojenské pomoci hodlá prodat Tchaj-peji zbraně.

Čína ostře protestovala
Rozhodnutí Washingtonu vyvolalo ostré protesty Pekingu a to i přesto, že Američané upustili od záměru dodat Tchajwancům moderní radarový protiraketový systém Aegip.

Čína tvrdí, že USA prý tím, že chtějí pomoci ostrov bránit, porušují své závazky a vydávají se na nebezpečnou cestu. Prohlášení podle čínského ministerstva zahraničí navíc ohrožuje mír a stabilitu v oblasti a poškozuje vzájemné vztahy.

Vzájemná rivalita
Čína má ambice vystřídat Spojené státy v roli světové supervelmoci, snaží se dokázat světu svoji sílu, a proto dochází k častým střetům s USA v řadě oblastí.

Tchaj-wan Bushovo ujištění o pomoci přivítal
Tchaj-wan Bushovo ujištění o pomoci přivítal, nevidí však v americké politice vůči Tchaj-peji podstatnější změny. Podle předsedy tchajwanské vlády Čang Čun-siunga odpovídá postoj Washingtonu Zákonu o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979. Ten umožňuje prodej amerických zbraní k udržování obranyschopnosti Tchaj-wanu. Nemluví však o nasazení americké armády.

Australský premiér John Howard prohlásil, že ho Bushovo rozhodnutí znovu formulovat americký postoj vůči Tchaj-wanu nepřekvapuje. Doufá ale, že prezident dobře rozumí napjaté situaci v regionu. Odmítl také říci, zda by Austrálie případný vojenský zásah podpořila.

Peking považuje Tchaj-wan za svou provincii
Peking považuje Tchaj-wan za odpadlickou provincii a trvá na jeho připojení k pevninské Číně na základě klíče jeden stát, dva systémy. Takto získalo pekingské komunistické vedení bývalou britskou kolonii Hongkong a portugalské Macao. Pevninská Čína už léta otevřeně prohlašuje, že pokud by tamní vedení vyhlásilo nezávislost, na ostrov zaútočí. Právě tomu se snaží Američané zabránit.

Pozorovatelé soudí, že nynější čínsko-americká roztržka posiluje v "říši středu" nacionalismus a protiamerické nálady. Zatím se prý ale obě země potřebují a proto vzájemné vztahy nepřeruší. Čína totiž chce vstoupit do Světové obchodní organizace a ráda by v roce 2008 pořádala  Olympijské hry.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video