Bush čelí evropské výzvě

Americký prezident George Bush přiletěl do španělského Madridu, kde zahájil svoji první oficiální pětidenní cestu do Evropy. Na nejvyšší evropsko-americké úrovni se budou probírat choulostivá témata, od americké iniciativy zaměřené na vybudování protiraketového štítu, přes spory o plnění Kjótského protokolu o omezování skleníkových plynů až po obchodní spory.

Bush popletl jméno španělského premiéra
Po příletu do Madridu zaznamenal americký prezident George Bush jen dílčí úspěch, když se chtěl představit španělské veřejnosti jako světový státník. V rozhovoru pro španělskou TV se totiž zaplétal do španělské gramatiky i pravidel o přízvuku a jméno španělského premiéra Josého Maríi Aznara vyslovil jako Anzar.

Dobrý den, rýže!
Při přijetí amerických hostů v královském paláci Zarzuela to ale byl monarcha Juan Carlos, kdo si dovolil jazykovou hříčku. Bushovu poradkyni pro otázky národní bezpečnosti Condoleenzu Riceovou totiž pozdravil slovy: "Buenos días, Arroz!" Arroz ve španělštině znamená stejně jako jméno americké političky doslova "rýže". Oslovená nicméně na pozdrav reagovala širokým úsměvem.

Během evropského turné se Bush zúčastní konzultací se spojenci v bruselské centrále NATO o summitu Evropské unie ve Švédsku. Po páteční návštěvě Polska pocestuje do slovinské Lublaně, kde se sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Evropsko-americké vztahy se proměnily
Během své cesty se Bush musí snažit vyspravit trhliny, které v poslední době v životně důležitém vztahu Ameriky a Evropy vznikly, píše BBC. Několik dní před počátkem evropského turné Bush odhalil památník americkým vojákům, kteří zahynuli během druhé světové války. Zdůraznil při tom, že právě v této době se mezi Amerikou a Evropou vytvořila pouta, která se nikdy nerozbila.

 Španělská policie zneškodnila v Madridu dvě nálože jen pár hodin před Bushovou návštěvou. Agentura Europa Press informovala, že mohlo jít o dílo levičácké skupiny GRAPO.

Ale tato pouta jsou nyní odlišná a vzájemná opora z časů před šedesáti lety byla zastíněna novými prioritami na obou stranách. Sám Bush dal jasně najevo, že dnes, kdy je Evropa sjednocenější, svobodnější a mírovější, bude hlavním předmětem jeho zájmu Asie, poznamenává BBC.

Obavy z amerického unilateralismu
Evropané se podle komentátorů obávají amerického unilateralismu, neboli snahy stavět evropské spojence před hotová fakta schovaná za slabou zástěrku diplomacie. Obavy se týkají zejména budování protiraketového štítu, který má ochránit Spojené státy před nenadálým útokem ze zemí, které Washington označuje za nepřátelské a nevypočitatelné.

 

Zbigniew Brzezinski, bývalý bezpečnostní poradce prezidenta Jamese Cartera, uvedl, že Bush se patrně pokusí rozptýlit obavy Evropanů z amerického unilateralismu, a také dá najevo, že se Spojené státy se nechystají 'odpoutat' od Evropy. Připustil však, že Bush zřejmě ani nedá silné znamení k rozšiřování NATO a vyhne se zmínkám o konkrétních kandidátských státech, mezi nimiž je mimo jiné Slovensko i Slovinsko.

Prezidentova poradkyně pro bezpečnostní otázky Condoleezza Riceová prohlásila, že Bush se bude přidržovat obecnějších vyjádření a bude opakovat to, co zaznívá z Bílého domu stále. Že USA si přejí celistvou a svobodnou Evropu. Analytici se proto pustí do podrobných rozborů Bushových projevů a budou hledat odstíny naznačující, jaká vstupní kritéria budou pro nové kandidáty platit.

Bush před odletem prohlásil v rozhovoru s evropskými novináři, že jeho administrativa se zasazuje o svobodnější obchod, z kterého budou těžit Spojené státy i jejich obchodní partneři. Podle něj se také dosáhlo pokroku v nalézání rychlých řešení pro obchodní spory. Vyhnul se však odpovědi na dotaz, jaká doporučení by dal Evropanům pro obnovení ekonomického růstu.

Kontroverzní protiraketový štít
Stejně ožehavá budou jednání o americkém protiraketovém štítu, který je jádrem rodící se Bushovy vojenské doktríny založené na rozsáhlé modernizaci ozbrojených sil. Evropané jsou skeptičtí a domnívají se, že americká iniciativa vyvolá silnou čínskou zbrojní odpověď.

Bush, go home, vzkázali španělští demonstranti  americkému prezidentovi.

Kjótský protokol
Před odletem Bush také oznámil, že Spojené státy spolu s Evropskou unií a Japonskem musejí ustavit systém pro monitorování účinku skleníkových plynů, které podle vědců způsobují oteplování ovzduší a hrozí rozsáhlými, negativními klimatickými změnami. Návrh je podle komentátorů veden snahou otupit ostří evropské kritiky, která se snesla na Washington, když odmítl naplňování Kjótského protokolu.

Výborná šance pro zlepšení transatlantických vztahů
Bush měl se svými evropskými spojenci poněkud kostrbatý start, a příštích několik dní budou mít obě strany šanci vztahy stabilizovat. Není to poprvé, co Bush navštíví Evropu, ale jeho zahraniční zkušenosti jsou omezené a ještě se tak úplně v novém postu nezaběhl. Nikdo ani neočekává, že by došlo k nějakému průlomu v zásadních otázkách, ale pokud se Bushovi podaří zlepšit atmosféru, pomůže to tomu, aby americko - evropské vztahy postupně zrály bez výrazných zádrhelů, píše BBC.

Americký prezident George Bush vstoupil poprvé ve své funkci na půdu Evropy 12. června ve Španělsku. Na letišti Barajas v Madridu uvítal Bushe (vpravo) španělský ministr zahraničí Josep Piqué (vlevo). (12. června 2001)

Americký prezident George Bush vstoupil poprvé ve své funkci na půdu Evropy 12. června na letišti Barajas v Madridu. Kromě Španělska navštíví Bush s manželkou Laurou během šesti dnů Belgii, Švédsko, Polsko a Slovinsko. (12. června 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video