Bush a Blair chtějí podporu proti Iráku

  • 172
USA a Velká Británie budou usilovat o co největší mezinárodní podporu proti hrozbě, kterou podle nich představují irácké zbraně hromadného ničení. Prohlásil to britský premiér Tony Blair po schůzce s americkým prezidentem Georgem Bushem v Camp Davidu. Prezident USA již několik dnů zjišťuje názory politiků na možný vojenský zásah v Iráku. Bush už mimo jiné hovořil i se zástupci dalších stálých členů Rady bezpečnosti OSN Francií, Čínou a Ruskem.

Blair po více jak tříhodinového rozhovoru zdůraznil, že on i Bush sdílejí stejné odhodlání pro potření "skutečně reálné hrozby", kterou v jejich očích znamená irácký prezident Saddám Husajn. Oba si podle něj také stejně přejí zbavit se této hrozby za co nejširší mezinárodní podpory.

Před zahájením rozhovoru v Camp Davidu oba státníci uvedli, že existují postačující důkazy o tom, že irácký prezident Saddám Husajn se snaží vyvíjet zbraně hromadného ničení včetně jaderných.

Poukázali například na páteční zprávu Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE), podle níž satelitní snímky Iráku ukázaly nové stavby na místech v minulosti spojovaných s vývojem jaderných zbraní.

Připomněli i zprávu MAAE z roku 1998, podle níž by Husajn mohl být jen šest měsíců od vyvinutí jaderných zbraní. "Nevím, jaké další důkazy potřebujeme," řekl Bush. "Naprosto správně," doplnil ho Blair.

"Klíčové je, že stejným způsobem celou věc analyzujeme, že sdílíme odhodlání řešit záležitost zbraní hromadného ničení a sdílíme přání ji řešit na základě co nejširší mezinárodní podpory," řekl Blair. "Není to výzva jen pro Ameriku nebo Británii, ale pro celé mezinárodní společenství," dodal.

Nejmenovaný představitel tajných služeb USA citovaný agenturou AP řekl, že Irák se nedávno pokoušel dovést průmyslové zařízení, které by mohlo sloužit k obohacení uranu pro jaderné zbraně. Zásilky byly zadrženy, uvedl bez dalšího upřesnění. Vyjádřil přesvědčení, že Iráku se dosud nepodařilo získat obohacený uran nebo plutonium, bez kterých nelze jadernou zbraň vyrobit.

KRIZE IRÁK - USA

Útok na Irák otevře peklo, míní Arabové

Experti: Irák má téměř vše k výrobě zbraní

Česko váhá podpořit zásah v Iráku

předchozí vývoj

V dostupných Bushových a Blairových projevech kolem setkání nebyla řeč o zbrojních inspektorech OSN, které by měli v Iráku posoudit situaci v terénu.

Očekává se, že Bush upřesní důkazy o irácké hrozbě a další postup Spojených států vůči Bagdádu příští týden v plénu Valného shromáždění OSN.

Souhlasem OSN totiž podmiňuje většina spojenců USA svou podporu případnému vojenskému zásahu proti Iráku.

Blair v této souvislosti řekl, že představitelé některých zemí vznášejí zcela rozumné otázky. "Musíme zajistit, abychom mobilizovali co nejširší podporu - ovšem pro odstranění hrozby, která - jak tvrdí sama OSN - je hrozbou pro celý svět," řekl Blair.

Blair již dříve přislíbil, že jeho vláda brzy vydá materiál s důkazy o Husajnově snaze vyvíjet zbraně hromadného ničení. Podobnou dokumentaci Londýn zveřejnil ohledně Usámy bin Ládina a jeho teroristické organizace Al-Kajda před zahájením anglo-amerického bombardování Afghánistánu.

Britský premiér také prosazuje mezinárodní kampaň, která by měla na stranu rozhodných odpůrců Saddáma Husajna přivést především Francii a Rusko.

Bush označil Husajna za tyrana, který je labilní, a řekl, že je odhodlán ho tak či onak svrhnout. "Jsou nejrůznější způsoby, jak změnit režim," uvedl. "Tento člověk řekl, že se zbaví zbraní hromadného ničení a za 11 dlouhých let svůj slib nesplnil."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video