Busek zpochybnil blokádu hranic

K oživení diskuse o jaderné elektrárně Temelín se v Rakousku přičinil vládní zmocněnec pro Evropskou unii Erhard Busek. V hornorakouském rozhlase zpochybnil blokádu rakousko-českých hranic. Od odpůrců atomu za to dostal pět set protestních dopisů.
Akce poněkud provokativního charakteru nejsou, protože vyvolávají něco, co známe z opatření čtrnácti zemí unie, totiž semknutost," soudí Busek. Mnohem prospěšnější by bylo získat si v otázce Temelína přátele. "Blokáda hranic nás totiž dělí i od přátel," řekl Busek.

Rakousko-český protiatomový výbor v čele s poslancem hornorakouského zemského sněmu Otto Gumpingerem ve středu Buseka vyzval, aby předložil zprávu o tom, co dosud podnikl proti Temelínu a čeho tím dosáhl. "Busekovi bude předáno 500 protestních dopisů od občanů, kteří sice nepronášejí žádné chytré komentáře, ale zato ve svém volném čase a s plným osobním nasazením bojují proti tomuto nebezpečí," řekl Gumpinger.

Od zvláštního zpravodaje MF Dnes v Bruselu (18.10.2000)
Ohledně blokád Verheugen řekl: "Nedávejte mně tuto otázku – co chceme je vyhnout se této situaci," uvedl. Vysvětlil, že cílem je vytvoření takové situace, která blokády vylučuje a to je možné pouze tehdy, pokud bude obnoven dialog mezi ČR a Rakouskem včetně otevřené a plné výměny informací.
Ministr Kavan: "... „Je na státní správě Rakouska, aby zajistila, že protesty nebudou mít formu, jež by vedla k narušení smluv a ducha asociační dohody. Orgány Rakouska by tady mohly být aktivnější,“ řekl Kavan.
Verheguen zdůraznil, že obě strany by měly vyčkat výroku skupiny německých expertů, kteří chystají zprávu o Temelínu. "Čekáme tuto zprávu koncem roku," uvedl s tím, že pak bude unie buď spokojena nebo požádá o zvýšení úrovně bezpečnosti. Ministr Kavan ujistil, že Češi budou výrok EU respektovat.
Autoři dopisů žádají vládního zmocněnce, aby české vládě připomněl rozhodnutí Rady EU, podle něhož musejí být jaderné elektrárny uchazečských států ve vyhovujícím technickém stavu. "Ti, kdo znejisťují obyvatelstvo a zpochybňují protesty proti Temelínu, nahrávají do rukou jeho provozovatelů, kteří sázejí na čas, oslabení a na politiku hotových faktů," uvedl výbor.

Šéf klubu Zelených v hornorakouském zemském sněmu Rudi Anschober vyzval společnost ČEZ, aby důkladně vysvětlila, zda - a pokud ano, tedy které - mezinárodní úvěry, věnované původně na obnovu českých uhelných elektráren, byly použity na stavbu temelínské elektárny.

Evropská komise nabídla české vládě pomoc
Evropská komise nabídla české vládě, že jí pomůže urovnat spor s Rakouskem ohledně Temelína. Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen jednoznačně ujistil českého ministra zahraničí Jana Kavana při jednání v sídle EU v Bruselu, že Temelín nijak neovlivní podmínky vstupu ČR do unie. Jasně řekl, že blokády české hranice ze strany Rakouska jsou v rozporu se zákony EU o volném pohybu zboží a lidí a že tyto zákony platí nejen v rámci unie, ale i mezi unií a asociačními státy.

Čeští autodopravci podali v souvislosti s blokádami trestní oznámení, čtěte ZDE.
Pojďme zablokovat Schüssela - glosu iDNES si přečtěte ZDE.

Nebudou-li blokády pokračovat, setká se Zeman se Schüsselem
Schůzka českého premiéra Miloše Zemana s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem, která by měla napomoci řešení současných napjatých  vzájemných vztahů, by se měla uskutečnit v úterý 31. října v Brně. Podmínkou setkání však je, aby rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín opět nezablokovali česko-rakouské hranice. Na poslední a dosud největší protitemelínské demonstraci se v pátek 15. října sešlo na rakouské straně hraničního přechodu Dolní Dvořiště na šest tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video