Burundská armáda školáky osvobodila

  • 1
Osmapadesát školáků a jejich učitelé, které v úterý unesli hutuští povstalci ze základní školy na východě Burundi, jsou volní. Osvobodila je burundská armáda. Naděje, že po nástupu nové vlády v zemi skončí osmiletá občanská válka, která si vyžádala na 200 tisíc obětí, se nicméně snižují. Necelý týden po inauguraci nové vlády rovnoměrně složené ze dvou hlavních burundských etnik - Hutuú a Tutsiú - se země opět zmítá v násilí.

"Dozvěděli jsme se, že se děti a učitelé vrátili po rychlé akci armády, která útočníky obklíčila," řekl mluvčí armády novinářům.

Podle původních údajů bylo unesených obětí 80.

Škola, odkud rebelové děti unesli, leží ve městě Kirambi v převážně hutuské provincii Ruyigi asi 100 kilometrů od metropole Bujumbury.

Už v neděli, pouhé tři dny po nástupu nové vlády, hutuští ozbrojenci zaútočili na tři automobily poblíž městečka Bweru asi 300 kilometrů jihovýchodně od Bujumbury a zastřelili jedenáct lidí.

Naděje se upínají k nové vládě
Minulý čtvrtek byla v zemi inaugurována nová prozatímní vláda, složená z Hutuú a Tutsiú. Hlavním úkolem této vlády vedené prezidentem Pierrem Buyoyou je uvést do praxe dohodu o rozdělení moci v zemi. Cílem je ukončit konflikt mezi hutuskými povstalci a převážně tutsijskou armádou, který vypukl v říjnu 1993. Od té doby v bojích zahynulo přes 200 tisíc lidí, převážně civilistů.

Dohoda, kterou v srpnu loňského roku přijala vláda prezidenta Buyoyi, Národní shromáždění a sedmnáct politických stran, vyzývá především k vytvoření etnicky vyrovnané armády. Povstalci se ale tehdy k mírovému procesu odmítli připojit a prohlásili, že jejich ozbrojený boj bude pokračovat.

Hlavním problémem, se kterým se Burundi musí vyrovnat, je hluboká nedůvěra mezi kmeny Hutuů a Tutsiů. Ačkoli Tutsiové jsou v zemi menšinou, v podstatě po celou dobu od získání nezávislosti na Belgii v roce 1962 v Burundi vládli.

Etnicky motivované boje se v tomto malém africkém státě periodicky opakují posledních čtyřicet let a dostaly se do bludného kruhu mocenských bojů, útoků a protiútoků.

 

Burundská republika

vnitrozemský stát ve střední Africe u severovýchodního břehu jezera Tanganjika; sousedí se Zairem, Rwandou a Tanzanií

Rozloha: 27 834 km2

Obyvatelstvo: 6,97 milionu obyvatel
85 % bantuských Hutů, 14 % nilotských Tutsiů, 1 % pygmoidních Twů

Náboženství: 65,5 % římských katolíků, 14 % protestantů, 1,5 % muslimů, 18,5 % bez vyznání

Hlavní město: Bujumbura (300 tisíc obyvatel)

Úřední řeč: kirundština, francouzština

Vznik státu: 1. července 1962 (datum vyhlášení nezávislosti na Belgii)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video