Třídit odpad nebude pro lidi povinné, ministerstvo bude muset stejně jako v případě plastů či skla dělat osvětové kampaně.

Třídit odpad nebude pro lidi povinné, ministerstvo bude muset stejně jako v případě plastů či skla dělat osvětové kampaně. | foto: Martin Stolař, MF DNES

Bursíkovo ministerstvo chce třídit i zbytky jídla

  • 854
Až ponesete prázdné lahve či staré noviny ke kontejnerům na tříděný odpad, můžete s sebou za pár let vzít i zbytky potravin. Ministerstvo životního prostředí chystá nový zákon o odpadech, který zavede pro města a obce povinnost nabídnout lidem i možnost třídit bioodpad.

Možnost chovat se ekologičtěji však nebude zadarmo: poplatek, který dosud za likvidaci odpadu lidé platí, bude vyšší.

Dosud v popelnicích takový odpad, což jsou hlavně zbytky jídla, zabírá největší část místa a zbytečně končí na skládkách či ve spalovnách. Přitom ho lze využít jinak. Například k výrobě kompostu či tepla.

"Novela zákona by měla platit zhruba od počátku roku 2009. Povinnost sběru bioodpadu v obcích o něco později," říká poradce ministra životního prostředí Daniel Vondrouš.

Reálné je podle něho zavedení systému v roce 2010. Dosud mohou zbytky jídel vyhazovat jen lidé v několika městech republiky. "Je to nákladné, ale město zase ušetří na poplatcích za odvoz na skládku. Bioodpad u nás dělá zhruba třetinu veškerého odpadu," říká Ivan Vokatý z novopacké radnice. Bioodpad z Nové Paky pak končí v místní kompostárně.

V celém Česku lidé vyhodí kolem osmi milionů tun biologického odpadu ročně. Zkušenost z měst, kde už bioodpad třídí, ukazuje, že nebývá velký problém se zápachem z popelnic. Kontejnery jsou speciální, s roštem ve spodní části.

"Do kontejneru se nesmí dávat všechno shnilé ovoce, co máme na zahradách, ale jen odpad z vaření," říká Miloslav Šatra z písecké radnice.

Miliony na kontejnery
Zákon bude pro obce zlomový: až dosud nádoby na tříděný odpad mít nemusí, nově to bude povinné. Ministerstvo tvrdí, že obce dostanou miliardy korun zejména z Evropské unie na nové kontejnery a hlavně na stavbu kompostáren a bioplynových stanic.

V nich bude odpad končit: může se jím například i vytápět. Radnice dostanou i jiný způsob "podpory", a to méně příjemný. Zákon totiž výrazně zdraží poplatky za skládkování i za spalování komunálního odpadu.

"U skládek by to mělo jít až na dvojnásobek," podotkl Vondrouš. Dosud se platí za tunu poplatek čtyři sta korun. Obci se tak vyplatí, aby více podporovala třídění odpadů, u kterého za skládkování nic neplatí.

Poplatky by šly do rozpočtu krajů, ty by je pak rozdělovaly na podporu sběru bioodpadu. Lidé přesto budou muset sáhnout hlouběji do peněženek.

Ministerstvo zvažuje, že zvýší dosavadní strop pět set korun na poplatek "za popelnici", který musí každý platit. Obce si totiž stěžují, že vybrané peníze už nestačí a musí odvoz a likvidaci odpadů dotovat.

Česko dohání Evropu
Podobný způsob třídění odpadu je už v řadě zemí běžný. Česko sice vyniká v Evropě v třídění plastů, ale bioodpad zbytečně končí nevyužitý.

"V Evropě je velký tlak na to, aby se co nejvíce snížilo množství bioodpadu na skládkách, podobný zákon už mají schválený i na Slovensku," řekl Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Třídit odpad nebude pro lidi povinné, ministerstvo bude muset stejně jako v případě plastů či skla dělat osvětové kampaně. A také lidem vysvětlit, co do kontejnerů nemají házet. Bioodpady jsou dalším druhem odpadu, který chce ministr Martin Bursík recyklovat. Zatím největší reakci vzbudil jeho návrh zavést zálohy na PET lahve.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video