Barack Obama po přistání na kodaňském letišti

Barack Obama po přistání na kodaňském letišti | foto: AP

Bursík z Kodaně: Město je zamrzlé, ale na konferenci začalo být pořádně horko

  • 87
Exministr životního prostředí Martin Bursík komentuje pro iDNES.cz dění v Kodani. Jako člen české delegace se účastní summitu o klimatu, který by měl dospět k mezinárodní dohodě o boji proti globálnímu oteplování. Do konce konference zbývá jen několik hodin. Čas běží nejen politikům, ale také Zemi, líčí Bursík.

V zamrzlé Kodani začíná být horko. Adrenalin stoupá. Dnes ráno, po příjezdu prezidentů a premiérů začala "power game", především mezi Spojenými státy a Čínou. Tyto dvě země jsou největšími původci škodlivých skleníkových plynů, odpovídají za téměř za polovinu emisí. Obama má podle dostupných zpráv pobýt v Kodani devět hodin. Čas běží nejen politikům, ale také planetě Zemi.

Jednání byla na několik dní zablokována z procedurálních důvodů. Vyspělé země trvaly na tom, že nová celosvětová dohoda o ochraně klimatu by měla nahradit platný Kjótský protokol.

Martin Bursík a švédský ministr životního prostředí a předseda Rady EU Andreas Carlgren na konferenci v KodaniDůvodem jejich postoje byl prostý fakt. Kjótský protokol ukládá závazné cíle snížení emisí pouze bohatým zemím, zatímco chudé země nemají prakticky žádné závazky. Evropská unie i další vyspělé země proto chtěly nahradit Kjótský protokol dohodou novou. Svět se změnil a rychle rostoucí ekonomiky jako Čína či Indie se musí také zavázat ke snížení radikálně rostoucích emisí.

A navíc, USA Kjóto neratifikují, protože jej nepovažují logicky za aktuální. Obama potřebuje pro politickou podporu své politiky ochrany klimatu mít na palubě Čínu a Indii. Kdyby byla jednání o nové dohodě tak daleko, že v nich najdou rozvojové země to, co jim poskytuje Kjóto, jistě by netrvaly na pokračování Kjóta. Typické téma, u kterého lze při dobré vůli pochopit pozice obou stran.

Bursík v Kodani

Exministr životního prostředí a poslanec za Stranu zelených Martin Bursík komentuje pro iDNES.cz dění na kodaňském summitu o klimatu Země.

Nakonec vyřešením tohoto problému byla dohoda, že oba procesy budou pokračovat souběžně a proto vyjednávači ladili dvě paralelní dohody.

Dnes ráno začalo plenární zasedání za účasti politických špiček z celého světa. První vystoupil čínský premiér Wen Ťia-pao. Neřekl nic nového. Zopakoval, že Čína sníží uhlíkovou intenzitu o asi 45 procent do roku 2020. To znamená, že bude vyrábět jednotku HDP s emisemi nižšími o 45 procent. Negativní částí jeho vystoupení bylo ohrazení se proti tomu, že bude existovat proces nezávislé kontroly a ověřování údajů o snižování emisí skleníkových plynů v jeho zemi (jakož i ve všech dalších zemích).

Prezident Spojených států Barack Obama obsahem pozorovatele i komentátory zklamal, zatím nepřivezl do Kodaně nic nového. Potvrdil cíl USA snížit emise o 17 procent do roku 2020 a o více než 80 procent (měl asi na mysli 83procent) do roku 2050. A nově potvrdil včerejší prohlášení ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clinton, že USA dodá 10 miliard dolarů na pomoc nejslabším rozvojovým zemím a ostrovním státům do roku 2012 a bude se podílet na celkové částce 100 miliard dolarů na klima v roce 2020. Power game pokračuje.

Dánská konference o klimatu v Kodani

Švédský premiér Fredric Reinfeldt hovořil jako premiér předsednické země i za Českou republiku. Globální hrozba vyžaduje globální řešení. Proto je tento mítink především o převzetí odpovědnosti. EU nabídla 2,4 miliard eur ročně do roku 2012 jako pomoc rozvojovým zemím a slíbila, že se bude férově podílet na 100 miliardách potřebných v roce 2020. Jsme připravení zvýšit náš cíl snížení emisí z 20 procent na 30 procent v případě, že se přidají další vyspělé země.

Blog české delegace v Kodani

Čtěte poslední text: Barackova Mission Impossible

Oficiální jednání jsou přes oběd přerušena. Teď rozhodují prezidenti a premiéři nejvýznamnějších ekonomik světa. Dokáže Obama přesvědčit Wen Ťia-paa a odblokovat pozici Číny, která by podle všeho nejraději odjela s obecnou deklarací, která ji nebude k ničemu zavazovat?

Uvidíme v dalších hodinách. Tedy uvidíme ... jen ti z nás, kteří vyhledávají informace na zahraničních serverech. V tomto ohledu mi prosím dovolte jeden povzdech, za který mne možná nebudou mít někteří novináři a vydavatelé rádi. Celý svět sleduje vývoj klimatických jednání v Kodani. Světová média mají zprávy z Kodaně mezi nejaktuálnějšími zprávami.

Čtěte o aktuálním dění v Kodani

Dohodě o klimatu hrozí, že bude jen snůškou slibů. Ani Obama ji nespasil

A Česko? Jeden internetový server referuje o pražské Opencard, na druhém serveru zastřelil policista zloděje, podle třetího přijdou arktické dny, na čtvrtém hřímá Paroubek, že by stačilo 10 korun za poplatek za recepty, na dalším poslal soud do vazby muže, na dalším vyhlásí lidovci sbírku na kampaň. Nechci být nespravedlivý, nedokáži zde z Kodaně sledovat podrobně dění doma, třeba jsem se přehlédl, ale jediný internetový server píše, že do Kodaně přijel Obama.

Média mají asi zato, že veřejnost téma klimatické změny nezajímá. Myslím, že je načase popřemýšlet o změně této šablony, přestat žít v tomto mýtu. Podle včerejšího průzkumu veřejného mínění si 80 procent Čechů myslí, že dochází ke globálnímu oteplování. 75 procent má za to, že za to může lidská činnost. A 75 procent si myslí, že by měla Česká republika snižovat emise skleníkových plynů, i kdyby to zatížilo ekonomiku země. Tak to jsou moc dobré zprávy nakonec.

Dánská konference o klimatu v Kodani


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video