Martin Bursík a Kateřina Jacques vyvěsili ve Sněmovní ulici bilboard na podporu Tibetu (29.4.2014) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Bursík má sundat plachtu s dalajlamou, hrozí mu pokuta až dva miliony

  • 243
Exministr životního prostředí Martin Bursík dostal dopis od památkářů. Napsali mu, že pokud do dvaceti dnů nesundá ze svého domu v centru Prahy plachtu s dalajlamou a Václavem Havlem, hrozí mu pokuta. Plachta však dolů nepůjde, dokud Úřad vlády neodpoví na dopis podporovatelů Tibetu, řekla iDNES.cz Bursíkova partnerka Kateřina Jacques.

Bursík dopis dostal před týdnem, tedy 6. června. Na jeho existenci upozornila Kateřina Jacques o týden později na svém facebookovém profilu.

"Za umístění billboardu s dalajlamou a Havlem na dům nám nyní hrozí pokuta až dva miliony korun. Na otevřený dopis mnoha neziskových nevládních organizací, podepřený téměř 50 tisíci podpisy, jsme po více než měsíci z Úřadu vlády nedostali žádnou odpověď. Divné věci se tu dějí a není Havla, který by tu spoušť pojmenoval," napsala Jacques.

V dopise odbor památkové péče píše, že je na domě, který je kulturní památkou, umístěná velkoformátová reklamní plachta. Vlastníka kulturní památky Martina Bursíka proto vyzývá, aby ji do dvaceti dnů odstranil a zaslal odboru vyjádření s informací, kdo a kdy plachtu instaloval. Odbor také upozorňuje, že Bursíkovi může hrozit pokuta až dva miliony.

"Nejde o reklamní plachtu, ale protestní transparent," řekla iDNES.cz Kateřina Jacques s tím, že lhůtu dvaceti dnů považuje za velkorysou. "My ale neproblematizujeme postup památkářů, ale Úřadu vlády," uvedla politička.

Úřad vlády neodpověděl včas, tvrdí Jacques

"Pousmála jsem se nad tím, že místo odpovědi Úřadu vlády v třicetidenní lhůtě na důležitou věc nám přišel dopis o správním řízení, které je v zásadě v pořádku a já se proti němu neohrazuji," vysvětlila.

Zákonná lhůta podle ní uplynula v den, kdy jejímu partnerovi přišel dopis z pražského magistrátu. "Těšili jsme se na odpověď z Úřadu vlády, ale místo toho přišla hrozba pokutou," podotkla Jacques.

Podle Úřadu vlády je to s lhůtou trochu jinak. Tiskový odbor uvedl, že 13. května úřad obdržel prohlášení účastníků veřejného shromáždění Češi Tibet podporují. V případě prohlášení však podle tiskového odboru neplatí žádná lhůta pro odpověď. Tu nyní instituce připravuje.

Mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá iDNES.cz řekla, že úřad žádné správní řízení s Martinem Bursíkem nevede. Věc ale řeší Městská část Praha 1.

„Stavební odbor Prahy 1 si nechává vyžádat všechny povolení, které by k tomu majitel objektu měl mít. O výsledku vás mohu informovat, až nám bude znám,“ uvedla mluvčí úřadu Veronika Blažková.

Plachta na domě zatím zůstane

Z historického domu na Malé Straně plachta zatím dolů nepůjde. "Naše stanovisko je takové, že to sundáme, až nám Úřad vlády odpoví. Je to nedílná součást petice a dopisu," uvedla Jacques. Podle ní toto stanovisko trvá i nadále. 

"Že se dostáváme do této situace, jsme věděli, už když jsme to vystavovali. S tím vědomím jsme to ale udělali, protože nám přijde pověst ČR ve světě natolik důležitá, že jsme světu chtěli ukázat, že to tady není tak jednoznačné, jak to říká premiér Bohuslav Sobotka," vysvětlila Jacques.

Podle ní se to povedlo. "Minulý týden tady byli představitelé tibetského exilu, vlády a parlamentu, před billboardem se fotili a poděkovali nám za něj," dodala.

Billboard se na domě Martina Bursíka objevil poté, co ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podepsal prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video