Martin Bursík

Martin Bursík - Martin Bursík, pravděpodobně budoucí předseda Zelených. | foto: ČTK

Bursík: Nepůjdeme na žádný handl

  • 341
Strana zelených by se podle posledních průzkumů dostala po červnových volbách do Sněmovny. Její předseda Martin Bursík si dává ještě vyšší cíle: "Chceme 10 procent," říká v rozhovoru pro MF DNES.

Pane předsedo, máte rád výlety?
Proč se ptáte?

V jednom z bulletinů Strany zelených píšete, že podniknete letos výlet do parlamentu.
To vzniklo někdy v roce 1979, kdy jsme podnikli první výlet na Pamír a pak jsme začali lézt. Proto mám rád výlety. Donedávna jsem ve čtyřletých intervalech jezdil po světových horách.

A teď byste chtěl v těch intervalech podnikat výlety do parlamentu?
Přesně tak. Mrzí mě však, že času na hory bude méně. Považoval jsem ale za potřebné zvednout prapor životního prostředí a téma kvality života dostat do české politiky.

Vy už mluvíte, jako byste v té Sněmovně byl. Před časem jste přitom tvrdil, že "česká Strana zelených má ještě daleko k tomu, aby se mohla považovat za skutečnou politickou stranu, která nabízí alternativu". Už jste alternativou?
To hodnotí veřejnost a novináři.

Ale vidíte, jak reagují naše preference v průzkumech.
Ten vámi citovaný výrok jsem říkal v době, kdy naše strana prožívala vnitřní problémy. Když jsem ji přebíral jako předseda, uložil jsem si tři cíle. Sjednotit ji, etablovat zelené dlouhodobě v parlamentu a vychovat novou generaci politiků a výhledově jim stranu předat.

To zní hodně vznešeně. Nepostupoval jste při uchopení moci ve vaší straně jako zelený Paroubek?
Nevím, co to je zelený Paroubek.

I ČSSD prožívala vnitřní problémy a premiér jí pomohl na nohy.
Každá strana potřebuje řídit a my jsme potřebovali profesionalizovat.

Proč by vám měl volič věřit? Vždyť navenek působíte jako nesourodý konglomerát myšlenek, od liberálních až po levičácké.
Ohrazuji se proti slovu nesourodý. V sobotu, kdy vyjde tento rozhovor, schválíme volební program. To bude odpověď na vaši otázku.

Tím myslíte, že všichni za tím programem budou stát?
Mám tím na mysli, že to není nesourodý konglomerát myšlenek. Když sleduji českou politickou scénu, tak mám pocit, že někdo zapomněl desku v gramofonu. Pořád nic nového. Já ten názorový kvas v naší straně pokládám za kvalitní.

Program stavíte na tématu životního prostředí. Jedno z vašich hesel je: "Zelené dovezou do Sněmovny kamiony." Co tím myslíte?
Navrhujeme zákaz provozu kamionů od pátku tří hodin odpoledne do neděle do 24 hodin, a to celoročně. Intenzita kamionové přepravy vzrostla o 50 procent, emise oxidu uhličitého o 250 procent od roku 1990 a loni přišlo v důsledku havárií kamionů o život 135 lidí. Proto má opatření zákazu kamionů logiku.

Jak to chcete zařídit?
Alternativa tkví v převodu kamionů na železnici.

Hovoříte i o obnovitelných zdrojích energie a omezení závislosti na ropě. Vy si myslíte, že Česko na to bude mít v dohledné době peníze?
Dokonce je to opačně.

Jak opačně?
Mezi lety 2006 až 2010 se očekává vrchol světové těžby ropy, pak bude klesat. Na tuto situaci se musíme připravit a těch alternativ je několik. Největší perspektivu mají biopaliva a Česká republika jako země kontinentální má v v této oblasti velký potenciál. Existuje dlouhý seznam energetických rostlin, jež se dají využít.

Bude to levnější?
Ano. Provozní náklady na pořízení alternativních obnovitelných zdrojů se odhadují na šedesát až sedmdesát procent současných cen.

Zelení jsou odpůrci jaderné energie. Když ne jádro ani ropa, jak to vlastně v budoucnosti bude?
Jsme skeptičtí k jaderné energetice. Ta technologie nemá vyřešenou koncovku palivového cyklu. Po stovky tisíc generací tady necháme dědictví v podobě jaderného odpadu, za které nikdo z nás nemůže převzít odpovědnost. Dalším rizikem je možná havárie nebo zneužití jaderného paliva.

Co myslíte zneužitím? Že se ho zmocní teroristé?
V mezinárodní politice existují případy, kdy světové společenství řeší zneužívání této technologie některými zeměmi pro vojenské účely. Je tady i možnost krádeže. Na konci loňského roku se vyjádřil bývalý šéf CIA takto: "Následující teroristické útoky budou na energetickou infrastrukturu." To riziko tam je a problém je, jak mu čelit.

Vámi navrhované změny týkající se energií nebudou zadarmo. Kde na to chcete vzít?
Zelení přinášejí něco, čemu říkáme ekologická daňová reforma. Navrhujeme, aby se snížily odvody sociálního a zdravotního pojištění, to znamená, že se zlevní vedlejší náklady práce. Peníze na snížení těch odvodů poplynou ze zvýšené spotřební daně na energie.

Pokusím se to přeložit: Chcete dražší elektřinu, plyn i benzin, ale přesto na tom každý vydělá?
Nevydělají na tom všichni. Vydělají ti, kteří o tom budou přemýšlet.

Kdo na tom nevydělá?
Energeticky náročné provozy. Vydělají na tom služby.

To je diskutabilní a navíc hovoříte o firmách. Co normální lidé?
Reforma je koncipovaná tak, že je fiskálně neutrální. Musí se garantovat, že peníze, které stát vybere na ekologických daních, neukradne, ale že skutečně o ten balík sníží zdravotní a sociální pojištění. Zůstává tam rezerva, odhadem pět procent, která se využije na kompenzace těm, které to postihne negativně.

Kdo to konkrétně je?
Důchodci. Těm to bude kompenzováno. Nebo některé sociálně slabší rodiny. Pokud jim náklady na energie přesáhnou určité procento příjmů, také na to budou mít nárok. Aby to bylo sociálně únosné.

Chcete se zaměřit i na ochranu spotřebitelů. Chápu, že to může být populární, ale opět podobná otázka: Jak to chcete zařídit?
Ochrana spotřebitele bude mít v našem volebním programu podstatné místo. U nás stát vůbec nepochopil, co to ochrana spotřebitele je. Ve skutečnosti tahá zákazník za kratší konec provazu. Dnes se kontroluje kvalita zboží a prodej. To je všechno. Chceme zřídit Národní spotřebitelskou centrálu, která bude financována ze státního rozpočtu a bude mít krajské pobočky. Ta bude poskytovat právní pomoc lidem.

Vraťme se k politice. Jak se vlastně lišíte od lidovců, kteří také mohou vládnout s ČSSD i ODS?
V obsahu naší politiky. Přitom o tom obsahu se debata příliš nevede.

Necítíte větší obsahovou shodu se sociální demokracií?
My se koncentrujeme jen na naši politiku, na její obsah i styl. Z mého pohledu jsou mi ostatní strany jedno. Kalkulovat teď o tom, jaká bude povolební aritmetika a s kým půjdeme, je předčasné.

Vy neřeknete, s kým půjdete?
Naše rozhodování v parlamentu či o tom, jak bude vypadat vláda, nebude postaveno na ideologickém vidění našich politických partnerů.

Neříkáte, s kým půjdete. To znamená, že jste připraveni, pokud se dostanete do Sněmovny, být v opozici?
Samozřejmě. Máme svá témata, budeme jednat, a jestliže se nedohodneme, tak určitě.

Chcete tvrdit, že nepřistoupíte na kompromisy, které by už neumožňovaly naplnit váš program?
Ano. Chceme prosadit co nejvíce věcí, které pokládáme za důležité. Ale ne za každou cenu. To v žádném případě. To je odlišnost od ostatních stran. My máme nějaké ideály. Nechci být s někým dobrý kamarád a handlovat něco za něco. Jsem však otevřen jednání.

To sice zní hezky, ale uvidíme, zda se tomu dá i věřit. Jaké máte vztahy s Jiřím Paroubkem, kterého znáte z pražského zastupitelstva?
Neutrální. Na magistrátu se odlišoval od ostatních sociálních demokratů tím, že měl vlastní názory. Dokázal v jednotlivostech vystupovat i proti svému klubu, což bylo sympatické. Vyzvali jsme pražské zastupitele, aby podali majetkové přiznání, a on ho podal. I to bylo sympatické. Ale už jsem ho neviděl roky.

A co Mirek Topolánek, který by také mohl být vaším partnerem?
Znám ho povrchně z několika seminářů o energetice. Obávám se, že on je jen určitá epizoda ODS. Když jsme se potkali před Vánocemi, tak mi říkal: Velká koalice jen přes moji mrtvolu. Já mu odpověděl: Pane předsedo, to nebude až takový problém, na to se celá řada vašich spolustraníků těší.

Vy kandidujete v Praze proti němu, ale i proti ministrům Svobodovi a Rathovi? Cítíte se na ně?
Cítím se nad ně. Docela se na to  těším, protože osm let v pražském zastupitelstvu mi dává výhodu. Znám dobře pražskou problematiku.

Kdyby byli zelení ve vládě, existuje post, který byste chtěl zastávat?
Nechte to, až to nastane.

Přemýšlel jste o premiérské židli?
Už se mě na to někdo ptal. Ale opět: nechme to po volbách. Uvidíme, já bych byl rád, kdybychom dostali dvouciferný výsledek.

Každým týdnem přidáváte. Už chcete deset procent?
V tom může významnou roli sehrát styl, se kterým jdeme do voleb, proto hovořím o takovém výsledku.

Abyste se nedopracoval k třícifernému, to nesvedl ani Kim Čong-il.
Trojciferný výsledek vám může říci pouze konstituční monarcha.

Volby také ukážou, jaké kdo má šance na dalšího prezidenta. Budou mít zelení svého kandidáta?
Ano. Teď však neřeknu koho.

Byli byste za jistých okolností ochotni podpořit Václava Klause?
Kdybychom byli v tomto parlamentu, tak by Václav Klaus na Hradě nebyl. Jeho vidění světa má s naším komplexním viděním o několik rozměrů méně a jeho dlouhodobý přístup k tématu ochrany životního prostředí či jeho veto zákona o registrovaném partnerství, to jsou věci, které nás rozhořčily. Jsou to kroky, které ho diskvalifikují pro to, aby dostal naši podporu.

Mohl by být vaším kandidátem třeba Václav Havel?
To já nevím.

Martin Bursík

• Narodil se 12. srpna 1959 v Praze.
• Vystudoval ochranu životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.
• 1990–1992 byl poslancem České národní rady za Občanské fórum (Občanské hnutí).
• 1994–2002 byl členem zastupitelstva hlavního města Prahy.
• V roce 1998 byl ministrem životního prostředí v Tošovského vládě.
• Od roku 2004 je členem Strany zelených, od září 2005 je jejím předsedou.
• Je ženatý a má dvě dcery.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video