Bursík navrhl zakázat igelitky zdarma, za popelnici chce až 1 000 korun

  • 1298
Ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík chce, aby obchody skončily s rozdáváním igelitových tašek zdarma. Ročně jich podle něj zákazníkům rozdají až tři miliardy kusů, což je 9 tisíc tun plastů. Změna by byla zanesena v novém odpadovém zákonu, v němž se také navrhuje až dvojnásobný nárůst cen za popelnici.

Bursík chce rozdělit poplatky za svoz odpadu na paušál až do 250 korun. Další částka by se vypočítávala z množství odpadu. Ta by se mohla zvednout až na 750 korun.

Celkem by domácnost s největším množstvím nevytříděného odpadu mohla dát ročně za popelnici až tisícovku. To je dvojnásobek současného maxima. Bursík tím chce motivovat veřejnost k třídění odpadů.

Konec igelitek zdarma

V návrhu zákona je zanesena i změna, která se týká rozdávání igelitových tašek v obchodech zadarmo. Poplatky mají podle Bursíka lidi motivovat k používání tašek na vícero použití.

"Lidé by měli používat tašky opakovaně, snažili jsme se dohodnout s obchodníky, ale nakonec jsme se rozhodli pro úpravu zákonem," řekl ministr novinářům.

Ministerstvo financí pak může vyhláškou stanovit minimální cenu takové tašky. Obchodníci by ji totiž mohli účtovat třeba za 15 haléřů, což by se na celkové ceně nákupu neprojevilo. "Tašku dostane zákazník za úplatu," uzavřel Bursík.

Zpětný odběr spotřebičů i bez nákupu nového

Zákon také zvyšuje počet obchodů, kam mohou lidé vracet vybrané výrobky, které dosloužily. "Rozšíří počet míst, kde je možné odevzdat staré spotřebiče, baterky, autovraky či pneumatiky," poznamenal mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

"Všechno bude zdarma. To, co by mělo fungovat už teď, nefunguje," připomněl Bursík skutečnost, že za odvoz staré ledničky při nákupu nové se dnes platí, což je v rozporu se zákonem. "Veškerý zpětný odběr bude zdarma, za úplatu by systém nefungoval," podotkl Bursík.

"Ve všech obchodech nad dvě stě metrů čtverečních budou muset brát staré spotřebiče. Nejen za výměnu, ale i bez koupě nového," informoval ministr s tím, že v tomto případě existuje pětikilogramový limit. "Zajišťovat to budou na vlastní náklady výrobci zařízení, ne prodejci," dodal Bursík.

Obce budou třídit i bioodpad

Firmy, které odpad třídí, by se mohly těšit na finanční úlevy, větší finanční zátěž zákon naopak chystá za skládkování. Podle dřívějšího plánu chce také ministerstvo po obcích, aby rozšířily systém třídění i na bioodpady. Změny by mohly začít platit od roku 2011.

S iniciativou Bursík přichází v okamžiku, kdy mají obce a výrobci, kteří ze zákona systém třídění financují, kvůli hospodářské krizi problémy s odbytem vytříděného odpadu.

Například potravináři nedávno uvedli, že část nákladů systému tříděného odpadu by měla být hrazena například ze Státního fondu pro životní prostředí. V minulých letech do něj výrobci potravin jen na registracích odvedli prý téměř 200 milionů korun, stálo v jejich prohlášení.

Podle ministerstva pomohou recyklačním firmám obecná opatření nedávno přijatá vládou na podporu malého a středního podnikání. K tomu na podporu třídění a materiálového využití odpadu ministerstvo rozdělilo z evropských fondů 3,5 miliardy korun.

Měly by mít obchody zakázáno rozdávat igelitky zdarma?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. března 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 9816
ANO
ANO 4880
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video