Neuspokojuje mě dřít spolu s týmem lídrů v krajích na sanaci škod stranických kolegů, kteří si nevidí na špičku nosu, píše Bursík. Ilustrační foto

Neuspokojuje mě dřít spolu s týmem lídrů v krajích na sanaci škod stranických kolegů, kteří si nevidí na špičku nosu, píše Bursík. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Bursík má potíže s jednotou strany

  • 43
Martin Bursík se cítí silný. Stejně jako další špičky Strany zelených. Vždyť stačí tak málo! Ještě několik dnů a hlasy voličů můžou Bursíka posadit ke stolu, u kterého se bude rozhodovat o složení nové české vlády.

Přejít na volební speciál

"Letos vstoupíme do parlamentu a naší kulhající demokracii to pomůže," prohlašuje sebevědomě Bursík a vzápětí ujišťuje: "Nás budou volit lidé, kteří si přejí, aby politika byla věcná a neagresivní."

Jenže vyplní se tato Bursíkova slova? Neobohatí jeho strana "kulhající demokracii" jinak, než si on sám představuje? První "obohacení" připravilo v minulých dnech sedmnáct členů strany, kteří se ozvali na adresu vedení s kritickými připomínkami k jejímu vnitřnímu chodu.

O víkendu se sice mohl Martin Bursík chlubit dopisem, ve kterém jeho signatáři svou předcházející kritiku značně zlehčili, ovšem už po volbách může být všechno jinak. Svědčí o tom i Bursíkův mail straníkům, který má MF DNES k dispozici.

"Rád bych všechny kritické straníky, kteří mají na srdci nějakou vážnou vnitrostranickou kritiku, požádal, aby laskavě posečkali až po volbách," píše Bursík a následně volí slova, která mají k jeho veřejnému diplomatickému vyjadřování poněkud daleko: "Po pravdě řečeno mě neuspokojuje dřít spolu s týmem lídrů v krajích na sanaci škod stranických kolegů, kteří si nevidí na špičku nosu."

Bursíkovi dělají straníci skutečně starost a je otázka, zda je po volbách dokáže "uřídit". Částečně si za to může sám – stačí se podívat do některých problémových krajů, například na sever Moravy, kde spory mezi tamními zelenými vyvrcholily o víkendu průšvihem, který může skončit až vězením.

Manžel Věry Jakubkové, která vede tamní kandidátku strany, napadl jiného volebního kandidáta Strany zelených tak, že má podle lékařské zprávy otřes mozku, pohmožděné temeno hlavy a silné bolesti. - více zde

Nestraničku Jakubkovou přitom dosadilo do čela kandidátky právě Bursíkovo vedení – jenže tamní zelení jsou proti včetně onoho zbitého kandidáta, který ženu v čele kritizoval.

"Problémy" dělají i další
Podobně problémových krajů je více, mnohým členům se například nelíbí Robert Gruzovský na druhém (tedy volitelném místě) středočeské kandidátky. Gruzovského, bývalého člena republikánů, se však zastal sám Bursík. "U republikánů byl v pouhých 22 letech," hájí ho.

Ještě větší starosti přináší šéfovi zelených levicový novinář Petr Uhl, který má podle informací MF DNES ve straně značný vliv. I když se oba muži snaží navenek zachovávat jednotu, realita je jiná. Příklad?

Ve chvíli, kdy Bursík v novinách řekl, že o případné účasti ve vládě se rozhodne podle programové shody s dalšími stranami, "obul" se do něj Uhl v mailu členům strany. Zároveň požadoval, aby co nejdříve zelení určili vyjednavače pro povolební jednání. - více zde

"Tiše doufám, že nám bude povoleno zůstat v opozici," napsal Uhl a Bursík na něj hned reagoval. Mail označil za zlomyslnost. Několik dnů před volbami není zdaleka jisté, že Bursík "povolí" Uhlovi a jeho stoupencům zůstat v opozici. Naopak je jasné, že Strana zelených jednotou rozhodně "netrpí".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video