Za pár let nebude možné pálit odpad v kotli bez trestu.

Za pár let nebude možné pálit odpad v kotli bez trestu. | foto: Lukáš Bíba, iDNES.cz

Bursík chce kontrolovat, čím domácnosti topí

  • 1000
Ministerstvo životního prostředí přitvrzuje v boji se znečišťovateli ovzduší. Obce by měly v budoucnu získat právo vstoupit do obydlí a zkontrolovat, čím domácnosti topí. Opatření se dotknou i automobilistů. Na dnešním zasedání je jednomyslně schválila vláda.

Rozhodla se tak reagovat na negativní trend posledních pěti let, kdy se opět zvyšují podíly emisí v ovzduší a téměř 70 procent populace je vystaveno nadlimitním hodnotám znečištění.

"Jde hlavně o jemný polétavý prach, aromatické uhlovodíky a troposférický ozon," řekl ministr životního prostředí Martin Bursík, který chce do roku 2008 připravit komplexní novelu zákona o ovzduší.

Domácnosti se na znečištění podílejí až 40 procenty, a to hlavně kvůli spalování odpadů a jiných zakázaných látek. "Dosud byly ve stínu lampy, neexistují pro ně emisní limity. Ze zákona je sice zakázáno topit odpady, neexistuje ale možnost kontroly. Vedle práva na domovní svobodu postavíme právo na zdravé životní prostředí," vysvětlil Bursík.

Za spalování odpadu budou padat pokuty
Vyhláška dosud umožňovala takovou kontrolu pouze u podnikatelů, a to jednou za dva roky. "Podobné mechanismy zřejmě nejdříve použijeme i u domácností. Samozřejmě je nutné striktně definovat podmínky, za nichž je možné vstoupit do domu," řekl náměstek Aleš Kuta.

"Zelené" ministerstvo připraví do konce roku 2008 návrh na omezení spalování tuhých paliv ve vybraných zdrojích a domácnostech k 1. lednu 2014. Spolu s tím určí i pravidla pro kontrolu provozu kotlů v domácnostech.

Uhlím by se mohlo topit i po roce 2014, pouze však v případě, že kotel splní potřebné parametry. Domácnosti by v budoucnu měly dostávat pokuty, pokud by kontroly zjistily, že například spalují odpad.

Za vjezd do centra se bude platit víc
Ministerstvo připravuje i další opatření. Do roku 2008 chce například zvýšit horní hranici poplatku za vjezd do centra a jiných částí měst. "Dnes je to jen 20 korun, v případě Prahy je to těžko motivující," vysvětlil ministr Bursík, který si v případě metropole dokáže představit částku mezi 50 a 100 korunami.

Ekologicky by se ale v prvé řadě měla chovat sama státní správa. Ministerstvo chce proto změnit pravidla pro obměňování vozového parku tak, aby v roce 2014 tvořily alespoň čtvrtinu aut veřejné správy "čistá vozidla".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video