Muslimské plavky známé jako burkiny. Ilustrační snímek

Muslimské plavky známé jako burkiny. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Burkiny zatrhli i na Korsice, zákaz muslimských plavek posvětil soud

  • 2265
Muslimské plavky burkiny, které zahalují celé tělo, po francouzském městě Cannes a obci Villeneuve-Loubet v pondělí zakázali také v korsickém městě Sisco. Tamní starosta o zákazu rozhodl po víkendových potyčkách a protestech proti muslimům. Vyhlášku z Cannes mezitím posvětil francouzský soud, který zamítl stížnost spolku proti islamofobii.

Starosta Sisca na severu Korsiky Ange-Pierre Vivoni o zákazu burkin podle francouzského listu Le Figaro rozhodl v reakci na sobotní potyčku turistů s muslimy. Těm se nelíbilo, že výletníci fotografují jejich ženy, které se koupaly právě v muslimském typu plavek (psali jsme zde).

Sobotní rvačku v neděli následoval protest více než pěti set lidí ve městě Bastia na jih od Sisca. Lidé podle serveru Midi Libre křičeli: „Do zbraně! Povstaneme, protože my jsme tu doma.“

Vivoni posléze zrušil oslavy, které se měly ve městě v pondělí odehrát. „Nikoliv z bezpečnostních důvodů, ale protože lidé na to teď nemají myšlenky,“ zdůvodnil krok starosta. K zákazu burkin pak uvedl, že rozhodnutí v úterý zanese do příslušných dokumentů.

Koupání v plavkách zahalujících celé tělo jako první zakázalo jihofrancouzské město Cannes. Na městských plážích vyhláška platí do konce srpna.

Ženy v problematických plavkách teď místní policie vyzývá k převlečení nebo opuštění pláže. Pokud odmítnou, čeká je pokuta ve výši 38 eur, v přepočtu zhruba tisíc korun (psali jsme zde).

„Plavky, které ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost, zatímco Francie a její náboženská místa jsou terčem teroristických útoků, by mohly vytvořit hrozbu narušení veřejného pořádku,“ prohlásil starosta David Lisnard. Tři muslimky z francouzského Spolku proti islamofobii (CCIF) vyhlášku v pátek napadly u správního soudu.

Soudce však dospěl k závěru, že starosta zákazem muslimských plavek neporušil žádný platný zákon. Vyhláška navíc vznikla „v kontextu výjimečného stavu a nedávných útoků islamistů, zejména před měsícem v Nice,“ podotkl podle BBC soud. Přímo v dějišti červencového útoku, při němž Mohamed Lahouaiej Bouhlel zabil 85 lidí, mimochodem sídlí i samotný soud.

Sisco (červená značka) a Cannes (modrá značka)

Sisco (červená značka) a Cannes (modrá značka)

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Náboženství neznamená výjimku z pravidel

Správní soud navíc potvrdil, že dodržování pravidla si radnice může na muslimkách vynutit třeba i pokutou. Francie je totiž sekulární stát a pokud v ní platí jakákoli vyhláška, žádný náboženský zvyk nemůže být důvodem k jejímu nedodržení. CCIF totiž tvrdí, že burkiny jsou náboženský symbol a jejich zákaz znamená porušení svobody vyznání.

Spolek proti islamofobii se proti vyhlášce hodlá bránit dál. „Toto rozhodnutí otevírá dveře pro zákaz všech náboženských symbolů ve veřejném prostoru,“ řekl deníku Süddeutsche Zeitung právník CCIF Sefen Guez Guez.

Na vyhlášku i rozhodnutí z Nice si bude spolek stěžovat u nejvyššího správního soudu v Paříži. Rozhodnutí potěšilo kromě radnice v Cannes také sousední obec Villeneuve-Loubet, kde už burkiny rovněž zakázali.

Napříč celou Francií muslimky již od roku 2011 nesmí nosit nikáby a burky, neboť platí zákon o zákazu zahalování obličeje. Burkini nechávají odkrytou tvář, zákon se jich tedy netýká.

Reklama firmy prodávající burkiny:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue