Německý voják v Afghánistánu

Německý voják v Afghánistánu | foto: Profimedia.cz

V Bundeswehru je padesát radikálních muslimů. Vyhodit je však nemůžou

  • 56
Německá vojenská rozvědka upozornila na nové nebezpečí v nyní už plně profesionální německé armádě. V řadách vojáků roste obecně počet extremistů, téměř výlučně pravicových. S rostoucím množstvím muslimů se objevil i nový problém - islámský extremismus.

"Služba v Bundeswehru je pro mladé lidi atraktivní", uvedl šéf německé vojenské kontrarozvědky (MAD) Ulrich Birkenheier v rozhovoru pro německou rozhlasovou stranici Deutschlandfunk. Ovšem často z důvodů, které jsou pro německou společnost nebezpečné. "Tato práce je pro mladé muže obzvláště zajímavá i z toho důvodu, že se díky ní dostanou ke zbraním," dodává Birkenheier.

Vojenské kontrarozvědce se podařilo v řadách německé armády identifikovat na tři stovky pravicových extremistů, ale téměř žádný případ extremismu levicového. To není příliš překvapivé.

Tisíc muslimů a 50 islámských radikálů

To, co naopak zarazí je téměř padesátka islámských extremistů v řadách Bundeswehru, což je oproti loňsku poměrně vysoký nárůst. Je to dáno hlavně tím, že počet muslimů sloužících v dnes už profesionální německé armádě se výrazně zvyšuje a dnes už přesahuje číslo tisíc. "Zjistili jsme, že máme v Bundeswehru i konvertity na islám, kteří by se také mohli zradikalizovat," uvedl Birkenheier v rozhovoru, z něhož citovala stanice Deutsche Welle.

Problém je, že Bundeswehr nemůže extremisty, byť byli odhaleni, jen tak propustit. "Radikální postoje musí být prokázány soudně," vysvětlil Birkenheier, ale zároveň řekl svůj jasný názor: "Je faktem, že extremisté nemají v armádě co pohledávat." Zároveň dodává, že ne vždy se podaří, aby byl extremista z armády propuštěn, či aby mu byli alespoň omezeny kompetence.

Proto se chce německá vojenská kontrašpionáž účastnit už výběru branců do Bundeswehru a zabránit tak tomu, aby extremisté byli do řad armády přijímáni. K tomu by však bylo třeba prosadit novelizaci zákona o vojenské službě.

Profesionální armáda

Poslední červnový den roku 20011 v Německu po 54 letech oficiálně skončila branná povinnost. Byla však jen pozastavena na "dobu míru" a německá armáda se tak stala plně profesionální. Profesionální vojáci, kterých k Bundeswehru nastupuje každoročně asi 5 000 mají nástupní plat necelých 1200 euro (asi 30 000 korun), který ovšem zvyšují různé příplatky.

Podle velení armády je o vojenskou službu poměrně vysoký zájem, na druhou stranu si velká část mladých Němců nástup do armády poměrně rychle rozmyslí a kolem čtvrtiny dobrovolných rekrutů armádu během krátké doby zase opustí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue