Bulharské sestry se vrátily domů do Sofie

Bulharské sestry se vrátily domů do Sofie | foto: Reuters

Bulharští zdravotníci se vrátili domů a dostali milost

  • 233
Bulharští zdravotníci, odsouzení v Libyi na doživotí za údajné nakažení dětí virem HIV, jsou po letech doma. Z Tripolisu je odvezl francouzský letecký speciál, v Sofii už na ně čekala vládní delegace i šťastní příbuzní. A prezident Parvanov jim hned udělil milost.

"Francouzský speciál vzlétl z Libye s pěti bulharskými sestrami a jedním palestinským lékařem na palubě," stálo ráno v prezidentském prohlášení. Lékař palestinského původu už má bulharské občanství.

Spolu se zdravotníky do letadla nasedly i manželka francouzského prezidenta Cecilia Sarkozyová a eurokomisařka Benita Ferrerová-Waldnerová, které se v Libyi zasazovaly o vydání sestřiček a doktora do Bulharska.

Stroj pak krátce před devátou ranní dosedl na ranvej v Sofii. Což byl okamžik, ve který už šestice zdravotníků po osmi letech v libyjském vězení možná ani nedoufala. Na sofijském letišti čekali kromě vládní delegace i plačící příbuzní.

Krátce poté se dočkali další dobré zprávy: zdravotníci dostali od bulharského prezidenta Georgiho Parvanova milost.

Jednání o propuštění bylo plné ústupků
Rozhovory o propuštění sester a lékaře byly zdlouhavé. Přímo v Libyi se o něj už od neděle zasazovala Cécilia Sarkozyová spolu s komisařkou pro hraniční vztahy EU Ferrerovou-Waldnerovou.

Jednání zkomplikovaly požadavky Libyjců, údajně přehnané, či dokonce nepřijatelné. Prý šlo hlavně o výši finančních kompenzací. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy to ale popřel. Na tiskové konferenci v Paříži uvedl, že "Evropa ani Francie nedaly Libyi žádné peníze".

Sarkozy také potvrdil, že ve středu poletí do Tripolisu. O zahraniční cestě se mluvilo, ale Elysejský palác ji dosud oficiálně nepotvrdil. Libyjský vůdce Kaddáfí prý o setkání s novým šéfem Francie velice stojí.

Libye si od propuštění zdravotníků může slibovat zlepšení vztahů s EU. Normalizaci vztahů už ráno přislíbila komisařka Ferrerová-Waldnerová, stejným tónem odpoledne hovořil i šéf Evropské komise José Barroso. Posílení vazeb by se podle něj mělo projevit hlavně v oblasti regionálního obchodu či imigrační politiky.

Libyjci dokonce mluví o dohodě "o plné spolupráci a partnerství" mezi EU a Libyí. "Před propuštěním sester a lékaře byla podepsána dohoda, na jejímž základě se bude rozvíjet a zlepšovat spolupráce mezi Libyí a Evropskou unií," řekl novinářům ministr Mohammed Abdel-Rahman Šalgam.

K úplné normalizaci vztahů podle pozorovatelů zbývá vyřešit otázku formálního členství Libye v euro-středomořském partnerství, které sdružuje země EU a státy ležící u Středozemního moře. Libye má v tomto programu zatím status pozorovatele.

Osm let ve vězení navzdory důkazům
Pět bulharských sestřiček a lékaře palestinského původu libyjská justice opakovaně odsoudila k smrti. Zdravotníci podle soudů záměrně nakazili 426 dětí v nemocnici v Benghází virem HIV. Šestapadesát dětí už zemřelo na AIDS. - více zde

Lékař i sestry strávili posledních osm let v libyjském vězení a vinu od začátku popírali. Za nákazu mohly katastrofální hygienické podmínky v nemocnici, tvrdili. A za pravdu jim daly i vědecké posudky, z nichž vyplynulo, že virus byl na oddělení přítomen ještě před příchodem obviněných.

Když trest smrti potvrdil i Nejvyšší soud, verdikt putoval k poslední instanci - do Nejvyšší soudní rady řízené přímo vládou. Ta trest zmírnila na doživotí, ovšem až poté, co rodiny nakažených dětí dostaly po milionu dolarů odškodného. - více zde

Načež Bulhaři oficiálně požádali Libyi o vydání šestice svých občanů. Odvolali se na bulharsko-libyjskou dohodu o právní pomoci z poloviny 80. let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video