Součástí boje gangů jsou i výbuchy aut. Ilustrační foto | foto: Reuters

Bulharsko vstoupilo do EU, s ním i mafiáni

  • 45
Sofijské chodníky vyžadují pozornou chůzi. Člověk se pořád musí vyhýbat dírám. Až zapomene, jak nevalnou pověst to město má. Více než kdekoli jinde v Evropě tu má "šanci" stát se svědkem nájemné vraždy.

Na sto padesát vražedných střel se v uplynulých pěti letech – často uprostřed bílého dne – v centru rušné Sofie zarylo do těl svých obětí.

Bulharsko se před pár dny stalo členem Evropské unie. A s ním do EU vstoupily i zločinecké gangy, kterým obvykle šéfují členové někdejší komunistické tajné policie.

Gangy kontrolují velkou část ekonomiky, třeba v oblasti realit nebo turistického byznysu na pobřeží Černého moře.

Sama jsem žádnou vraždu neviděla. Jedna se ovšem v době mé návštěvy stala a příběhy jako vystřižené z filmů jsem slyšela na potkání.

Trefa do hlavy a hrudi
"Zrovna teď jsme tu měli další vraždu," hlásil hned na úvod mladý právník Dimitar Markov, když jsem dorazila do kanceláře Centra pro studium demokracie.

Scénáře vražd, které nepolevily ani v době odpočítávání posledních týdnů a dnů před samotným vstupem do EU, jsou si dost podobné.

Bylo pozdě večer na konci listopadu. Krasimir Dimitrov mířil s přáteli na večeři do restaurace. Když vystoupil ze svého vozu, čekající muž na něho vystřelil z pistole s tlumičem. Trefil ho do hlavy a hrudi.

Smrt viděly desítky lidí
Dimitrov, bohatý byznysmen a bývalý volejbalový hráč, byl namístě mrtev. Jen pár dní nato další podnikatel dostal do těla kulku také přímo na ulici v Sofii.

V roce 2006 zahynul na ulici také Ivan Todorov, zvaný Doktor, označovaný za jednoho z největších pašeráků cigaret v Evropě. Policie u všech případů předpokládá, že šlo o vyřizování účtů.

Když Dimitrov padl na chodník, ulicí procházely desítky lidí. Ale nepřihlásil se jediný svědek, jenž by přispěl s potřebnými detaily.

Co bude s bruselskými dotacemi?
"Lidé nevěří policii a justici, a proto s ní nespolupracují," vysvětluje Markov a dodává: "Vidí, že nikdo nebyl za zločiny dopaden a potrestán, a nevěří, že má smysl, aby s policií spolupracovali. Proto je úroveň kriminality paradoxně podle statistik srovnatelná se zbytkem EU."

Bulharsko i Rumunsko před vstupem do EU slíbily změny. Jde o logický požadavek. Obě země se staly součástí jednoho prostoru, v kterém také proudí citlivé policejní informace.

Na místě jsou nepochybně i obavy bruselských úředníků o osud sedmi miliard eur, které má Bulharsko v následujících sedmi letech dostat.

Bulharský organizovaný zločin je tady dávno
Teď však Brusel s hrůzou sleduje, že nejenže válka gangů nekončí, ale mafie se postupně legalizuje v podobě investic do nemovitostí. "Zřejmě potrvá ještě roky, než v Bulharsku začne fungovat důvěryhodná policie," říká německý expert na organizovaný zločin Klaus Jansen.

Proto například členské země EU ani po 1. lednu 2007 neuznávají bulharské rozsudky. Jde o snahu chránit se před rozhodnutími soudů, ke kterým nemá zbytek Unie důvěru.

"Pokud se někdo bojí přílivu kriminality, tak si je třeba uvědomit, že bulharský organizovaný zločin v Evropské unii už dávno je v podobě naprosto legálních firem, které mají své úřadovny třeba i v Londýně či Vídni," poznamenává Markov.

Opravené chodníky
Přesto ne všechno je tak zlé, jak by se mohlo na první pohled zdát. Bulharská vláda po letech konečně rozjela rozsáhlou justiční reformu.

Sice tak trochu za pochodu a s chybami, ale cosi se děje. "Potřebujeme pravidla a musíme se naučit, že se plní, a pak se dočkáme čistšího vzduchu," říká filmový produkční Asen Vladimirov.

A pak se možná i rozbité chodníky v Sofii dočkají záplat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video