Bulharské volby vyhrál expremiér Bojko Borisov

Bulharské volby vyhrál expremiér Bojko Borisov | foto: AP

Bulharské volby vyhrál expremiér Borisov, výsledky věští další krizi

  • 6
Bulharské parlamentní volby podle prvního povolebního odhadu vyhrála středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) někdejšího premiéra Bojka Borisova. Většinu v novém parlamentu podle této projekce ani zdaleka nezíská. Vítězství GERB se očekávalo, podobně jako loni, kdy však Borisov nedokázal sestavit vládní koalici.

Borisovova strana podle čtyř různých odhadů získala od 32,3 po 33,9 procent hlasů, což by mohlo znamenat od 83 po 91 poslaneckých křesel. K většině ve sněmovně je však zapotřebí 121 hlasů, poznamenala agentura AFP.

Druhá příčka v pořadí patří donedávna vládnoucím socialistům se zhruba 16 procenty hlasů a 38 až 48 poslanci. Výsledek označil stranický mluvčí za "neuspokojivý" a za "těžkou porážku". Podpora asi 14 procent voličů Hnutí za práva a svobody, reprezentující tureckou menšinu, by mohla vést k 34 až 38 křeslům v 240členné sněmovně.

Konzervativní Reformní blok podle odhadu získal skoro devět procent hlasů, nacionalisté z Vlastenecké fronty 6,3 procenta, populistická formace Bulharsko bez cenzury 4,9 procenta. A čtyřprocentní hranici nutnou ke vstupu do parlamentu překonalo uskupení bývalého prezidenta Georgiho Parvanova Alternativa pro bulharskou obnovu i nacionalisté ze strany Útok (Ataka).

Podle analytiků bude obtížné v tak rozdrobeném parlamentu sestavit vládu a také vyvstává otázka, jak stabilní nový kabinet bude.

Předčasné parlamentní volby, již druhé během dvou let, měly ukončit politickou krizi. Za poslední dva roky se v této zemi zmítané hospodářskými problémy vystřídaly už čtyři vlády (více o politické situaci v Bulharsku najdete zde).

Nejednoznačné volby věští prohloubení krize

Nejednoznačný výsledek by podle agentury Reuters mohl vyústit ve vleklá jednání o podpoře mezi menšími stranami a opozicí. Další období politické nejistoty podle analytiků povede jen k dalšímu prohloubení nynějších hospodářských potíží, se kterými se tento nejchudší člen Evropské unie již několik let potýká. Bulharsko nyní potřebuje stabilní vládu, která vyřeší bankovní krizi a zajistí opětovný hospodářský růst. Jen letos totiž klesly přímé zahraniční investice o více než pětinu.

Prioritou nové vlády bude rozhodnout o osudu finančního ústavu Corpbank. Účty klientů v tomto někdejším čtvrtém největším poskytovateli půjček v zemi jsou od června zablokovány. Původní záchranný balík, který připravila národní banka spolu s někdejší socialistickou vládou, selhal a nikdo jiný dosud nerozhodl, jak s Corpbank naložit.

Právě bankovní krize a pád Corpbank vyvolal v zemi rozčarování z politických představitelů. Sedm let poté, co se sedmimilionové Bulharsko připojilo k EU, se sny o prosperitě kvůli všudypřítomné korupci a chudobě rozplynuly. Každý pátý Bulhar žije pod hranicí chudoby a průměrný plat v zemi je v přepočtu méně než 11 tisíc korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue