Bulharská kandidátka na eurokomisařku Rumjana Želevová při slyšení v EP (12. 1. 2010)

Bulharská kandidátka na eurokomisařku Rumjana Želevová při slyšení v EP (12. 1. 2010) | foto: AP

Bulharka stáhla kandidaturu do Komise. Kvůli mafii a nezvládnutému „grilování“

  • 6
Sporná bulharská adeptka na komisařku Evropské unie Rumjana Želevová stáhla kandidaturu. Nepodařilo se jí dostatečně vysvětlit finanční machinace vlastního manžela a její vystoupení v Bruselu europoslanci tvrdě kritizovali. Hrozilo, že kvůli Želevové nebude schválena celá nová Evropská komise.

Rumjana Želevová se evropským poslancům nelíbila natolik, že raději sama stáhla kandidaturu na eurokomisařku pro rozvojovou pomoc. Zároveň rezignovala i na funkci bulharské šéfky diplomacie.

Europoslanci, kteří příliš neřešili ani komunistickou minulost českého kandidáta Štefana Füleho, ji kritizovali za nepřehlednost jejích finančních přiznání a údajné zapojení jejího muže v organizovaném zločinu. Jeho firma byla vyšetřována pro podezření z praní špinavých ruských peněz. Nejvíc Želevové uškodily neodborné odpovědi během "grilování" v europarlamentu.

Želevovou sice podporovali poslanci z pravého středu, nelíbila se však socialistům, zeleným ani liberálům. Hrozilo, že by kvůli ní europoslanci mohli odmítnout celou novou Evropskou komisi, o níž by měli v nadcházejících dnech rozhodovat jako o celku.

NÁHRADA ZA ŽELEVOVOU

- Mezi případnými náhradníky Želevové se objevilo i jméno současného ministra obrany Nikolaje Mladenova, který má velmi blízko k bulharskému premiérovi Bojkovi Borisovovi.

- Barroso si ale přál, aby Bulharsko vyslalo ženu. Jednat by tak mohl i s někdejší ministryní zahraničí Naděždou Michajlovovou.

A i když bulharský premiér Bojko Borisov šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi navrhl jméno náhrady: současnou viceprezidentku Světové banky Kristalinu Georgijevovou, hlasování o novém složení Komise už poslanci do plánovaného 26. ledna zřejmě nestihnou. Předseda EK, který ocenil rychlou reakci bulharské vlády, se přesto s Georgijevovou co nejdříve setká.

Český europoslanec za ODS Jan Zahradil, před jehož výborem pro rozvoj Želevová vystoupila, vidí za jejím koncem politické tlaky. "Nebyl to žádný génius, ale o to se tady až tak moc nejednalo... Je to politická hra, která má svou první oběť. Socialisté mají první skalp," řekl Zahradil ČTK.

Naopak teď by se mohli mstít lidovci, kteří Želevovou podporovali a jejichž frakce je v parlamentu největší. Někteří poslanci se obávají, že by lidovci mohli vybrat některého ze socialistických kandidátů a donutit ho k odstoupení.

Takovou "obětí" mohl být i slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič, který čelil obviněním některých lidoveckých poslanců z rasistických výroků, jichž se údajně dopustil před pěti lety. Šefčovič v ale při svém pondělním "grilování" v Evropském parlamentu poslance ujišťoval, že je proti jakékoli diskriminaci a rasismu. Po skončení jeho vystoupení žádné hlasy, které by jej vyzývaly k odstoupení, už nezazněly.

NEKOREKTNÍ BUTTIGLIONE

- Podobný případ nastal i před schvalováním Komise před šesti lety. Tehdy odstoupil kontroverzní italský kandidát Rocco Buttiglione, který mezi poslanci vzbudil nevoli svými výroky o homosexualitě a postavení žen ve společnosti.

- V roce 2004 se tak stal vůbec prvním kandidátem na komisaře, kterého odmítl výbor EP pro lidská práva. - výroky dogmatického komisaře si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video