Bulharské zdravotní sestry

Bulharské zdravotní sestry - Bulharské zdravotní sestry Valia Cherveniaška a Christiana Valcheva v libyjské cele. | foto: Reuters

Bulhaři oficiálně požádali Libyi o vydání zdravotníků

Bulhaři oficiálně požádali Libyi o vydání zdravotníků odsouzených na doživotí za údajné nakažení dětí virem HIV. Pět sester a lékař měli jít původně na smrt, Tripolis však nakonec verdikt zmírnil. Odeslání žádosti potvrdilo bulharské ministerstvo zahraničí.

"Dokument byl dnes předán libyjským úřadům," oznámil mluvčí ministerstva. Sofia se odvolala na bulharsko- libyjskou dohodu o právní pomoci z poloviny 80. let. Ta sice počítá s možností vydat odsouzené k odpykání trestu do vlasti, ale nestanoví žádné lhůty pro vyřízení žádosti.

Pětici bulharských sester a lékaře palestinského původu libyjská justice opakovaně odsoudila k smrti zastřelením. Zdravotníci podle ní v 90. letech záměrně nakazili přes 400 dětí virem HIV. Šestapadesát dětí už zemřelo na AIDS.

Sestry a lékař, kteří jsou od roku 1999 v libyjském vězení, trvají na své nevině. Tvrdí, že za tragédii mohou neúnosné hygienické podmínky v nemocnici, v čemž jim dávají za pravdu i vědecké posudky. A k přiznání je prý libyjci donutili mučením.

Trest smrti potvrdil minulý týden i nejvyšší soud. Zpolitizovaná kauza pak putovala do Nejvyšší soudní rady, orgánu řízeného přímo vládou. V tu dobu již málokdo věřil, že Kaddáfího režim zdravotníky vskutku popraví. Čekalo se jen, až budou odškodněny rodiny nakažených dětí. Dostaly po milionu dolarů, načež rada oznámila: poprava nebude, nový rozsudek zní "doživotí".

Silně zpolitizovanou kauzu pozorně sledují Spojené státy i Evropská unie. Všichni stojí za zdravotníky. V Bulharsku už se mluví o možném prominutí trestu.

Kauza bulharských zdravotníků

10. února 1999 - V Libyi bylo zatčeno 19 bulharských lékařů a zdravotních sester, na jejichž oddělení v nemocnici v Benghází se zvýšil počet dětí s virem HIV. Později bylo propuštěno 13 zadržených.

22. února 2000 - Libye obvinila pět bulharských sester, jednoho bulharského a jednoho palestinského lékaře a devět Libyjců z úmyslného nakažení 426 dětí virem HIV a ze spiknutí proti bezpečnosti země.

2. června 2001 - Libye po mnoha odkladech zahájila soud s obviněnými, kteří prohlásili, že jsou nevinní. Současně obvinili vyšetřovatele, že se je mučením snažili donutit k přiznání.

3. září 2003 - Francouzský profesor Luc Montagnier, objevitel viru HIV, před soudem oznámil, že šíření AIDS v nemocnici začalo před příchodem obviněných a bylo způsobeno špatnými hygienickými podmínkami. To samé potvrdil italský profesor Vittorio Colizzi, který s Montagnierem připravil pro libyjské úřady zprávu o AIDS v Libyi.

6. května 2004 - Libyjský soud vynesl nad pěti bulharskými sestrami a palestinským lékařem trest smrti zastřelením. Další obžalovaní - bulharský doktor a devět Libyjců - byli osvobozeni. Odsouzení se hned odvolali.

19. prosince 2006 - Soud znovu uznal šestici zdravotníků vinnou z úmyslné nákazy libyjských dětí virem HIV a odsoudil je opět k smrti.

19. června 2007 - Oznámeno, že palestinský lékař, který je souzen spolu se sestrami, získal bulharské občanství.

11. července 2007 - Libyjský odvolací soud potvrdil trest smrti.

17. července 2007 - Rodiny nakažených dětí dostaly odškodné. Libyjská Nejvyšší soudní rada změnila rozsudky smrti na doživotí.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video