Bůh visí na síti

Washington - Na to, aby Johna Rayová z Del City v Oklahomě otevřela dveře internetového chrámu, stačí jedno kliknutí. "Je to pro mne požehnání," pochvaluje si. "Přivedlo mne to k tomu, abych studovala Bibli mnohem víc a byla mnohem osobnější ve svých modlitbách k Bohu." Mluví o stránce Síť víry (Beliefnet.com). Na tomto místě, které není spojeno s žádným organizovaným náboženstvím, se diskuzím o Bohu. V rozhovorech se tu setkávají lidé různých názorů - křesťané, židé, ateisté i hledající.

Různá náboženství už delší dobu využívají internet jako prostředek komunikace mezi věřícími. Důležitou roli hrají živé internetové diskuse - chaty, kde si mohou například pohovořit po bohoslužbách.

Na chatu jsou nejoblíbenější diskuse s cizími lidmi
Podstatnou roli hraje i fakt, že při této diskusi se lidé cítí mnohem volněji, než kdyby se na podobná témata bavili například v okruhu svých známých. "Mé přítelkyně by nepochopily, že mám zrovna o tohle zájem," říká Rayová. "Můžu si promluvit s jinými lidmi, říkám jim, co si myslím, a uslyším, co si myslí oni, ale raději mluvím o tom, co si myslím já," řekla Rayová.

V budoucnosti budou věřící více tvořit spiritualitu, myslí si rabín
Pro ni je pobyt na chatu posilováním ve víře. "Myslím, že nás čeká další podstatný vývoj, který z lidí, kteří jsou takzvaně konzumenty spirituality, učiní osoby, které budou tvůrci duchovna," řekl rabín Brad Hershfield, odborník na integraci věřících, o společnosti v Národním židovském středisku pro učení a vedení CLAL v New Yorku.

"Mění to zásadně i způsob, jakým představitelé náboženství komunikují s věřícími. "Rabíni by neměli dávat všeobsahující odpovědi, ale poskytovat důležité informace pro obohacení konverzace," říká Hershfield a poznamenává, že mnoho lidí si přeje dialog, který právě chat poskytuje.

Diskutující se snaží vzájemně přesvědčit
"Beliefnet mi rozšířil můj pohled na to, co se kolem mne děje," říká Derek Flood, Američan pracující v oboru počítačů, který žije v Mnichově. "Líbí se mi myšlenka, že svět je velké, bláznivé a divoké nezamřížované místo. To znamená, že stojí za to následovat Boha."

Beliefnet neusiluje o obracení na tu či onu víru. A přesto, jak říká Martha Ainsworthová, produkční stránek Beliefnet, "je obracení na víru tak velký problém, že spotřebuje polovinu mého času, který síti věnuji.

Po určité době to totiž začnou zkoušet mnozí. Křesťané se obracejí na ateisty a snaží se je obrátit na křesťanství a ateisté se zase pokoušejí zpochybnit jejich víru."

Internet je tržiště
"Jako veřejné fórum je internet a chat správným místem pro evangelizaci," říká Moishe Rosen, zakladatel hnutí Židé pro Ježíše. "Kázalo se vždy na tržištích a nárožích. A internet se stal nárožím a tržištěm moderního světa.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video