Budu znovu kandidovat na slovenskou prezidentku, řekla MF DNES Radičová - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Budu znovu kandidovat na slovenskou prezidentku, řekla MF DNES Radičová

  15:02aktualizováno  13. července 10:07
(Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Křeslo slovenské prezidentky měla na dosah. V letošních prezidentských volbách získala milion hlasů, ale vítězství jí uteklo. Hlavou státu se stal Ivan Gašparovič. Iveta Radičová exkluzivně pro MF DNES prozradila, že se bude o post znovu ucházet.

Za pět let se chce stát prezidentkou. Iveta Radičová. | foto: Profimedia.cz

Po prohraných prezidentských volbách čekal socioložku Ivetu Radičovou pád. Po skandálu, kdy hlasovala za jinou poslankyni, odešla z parlamentu. A aby toho nebylo málo, opustil ji i přítel Ján Riapoš, který jí po dobu kampaně dodával sílu. Sešly jsme se v Bratislavě, před večerem poezie, kde Radičová účinkovala. Tak v ráži jsem ji, za dva roky, kdy poprvé ohlásila kandidaturu, neviděla. Kostýmek vyměnila za rifle a šedivé tílko. Slovník socioložky za poezii beat generation.

Jsem překvapená. Vy recitujete básně?
Ano. Poprvé to bylo asi před rokem. Báseň jsem si tehdy mohla sama vybrat. Recitovala jsem text skvělého humoristy, aforisty a spisovatele Petra Gregora. První můj verš byl: "muži jsou z poloviny... no (chvíli váhá) povím to... z hovna".

Kdybyste dnes byla prezidentkou, to byste taky recitovala báseň o mužích (také následuje pauza) z hovna?
Ale ona o tom není. To je jen první verš. Ve skutečnosti je oslavou mužů. A ano. Výběr poezie neměním. Funkce mi nemění vkus. Druhá věc je, že pro prezidenty není příliš zvykem chodit recitovat na literární večery.

Když dnes sledujete prezidenta Gašparoviče, představujete si, co byste dělala na jeho místě?
Ta představa přece musela být jasná už v okamžiku, kdy jsem se rozhodla, že do té soutěže půjdu. Je to stejné, jako je při stejných kompetencích, daných ústavou, viditelný rozdíl mezi prezidenty jako Havel a Klaus.

IVETA RADIČOVÁ

Třiapadesátiletá socioložka a univerzitní profesorka se v roce 2005 stala ministryní práce a sociálních věcí ve vládě Mikuláše Dzurindy. Do jeho strany SDKÚ-DS vstoupila až v roce 2006. Letos kandidovala na slovenskou prezidentku. Získala sice milion hlasů, ale i tak prohrála. Po volbách odešla i z parlamentu. Důvodem byl skandál, kdy hlasovala za svou stranickou kolegyni Taťánu Rosovou.

Takže vás to trochu mrzí?
To víte, že mě to mrzí. Prohra mrzí vždycky. Na inauguraci byly okamžiky, třeba když měl prezident inaugurační řeč, kdy jsem si tam opravdu představovala sebe. I to, jak by vypadala ta moje. A mohu vás ubezpečit, že jinak.

Co byste řekla?
Inaugurace měla být řečí o vizi Slovenska, s jasně položenou otázkou Quo vadis? Odpovědí pak mělo být jmenování konkrétních kroků, které lze za funkční období prezidenta pro naplnění této vize udělat. Pak bych vyzvala ke spolupráci jak koaliční politické strany, tak nevládní organizace a zájmová sdružení.

Spolupráce s koalicí, tedy s Ficem, ale není úplně lehká...
Způsob spolupráce (vlády a prezidenta - pozn. red.) vyplývá z ústavy. Ať se to někomu líbí nebo ne, jde o profesionalitu.

Vy jste získala milion hlasů...
Necelý milion! Necelý. Ale cítím se jako nejbohatší milionářka na světě.

... pak jste odešla z parlamentu, nařčena z podvodu, protože jste hlasovala za kolegyni. Nebylo to zbytečné vyklizení pole?
Já jsem neodešla z politiky. Jen nevykonávám poslanecký mandát. A to je rozdíl. Máme zákon, který říká, že v případě, že někdo hlasuje za jiného poslance, jsou dva možné postihy. Ten první je pokárání nebo pokuta. Druhý pak navržení poslanci, aby se vzdal mandátu. Každopádně je však na poslanci, co udělá. Nemusí se ho vzdát. Tu samou legislativu má Evropská unie, kde mají ale jiný výklad. Tam platí, že když poslanec veřejně oznámí, jak chce hlasovat - což byl i ten případ - tak za něj někdo klidně může technicky hlasovat. Není to žádný problém, protože mu nikdo nebere právo jeho volby. Já jsem ale postavila celou svoji politickou, zatím krátkou, dráhu na slušnosti, a aby u nikoho nevznikla pochybnost, považovala jsem za slušné se mandátu vzdát. A je to nový politický precedens...

Na Slovensku obzvlášť...
Ne jen na Slovensku. I v Česku jsem slyšela, že se něco takového ještě nestalo. A bylo by za co. Dodnes jsem přesvědčená, že moje odstoupení bylo slušné a morální. Nejsem tedy poslankyně, ale jsem dál místopředsedkyně SDKÚ DS. Nadále plním všechny politické úlohy, nadále se věnuji sociálnímu právu a nadále se zúčastňuji přípravy všech programových materiálů SDKÚ-DS (Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana - pozn. red.). Ubyla mi jediná věc. Nejsem přítomná v sále, tudíž když připravuji předlohy zákonů, tak je sama nemohu přednést. Ale kolegové to rádi vykonají za mě. To je celý rozdíl. A taky nemám imunitu a poslanecký příjem.

Poslankyně opoziční SDKU-DS Tatiana Rosová (vlevo) a Iveta Radičová během schůze slovenského parlamentu 22. dubna v Bratislavě.

Poslankyně opoziční SDKÚ-DS Tatiana Rosová (vlevo) a Iveta Radičová během schůze slovenského parlamentu 22. dubna v Bratislavě.

Váš odchod byl šok, třeba Ján Slota se může chlubit majetkem, který mnohanásobně přesahuje jeho legálně vydělané příjmy, a v poslanecké lavici vesele sedí dál.
Na Slovensku se děje všelicos. Od podepisování nepřítomného poslance přes odevzdání zákona, který nebyl schválený v té podobě v parlamentu prezidentovi, vyloučení poslance z parlamentu... Ale já se při svých rozhodnutích neřídím heslem: "Vždyť jsou i horší."

Jak zvládáte prohry?
Neberte to tak, že bych nechtěla zvítězit, ale racionálně jsem byla na prohru připravená.

Co pro vás bylo během kampaně nejtěžší?
Toho bylo hodně. Zvládat tak dlouhé období. My máme přímou volbu, takže o prezidentovi nerozhodují politické strany, ale lidé. Ohmatala jsem si znovu celé Slovensko. Nestěžuji si, ale zatímco v parlamentních volbách je kampaň rozložená na víc lídrů a 150 kandidátů je v terénu, v prezidentských volbách je v terénu jen jeden. I když chci zdůraznit, že i když jsem nebyla s reprezentanty SDKÚ na billboardech, tak jako byl pan Gašparovič s panem Ficem, neznamená to, že by mě moji kolegové nepodporovali. Ale já jsem kandidovala jako Iveta Radičová a nepotřebovala jsem pomoc jiné tváře.

Nebylo to spíš proto, že Mikuláš Dzurinda není oblíbený?
Získal ve volbách 18,5 procenta, nezískal 29 nebo kolik měl pan Fico se Smerem, ale nadále je to nejsilnější opoziční politická strana. Prohra ve volbách v roce 2006 byla přirozená, prohra v prezidentských volbách, na to jsem vážně byla připravená, vždyť za pět roků ty volby budou zas!

Chcete říct, že budete opět kandidovat na prezidentku?
Zaručeně. Tedy samozřejmě pokud dostanu podporu. Za pět let se může stát hodně věcí, může být jiné rozložení politických sil. Nemůžu dnes vědět, co se stane, ale za sebe můžu říct, že pokud bude zájem a podpora, do toho souboje vstoupím.

I přes všechny útoky, kterým jste čelila? To přece muselo být těžké.
Ano. Nejtěžší bylo odolávat lžím, výmyslům a útokům. Kvůli nehorázné lži, že jsem slibovala autonomii jižního Slovenska, jdu 20. července vypovídat na policii, protože začalo trestní stíhání.

Proti komu?
To vyšetřují. Ale Slovenská národní strana se k tomu přiznala veřejně v médiích, takže to vyšetřování nebude tak komplikované. Hraní maďarskou kartou bylo lží a podvrhem, na který navazovaly billboardy: "Nevolte maďarského prezidenta" nebo "Ať nám Maďaři nevolí prezidenta". To bylo nebezpečné otevírání napětí mezi Maďary a Slováky. To už nešlo o mě. To byla nebezpečná hra pro tuto zemi. Pak mě nařkli, že jsem nositelka kultury smrti...

... aha, potraty.
Ano, někteří kněží. Pak, že žiju v konkubinátě.

Podepsaly se tyto útoky na tom, že jste se se svým přítelem Jánem Riapošem po volbách rozešli?
Ne. Ale těch útoků bylo opravdu hodně. Nebylo lehké jim odolávat. Například Fico řekl, že jsem způsobila sociální genocidu zákony, které jsem jako ministryně sociálních věcí přijímala. A propos, pro většinu z těch zákonů premiér Fico, který byl tehdy v opozici, hlasoval. Neřekl ani konkrétně, čím jsem tu "sociální genocidu" spáchala. To se množilo. Vyvrcholilo to asi tím, když mě biskup Baláž přirovnal k Hitlerovi. Já jsem to řešila osobním setkáním a rozhovorem. Vysvětlili jsme si to, jeho to velmi mrzelo. A jeden z kněží se mi nedávno přišel s kyticí růží omluvit. Vyhrála jsem i soud s ministryní práce a sociálních věcí Tomanovou, která mě pro změnu obvinila z klientelismu. Pomaličku se ty nespravedlnosti napravují. Velmi tím trpěli moji blízcí, můj otec byl dokonce připraven vycestovat za biskupem Balážem, a já věděla, že by to dopadlo katastrofou.

Iveta Radičová s přítelem Janem Riapošem během 2. kola slovenských prezidentských voleb

Iveta Radičová s přítelem Jánem Riapošem během 2. kola slovenských prezidentských voleb

Myslíte toho osmdesátiletého tatínka, co sleduje internet?
Ano. Koupil si počítač a jezdí na horském kole.

Uvažovala jste, že byste založila vlastní stranu?
Ne. Proč bych to dělala? Novotvary na politické scéně mají krátké trvání. Štěpení na politické scéně jako socioložka nepovažuji za zdravé, slovenská politická scéna potřebuje opak, zejména na pravé straně spektra. Dokonce nám přibývají strany na etnickém, tedy ne na programovém základě, což taky nepovažuji za zdravé. A hlavně pro nový politický subjekt není podstatná tvář, ale program. A program spoluvytvářím pro SDKÚ-DS. Tak si ho mám okopírovat?

Dobře, ale všichni víme, že slovenská opozice byla s podporou na štíru. Pak jste se objevila vy a najednou se začalo mluvit o jejím znovuzrození.
To je výborné. Je dobré vdechnout politické straně nový dech. Je to jiné, když potřebujete zemi dostat z totální izolace, v jaké byla po období "mečiarismu" a jiné zadání je dostat ji z finanční krize. Tak jako jsem přibyla já s jistými řešeními, přibudou i další. Věřím, že v dalších volbách nová tvář překroužkuje mě. Není větší známky pro profesora na vysoké škole, než když může vyjmenovat studenty a říct o nich, že jsou lepší. Totéž platí v politice.

Takže zas na cestě do kopce, na vrchol?
Výsledek prezidentských voleb, počet hlasů, který jsem získala, to bylo z kopce? V roce 2006 jsem získala přes 200 tisíc preferenčních hlasů, letos pětinásobek. Jdu postupně a stále nahoru.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Americké sólo Meloniové dráždí Macrona. S USA má italská premiérka lepší vztahy

Premium

Současná americká administrativa nemá v Evropě významnějšího partnera, než je italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. V době obchodních sporů představuje pomyslný most mezi Evropou a Amerikou.

12. dubna 2025

Boj o život. V Česku přibývá nemocí od klíšťat, útočí už brzy na jaře i v zimě

Premium

S teplým počasím roste riziko nákazy od klíšťat. Lékaři varují, že parazit se může přisát téměř kdykoli, pokud nemrzne. Dokazují to případy 140 lidí, kteří se léčili s klíšťovým zánětem mozkových...

12. dubna 2025

„Dvacet let zkušeností, doktorát, nástupní plat 20.000 hrubého.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Bolsonara opět odvezli do nemocnice, trpí následky bodnutí nožem před sedmi lety

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v pátek kvůli silným bolestem břicha převezen vrtulníkem do nemocnice v severovýchodní Brazílii. Bolesti souvisejí s dlouhodobými následky pobodání...

11. dubna 2025  21:50

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  21:34

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Čech počítá zabité ruské důstojníky. Už má pět tisíc jmen, sledují ho i západní experti

Premium

Je to trochu zvláštní hobby. Pročítá nekrology, prochází fotky hřbitovů a sestavuje databázi ruských důstojníků. Už je v ní přes pět tisíc jmen. „Ruská ochota nést útrapy války je pro nás Evropany...

11. dubna 2025

Trump a Musk navlékají tkaničky, u šicích strojů jsou tlustí Američané. Čína trolí USA

Na čínských sociálních sítích kolují videa vytvořená umělou inteligencí, která zesměšňují Američany, kteří se jako tlustí dělníci dřou u pásu po zavedení cel vůči Číně a přesunu výroby do USA. Na...

11. dubna 2025  19:23