Budu za vás bojovat, slíbil Gore

Za bouřlivých ovací, v moři barevných balónků a míhajících se konfet se Demokratický konvent v Los Angeles ve čtvrtek večer chýlil ke konci. A demokraté nepochybně měli co oslavovat, jejich kandidát Al Gore je totiž svým prozatím nejdůležitějším projevem své kariéry nezklamal. Současný viceprezident ve své řeči, která rozhodně nebyla chudá na specifické politické plány, slavnostně přislíbil, že bude bojovat za všechny Američany bez rozdílu.

Jak Bill Clinton podřídil svůj projev na sjezdu televiznímu vysílání se dočtete ZDE.
"Dnes večer tady stojím sám za sebe a chci, abyste mě poznali takového, jaký skutečně jsem," pronesl Gore za mohutného potlesku a radostného povzbuzování přítomných delegátů v projevu, kterým přijal svoji středeční nominaci na prezidenta Spojených států.

"Jednu věc vím o práci prezidenta naprosto jistě. Je to jediná práce podle ústavy, která s sebou nese zodpovědnost boje pro všechny lidi bez rozdílu – nejen boje za příslušníky jednoho státu či distriktu, nejen za bohaté nebo chudé – ale prostě pro všechny, " řekl. "Takže, to vám dnes večer slibuji, že jestli mi dáte tu důvěru stát se příštím prezidentem, budu za vás bojovat," slavnostně pronesl Gore.  

Goreovy politické vize
U slibů plných emocí Gore dlouho nezůstal a pustil se do nastiňování svého programu a svých vizí. "Tyto volby zdaleka nejsou o mém osobním boji s mým protivníkem, ale především o milionech bezejmenných Američanů, kteří si zasluhují vědět, co jim nabízíme," zdůraznil.

Gore hovořil o otázkách jako zavedení cíleného snížení daní, finanční injekci pro předepisované léky pro Medicare (systém lékařské péče pro sociálně slabé vrstvy), o rodinných hodnotách, o modernizaci škol, o rozšíření přístupu k systému zdravotní péče, zvýšení platů učitelům, podpoře národních důchodů.

Stranou nezůstaly ani legislativní aspekty – Gore dal jasně najevo, že podporuje právo na potrat, že chce zavést legislativu ohledně  kriminálních činů spáchaných z nenávisti (myšleno zejména rasové), dále prohlubovat občanská práva a celkově dohlédnout na dodržování a prosazování zákonů. Pokud se stane prezidentem, prvním dokumentem, který podepíše, bude právní reforma.

"Všechny tyto změny chceme v Americe uskutečnit. Ale jedno vám řeknu – rozhodně nedopustím nějaké ohromné snižování daní na úkor někoho jiného, které by narušilo vývoj našeho hospodářství."

"Daňový program, jak ho zamýšlejí naši oponenti, by přinesl rodinám střední vrstvy nějakých deset centů, možná by to nakonec dalo dohromady 62 centů, ale to rozhodně není ta změna, kterou já  považuju za správnou," prohlásil Gore za souhlasných povyků publika. "Stačí jenom otevřít oči, abychom si všimli, že americký horizont se hodně, hodně, rozšířil."

Joe Lieberman přijal nominaci na viceprezidenta
Před Gorem vystoupil i zářící Joe Lieberman, který dojatě prohlásil: “Cítím nesmírnou pokoru a vděčnost za důvěru, kterou jste mě vyjádřili a přijímám vaši nominaci stát se příštím viceprezidentem Spojených států.”

Amerika potřebuje jet dopředu
Mezi dalšími řečníky vystoupil i senátor Tom Harkin z Iowy, který na adresu tzv.soucitného konzervatismu propagovaného Georgem W.Bushem, řekl: "Soucitný konzervatismus je to samé, jako kdybyste se pokoušeli zahřát starý dům krásnými myšlenkami. Možná vás to na chvíli zahřeje u srdce, ale rozhodně se nepřestanete klepat zimou."

"Vše, co potřebujete vědět o těchto o volbách už umíte z řízení automobilu. Když potřebujete couvat, dáte tam R (Reverse=zpátečku neboli také republikáni), když potřebujete jet dopředu, dáte tam D (Drive = jet, neboli také demokraté). A my chceme, aby tato země pohybovala směrem dopředu, takže volme D - Ala Gorea a Joe Liebermana, " uzavřel svůj výstup Harkin.

Al Gore promluvil v klíčovém momeně volební kampaně
Al Gore byl oficiálně jmenován na prezidenta ve středu večer. Svůj projev, dychtivě očekávaný a bedlivě sledovaný celou Amerikou,  pronesl v klíčovém momentu prezidentské kampaně, kdy podle některých průzkumů veřejného mínění má téměř dvoucifernou ztrátu za svým republikánským protikandidátem Bushem a kdy čelí dalším nepříznivým zprávám ohledně dalšího možného vyšetřování kauzy Clinton-Lewinská.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video