Buďte hrdí na Havla, říká Albrightová

- V rámci oslav 150. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Hodoníně vyzdvihla americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová Václava Havla jako jeho nástupce. Ministryně ve svém projevu připomněla, že první československý prezident vytvořil humánní a demokratickou tradici v době, když se ostatní snažili zničit Evropu svou nenávistí.
Podívejte se na fotografie.

"Stejně myslí a jedná prezident Václav Havel a mnoho dalších lidí nejenom v této zemi, ale na celém světa," zdůraznila Albrightová.

"Dívám se na jeho sochu a vím, že její historie obráží opravdové dary, které Masaryk dal nám všem. Nejsou to dary z kovu nebo kamene, ale dary svědomí, srdce a mysli," podtrhla ministryně u Masarykova památníku. Havel má podle ní pravdu, když o Masarykovi říká, že byl učitel, který se dovedl za pravdu také postavit, a to i v době plné předsudků.

"Můžete být hrdi, že máte Masaryka a teď takového fantastického prezidenta, jako je Václav Havel," uzavřela Albrightová.

Občané Hodonínska přišli k Masarykovu památníku v průvodu, v jehož čele šli skauti a skupiny Sokolů s historickými prapory a krojovaná mládež. Mezi shromážděnými byli senátoři, poslanci i zástupci pražské a brněnské univerzity, Masarykových společností a Konfederace politických vězňů. Masarykův památník byl v Hodoníně třikrát zbourán a čtyřikrát postaven. "Poprvé jej odhalili v roce 1931," řekl ČTK místopředseda hodonínské Masarykovy společnosti Jaroslav Pospíšil.

Havel s Albrightovou navštívili muzeum
Havel s Albrightovou v rodném Masarykově městě navštívili jeho muzeum, v němž jsou originální předměty vztahující se k Masarykově rodině a dokreslující jeho dobu. K unikátům v muzeu patří Masarykův klobouk, v němž docházel do Říšského sněmu, písemnosti a fotodokumentace.

Vajíčka po Albrightové házeli anarchisté
Z výslechu dvou mladíků, kteří házeli v Brně po americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové vajíčka, vyplynulo, že jde o anarchisty. Chtěli tak vyjádřit odpor k americkému imperialismu. Za výtržnictví jim hrozí až dva roky vězení. Žádné z vajec Albrightovou nezasáhlo, pouze jedno jí mírně potřísnilo šaty.

Mladíci Albrightovou napadli ve chvíli, kdy se proti původnímu plánu rozhodla, že v předsálí auly krátce promluví s některými z přítomných. Podle dostupných zpráv útočníci
doprovodili házení vajec vulgárními nadávkami.

Oběma útočníkům je 22 let, první z nich Jindřich L. pochází z Roudnice nad Labem a pracuje v pražské psychiatrické léčebně. Druhý mladík je nezaměstnaný Milan N. z Brna.

"Studenti Masarykovy univerzity v Brně vyjadřují politování nad událostí, která se přihodila na půdě Právnické fakulty v Brně při návštěvě ministryně zahraničí USA paní M. Albrightové, kdy výtržníci úkrývající se v hloučku studentů házením vajíček paní ministryni napadli," uvedl Petr Jäger v prohlášení Evropské asociace studentů práva.

"Domníváme se, že názor prezentovaný výtržníky není v žádném případě na naší univerzitě názorem většinovým," pokračoval Petr Jäger z Evropské asociace studentů práva, která působí na Právnické fakultě. Dodal, že své politování vyjádřili studenti americké ministryni hned po incidentu.

Albrightová hovořila o nebezpečení jaderných zbraní
V projevu na právnické fakultě, předneseném v angličtině, ministryně varovala před nebezpečím rozšiřování jaderných zbraní. "Musíme zajistit, aby se nebezpečná technika nedostala do špatných rukou. Řada amerických firem se musí vzdát lukrativních obchodů," připomněla Albrightová.

Česká vláda krátce před příjezdem šéfky americké diplomacie schválila návrh zákona, který má zabránit dodávce vzduchotechniky od společnosti ZVVZ Milevsko do íránské jaderné elektrárny v Búšehru.

V Brně ministryně otevřela centrum právních informací
Na Nejvyšším soudu Albrightová zahájila provoz Mezinárodního centra právních informací. Brněnské centrum vzniklo jako společný projekt českých a amerických právníků a má poskytnout snadný přístup k informacím o americkém právním řádu i o evropském právu.

Při odchodu ze soudu Albrightovou zdravila potleskem a máváním asi stovka shromážděných občanů.

Rodačka z Prahy promluvila v Hodoníně anglicky

Lidé v Hodoníně, kterých se u Masarykovy sochy sešlo několik tisíc, americkou ministryni s českými předky přivítali největším aplausem ze všech hostů. "Děkuji mnohokrát. Těší mne to být tady s vámi. Je pro mne důležité být na takovém výročí. Protože jsem ale občanka Spojených států, budu mluvit anglicky," zahájila svůj projev češtinou se silným přízvukem Madeleine Albrightová. "To nevadí, my vám rozumíme," ozvalo se z davu.

Mohutného potlesku se Albrightová dočkala také po americké hymně a při svém odjezdu.

"Jsem ráda, že jsem Mařenku viděla na vlastní oči. To čekání stálo za to," svěřila se Anna Kozumplíková, která přijela z Hroznové Lhoty. Na slavnost se připravil svérázně jeden z hodonínských prodejců masa. Na počest příjezdu Albrightové zlevnil maso o pár korun.

"To je dobře, už jsem si nechala odložit celou tašku," říkala maminka s kočárkem.

Americké ministryni zahraničí Madeleine Albrightové byla udělena pamětní medaile brněnské Masarykovy univerzity

Šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová odchází z budovy brněnské Masarykovy univerzity, před níž skupina mladíků zaútočila na ministryni vajíčky

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.

Madeleine Albrightová s Václavem Havlem, 5. března 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video