Tyto šachy hraje Václav Klaus sám. Jen na něm je, koho pověří sestavením nové vlády. Bude to vítěz voleb Mirek Topolánek, či někdo bližší jeho srdci?

Tyto šachy hraje Václav Klaus sám. Jen na něm je, koho pověří sestavením nové vlády. Bude to vítěz voleb Mirek Topolánek, či někdo bližší jeho srdci? | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Budoucnost země: v hlavní roli Klaus, scénář zatím neznámý

  • 663
Václav Klaus je už zas nejdůležitějším českým politikem. Role, kterou za dvacet let své politické kariéry dobře zná a umí si ji užít. Za ním teď budou na Hrad jezdit po několik dlouhých týdnů televizní štáby a on jim bude oznamovat milimetrové posuny po jednání se stranickými šéfy.

Prezident po pádu vlády rozhodne, co bude dál. Koho pověří sestavením vlády: znovu Mirka Topolánka, nebo někoho jiného? Jaký vývoj si přeje: předčasné volby, nebo kabinet, který zemi dovede k řádným volbám v příštím roce?

To vše se budeme dozvídat postupně, po dávkách.

"Je prezidentem, který koná vždy velmi předvídatelně, přehledně a standardně," říká Klausův šéfporadce Ladislav Jakl. "Nechtějte, aby pan prezident jakkoli dopředu avizoval své kroky. Nepochybně budou záležet na různých jednáních na politické scéně."

Do té doby můžeme jedině – při znalosti Klausových postojů z minulosti – spekulovat. A pokusit se dívat na další vývoj jeho očima.

Pádu vlády nelituje

Jak vlastně prezident vnímá pád Topolánkova kabinetu? "Pád vlády není věcí neznámou a v plně fungujícím ústavním systému není věcí nijak katastrofickou," řekl včera Klaus.

Pádu litovat nemusí, tuto vládu opravdu neměl nijak moc rád. V jejím čele stál člověk, který mu "ukradl" jeho ODS – Mirek Topolánek. Muž, který tak výrazně změnil pravicovou stranu, až z ní musel otec zakladatel loni v prosinci na protest vystoupit.

Vstřícný Topolánek jezdil do Bruselu, který Klaus kritizuje. A navrch chtěl prosadit Lisabonskou smlouvu, jež posiluje Evropskou unii na úkor jednotlivých členských států.

Jeho reformám se Klaus posmíval, když je přirovnával ke svým úsporným balíčkům z roku 1997. Vrcholem bylo, když si Topolánek přizval do koaličního kabinetu lidi z nenáviděného "společenství pravdy a lásky": stranu zelených a Martina Bursíka, Karla Schwarzenberga, Michaela Kocába...

Okruh lidí, který v roce 1997 pomohl k pádu Klausovy vlády a které on považuje za větší ideové nepřátele než socialisty.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

Naposledy to prezident připomněl o víkendu na sjezdu ČSSD, která zrovna chystala útok na kabinet. "Vláda, kde sedí pánové Bursíkové a – nebudu jmenovat některé další – tak úplně pro mě nejmilejší není."

Mirek Topolánek kontroval výrokem, jenž musel prezidenta urazit. Popsal spojenectví těch, kdo chtějí jeho kabinet shodit: "Koalice Filip, Paroubek, Tlustý, Bém a Klaus je silná."

Znovu Topolánek...

Koho tedy pověří sestavením nové vlády? Václav Klaus je konzistentní. Když v jeho minulém volebním období kabinety sociální demokracie podaly demisi, vždy opakovaně sestavením pověřil představitele ČSSD. Prostě proto, že to byl vítěz voleb, a měl tudíž největší šance na sehnání většinové podpory ve Sněmovně.

Občanští demokraté teď spoléhají na to, že se Václav Klaus tohoto pravidla bude držet. A hned mu vzkazují, koho z nich má poslat do premiérského křesla – znovu Topolánka.

Lze odhadovat, že Václav Klaus by to se skřípěním zubů zřejmě udělal. Ovšem pod podmínkou, že mu Topolánek přinese nejméně 101 hlasů pro novou sestavu.

Sám premiér už řekl, že taková většina neexistuje, pokud vyloučíme komunisty a přeběhlíky. Jedna možnost však existuje a Klaus by si ji v době hospodářské krize možná i přál: spojenectví ODS a ČSSD. Nic takového však Topolánek ani Paroubek neudělají.

Topolánek jako by ani pověření nechtěl. Včera se do prezidenta navezl: "Pád mé vlády se slavil na pražském magistrátu (u rivala Pavla Béma), na Pražském hradě, v Kremlu a na ruské ambasádě."

... nebo nepolitická politika

Budou předčasné volby? Možností je tedy dohoda politických stran na předčasných volbách. To si vyžaduje vytvoření nějakého přechodného, úřednického kabinetu. Tedy něčeho, co Klaus z duše nenávidí.

Jeho kritici však míní, že v době předsednictví EU by se mu slabý kabinet v čele s "nepolitikem" hodil. "Otevřelo by to dveře k jeho aktivnímu angažmá na špici české zahraniční politiky," míní politolog Jiří Pehe.

Ten si dokonce myslí, že Václav Klaus uvažuje o vytvoření úřednické vlády a do jejího čela vyšle někoho typu Miloš Zeman nebo Jiří Rusnok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video