I mezi nováčky ve vládě lze chválit. U fotografií ministra zdravotnictví Leoše Hegera stylista Pavlíček jen pokýval hlavou - správně.

I mezi nováčky ve vládě lze chválit. U fotografií ministra zdravotnictví Leoše Hegera stylista Pavlíček jen pokýval hlavou - správně. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Budoucí ministr zdravotnictví: Poplatky zvýšit nechci, raději utlumím medicínu

  • 312
Budoucí ministr zdravotnictví Leoš Heger je člověkem TOP 09, která prosazuje razantní zvýšení spoluúčasti pacientů. Heger je však opatrnější. Nesouhlasí třeba s tím, aby se zvyšovaly poplatky, které lidé už přes dva roky platí v ordinacích, nemocnicích i lékárnách. "Takový krok vzbudí obrovskou nevoli pacientů i opozice. A nemocným ještě více ztíží situaci," míní.

Spoluautor programu TOP 09 Rudolf Zajac ještě v pondělí opakoval, že strana navrhuje zvýšení plateb u lékaře na padesát korun a na stokorunu na pohotovosti a za den v nemocnici.

NOVÝ MINISTR

Leoš Heger
Věk: 62 let
Strana: TOP 09
Povolání: lékař, ředitel nemocnice, politik
Odkud je: Hradec Králové

"Můžeme jediné – buď s ním souhlasit, nebo nesouhlasit," reagoval včera opatrně Zajac na stanovisko budoucího šéfa resortu. TOP 09 může zvýšení poplatků dále navrhovat, ale bylo by zvláštní, kdyby šla proti svému ministrovi.

Teď se strana raduje z toho, že obsadila resorty zdravotnictví i sociálních věcí, i když ji čekají nepopulární reformy. "TOP 09 je připravená udělat největší možné změny," poznamenal Zajac.

Standard je péče bez luxusu

KRAJE RUŠÍ PROPLÁCENÍ POPLATKŮ

Od prvního července nebude pacientům krajských nemocnic hradit zdravotnické poplatky většina krajů.

Možnost nechat si poplatek od kraje proplatit zůstává jen ve Středočeském kraji, který vede David Rath z ČSSD, a v Plzeňském kraji jeho stranické kolegyně - hejtmanky Milady Emmerové.

Jako první zrušil platby za pacienty 2. června Pardubický kraj, poté se přidaly i Královéhradecký, Karlovarský a Liberecký kraj. Od 17. červa zrušil proplácení regulačních poplatků Moravskoslezský kraj.

Prvním prázdninovým dnem se k němu přidaly i Jihomoravský, Jihočeský, Ústecký, Zlínský, Olomoucký kraj a Vysočina. Regulační poplatky přestává hradit také Městská nemocnice Ostrava.

Hegera v křesle ministra vítá mnoho odborníků. "Zdravotnictví zná velmi dobře, navíc je komunikativní, takže má všechny předpoklady, aby resort řídil," uvedla současná ministryně Dana Jurásková.

U bývalého ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové odborníci vyzdvihují hlavně jeho manažerské schopnosti. A také to, že umí sehnat peníze. Za jeho éry se v nemocnici prostavěly stovky milionů, zařízení se nikdy nedostalo do ztráty.

Heger se nebojí říct, že menší nemocnice by měly omezit některá oddělení, když mohou pacienti dojet jinam. Tak, aby každý v nejbližší nemocnici dostal základní péči, ale třeba s infarktem se dostal do specializovaného centra. "A kdo bude chtít s banalitou nebo na doléčení do špičkové nemocnice, tak zkrátka zaplatí," napsal budoucí ministr na svůj blog na iDNES.cz.

Jasný názor má také na to, jaká má být základní péče, kterou pacientovi zaplatí pojišťovna: "Standardní péče je racionální, oproštěná od jakéhokoliv luxusu a dostupná bez doplatku pro každého."

"Platby za položky na receptu zrušit"

Heger by nejen nezvyšoval poplatky, ale lidem by i rád ulevil tím, že by zrušil placení za každou položku na receptu. O tom se nyní dohadují hlavní vyjednavači koalice.

Peníze, které budou chybět, by budoucí ministr hledal jinde než u pacientů. Budou to asi tři miliardy, ale deficit ve zdravotnictví je ještě výrazně vyšší. Odcházející ministryně Jurásková včera informovala, že propad ve výběru pojistného bude na konci roku 13 miliard.

Podle jejího nástupce by se daly ušetřit, kdyby zdravotnictví fungovalo efektivněji. "Je možné utlumit rozvoj, kdy se zkoušejí nové technologie. To jsou aktivity, které člověk dělá pro budoucnost, a tady je možné teď trochu přibrzdit – věřím, že nebude nutné, aby to bylo na dlouho," říká Heger.

REGULAČNÍ POPLATKY

Ilustrační fotoRegulační poplatky zavedl v roce 2008 bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby několikrát upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti. Osvobozeny jsou děti do 18 let.
Kraje ovládané sociálnědemokratickými hejtmany dosud za vracení poplatků utratily přes 600 milionů Kč. I díky slibu proplácet poplatky u lékaře ČSSD vyhrála v roce 2008 krajské volby. Podle závěrů Evropské komise však může být proplácení poplatků formou nedovolené veřejné podpory.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video