Budoucí domy nerozmetá ani bomba

Kalifornští vědci vyvinuli speciální kabely, které by měly zabránit zřícení budovy v případě, že uvnitř exploduje bomba. Horní patra staveb budoucnosti by tak měla zůstat stát i když bude přízemí domu zcela zničeno a zřítí se i nosné zdi.

Vývoj technologie urychlily nedávné atentáty. Při nejhorším pumovém útoku v historii USA, kdy zahynulo před 6 lety v Oklahoma City 168 lidí, nálož zničila jeden nosný sloup federálního úřadu.

Novou technologii vyvinuli inženýři z Kalifornské univerzity v Berkley u San Francisca. Zdejší profesor architektury Abolhassan Astaneh při testech používá kabely zapuštěné do jednotlivých pater i obvodového pláště budovy, které by měly stavbu poškozenou detonací sevřít a udržet.

Vědce inspirovaly mosty
"Horní patra zůstanou viset na kabelech, to zabrání jejich zřícení a zachrání lidské životy," tvrdí Astaneh s tím, že badatele inspiroval systém upevňování visutých mostů.

Zedníci novinku použijí při stavbě soudních budov
Nová technologie bude poprvé využita při stavbě nového federálního soudu v Seattlu. Brzy ji mají využít také stavbaři, kteří postaví budovu federálního soudu v San Franciscu.

Timothy McVeigh a následky jeho atentátu. Nastražil bombu před budovou federálních úřadů v Oklahoma City v roce 1995. Zabil 168 lidí a přes 600 jich zranil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue