Lídr ODS Petr Nečas (uprostřed), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (vlevo) a předseda Věcí veřejných Radek John na tiskové konferenci po společném jednání v Praze. (17. června 2010)

Lídr ODS Petr Nečas (uprostřed), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (vlevo) a předseda Věcí veřejných Radek John na tiskové konferenci po společném jednání v Praze. (17. června 2010) | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Budou spolu vládnout. Už si ale jdou po krku kvůli podzimním volbám

  • 328
Může to být docela bouřlivé partnerství. Právě v den, kdy ODS, TOP 09 a Věci veřejné potvrdily, že spolu vytvoří vládu a podepsaly koaliční smlouvu, zaútočila "véčka" Radka Johna na příštího partnera. Věci veřejné se ohradily proti "volebnímu inženýrství" ODS kvůli podzimním volbám do pražského magistrátu.

Zatímco se lídři tří stran budoucí vlády během dne chystali na podpis koaliční smlouvy, začala už další bitva o voliče.

"Chceme se chovat emancipovaně, stejně jako další strany," vysvětloval iDNES.cz budoucí ministr dopravy a zároveň volební manažer Věcí veřejných Vít Bárta, proč jeho strana ostře vystartovala proti ODS.

Věcem veřejným vadí, jak ODS "rozparcelovala" Prahu

Věcem veřejným totiž vadí, že pražská ODS prosadila rozdělení hlavního města v podzimních volbách do sedmi obvodů, což může poškodit menší strany. I proto si stěžují proti počínání občanských demokratů společně s ČSSD, lidovci, zelenými a SNK Evropskými demokraty na tento plán u Nejvyššího správního soudu. (více najdete zde)

Výpad VV vůči koaličnímu partnerovi přišel v době, kdy strana jako vůbec první rozjela svou billboardovou kampaň před podzimními volbami. Kandidátka strany na pražskou primátorku Markéta Reedová na plakátu strany voličům přeje, aby si "užili léto". Zároveň je už ale také vyzývá, aby na podzim změnili pražskou radnici.

Věci veřejné jako první rozjely billboardovou kampaň k podzimním volbám do pražského zastupitelstva. Voliče na billboardu oslovuje kandidátka strany na primátorku Markéta Reedová.

Podle volebního manažera strany Bárty je ale možné rozdělit dvě věci - podporu společné vládě ODS, Věcí veřejných a TOP 09 na straně jedné straně a pak to, že si budoucí partneři půjdou před volbami "po krku".

Podobně to vidí i premiér a šéf ODS Petr Nečas, jehož strana jako poslední z trojice zúčastněných v koalici odpoledne při jednání výkonné rady kývla na společnou vládu. "Žádné politické partnerství není ideální. Je skutečností, že jsou tady komunální volby a že k nim strany přistupují tak, aby v nich co nejlépe uspěly," řekl iDNES.cz Nečas.

Podzimní volby podle něj jeho koalici ohrožovat nebudou. Skutečností ale je, že Věci veřejné už nyní s velkou chutí zaujaly roli jakési "opozice v koalici". Radek John se v pondělí chlubil, že jeho strana je v nové koalici nejlevicovější, a vzkázal voličům, že to byly právě Věci veřejné, které prosadily třeba to, aby se i příští rok zvyšovaly důchody. (čtěte Nečas může začít vládnout. Dohodu o vládě stvrdily všechny tři strany)

Přečtěte si koaliční smlouvu

Co je v dohodě o vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných

Poté, co ze Sněmovny vypadli lidovci, má tak ODS ve Věcech veřejných nového partnera, který bude ve vládě "lavírovat" s ohledem na to, že stranu ve volbách podporovali i někteří bývalí voliči levicové ČSSD, o něž nebude chtít na podzim přijít.

"Důležité je, že dvě strany nebudou moci ve vládě přehlasovat tu třetí, s tím koaliční smlouva počítá," řekl John. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je nejdůležitější to, že nyní nebude moci nikdo dohodnutou smlouvu změnit, pokud by s tím nesouhlasily všechny tři strany. A podle Nečase je nejdůležitější, že žádná ze stran nesmí v koalici prosazovat své dílčí, stranické zájmy.

Povalit vládu by mělo být napříště o hodně těžší

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných má přes půtky, které se dají v budoucnu čekat mezi "véčky" a oběma dalšími stranami, šanci, že vydrží celé čtyři roky.

Nejen proto, že se bude opírat o 118 hlasů ve Sněmovně. Budoucí koalice se totiž také dohodla, že bude chtít změnit ústavu, aby bylo velmi těžké vyslovit vládě nedůvěru. Ten, kdo by to chtěl udělat, by musel zároveň představit novou vládní formaci, která by se opírala alespoň o 101 hlasů ve Sněmovně.

Opakovat by se tak už neměla situace z loňského roku, kdy opoziční ČSSD spolu s komunisty a odpadlíky z koalice povalila vládu Mirka Topolánka, ale tehdejší lídr sociální demokracie Jiří Paroubek nechtěl převzít vládu a místo toho s ODS a zelenými domluvil vznik úřednického kabinetu Jana Fischera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video