Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc oznámil, že jeho strana zlepší docházku na hlasování ve Sněmovně. Vadí jí statistika, že ČSSD nejčastěji chybí při hlasování. Omezí proto i párování vládních poslanců.

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc oznámil, že jeho strana zlepší docházku na hlasování ve Sněmovně. Vadí jí statistika, že ČSSD nejčastěji chybí při hlasování. Omezí proto i párování vládních poslanců. | foto: David Neff, MAFRA

Budeme víc hlasovat, slibuje ČSSD. Vadí jí statistika, že je nejlínější

  • 107
Sociálním demokratům vadí parlamentní statistika, podle níž její poslanci chybí při hlasování ve Sněmovně častěji než jiní. A přispěchali se slibem, že to napraví. "Klub ČSSD pro rok 2012 provede opatření k zajištění vyšší účasti, například omezením párování koaličních poslanců," uvedl šéf poslanců sociální demokracie Jeroným Tejc.

Párování znamená, že když některé straně chybí z objektivních důvodů - jako je nemoc či zahraniční cesta - poslanec, jiná strana z opačného politického tábora to gentlemansky kompenzuje tím, že nehlasuje jeden její poslanec. Párováním vychází vstříc opozice vládě i naopak. Jen když se situace v parlamentu vyhrotí, jde občas párování stranou. Teď ČSSD tvrdí, že párování omezí, aby se zbavila nálepky strany, jejíž poslanci jsou méně pracovití.

"V roce 2011 byla statistika navíc výrazně zkreslena s ohledem na dlouhodobě a vážně nemocné jednotlivé poslance ČSSD, kteří museli podstoupit delší hospitalizaci," kritizuje Tejc výsledky parlamentní docházky, které ve středu zveřejnilo sdružení KohoVolit.eu.

Na samém dnu aktivity poslanců jsou podle parlamentní statistiky středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath, jeho stranický kolega a zároveň exministr kultury Vítězslav Jandák a ministr zahraničí z TOP 09 Karel Schwarzenberg. (více zde)

Sociální demokraté se navíc tomu, že by měli být označeni za "nejlínější", brání poukazem na to, že jen samotná statistika účasti při hlasování nevypovídá o pracovitosti či schopnostech jednotlivých poslanců a poslaneckých klubů. Objektivní hodnocení by podle ČSSD muselo zahrnout nejen to, kolikrát poslanec hlasoval, ale i počet vystoupení ve Sněmovně, podaných interpelací na premiéra či ministry nebo množství navržených zákonů.

Průměrná účast poslanců při hlasování ve Sněmovně dosáhla u klubu KSČM 85 procent, u TOP 09 pak 83 procent, u ODS 76 procent, poslanci Věcí veřejných se zúčastnili 75 procent hlasování a ČSSD 74 procent.

V této statistice je ale zahrnuto jak hlasování o klíčových zákonech, ale i hlasování o tom, zda má být přerušen právě projednávaný bod, či třeba zařazen do programu jednání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video