Budu požadovat, aby koalice prosadila majetková přiznání pro politiky, říká před jednáním o revizi koaliční smlouvy šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Budu požadovat, aby koalice prosadila majetková přiznání pro politiky, říká před jednáním o revizi koaliční smlouvy šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Překvapení. Do programu vlády se mohou dostat majetková přiznání

  • 78
Budeme usilovat o to, aby vláda ještě v tomto volebním období prosadila určitou formu majetkových přiznání, řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. "Chceme ale, aby se to týkalo jen politiků. Majetek by museli přiznat při vstupu do funkce a při odchodu z ní," vysvětluje Gazdík.

Nápad, aby vláda prosadila tuto formu majetkových přiznání, bude prosazovat při koaličních jednáních o tom, o co by ještě měl kabinet Petra Nečase usilovat do konce volebního období.

ODS podle šéfa poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury hodlá při revizi koaliční smlouvy zdůraznit prorůstová opatření a zrušení nadbytečných agend a některých organizací podřízených ministerstvům, nejmenší vládní strana LIDEM přijetí zákona o státní službě či zákona o financování politických stran.

Levice chce prokázání příjmů při koupi majetku nad 20 milionů

Největším překvapením ve vládních prioritách, pokud to Starostové a nezávislí, kteří spolupracují s TOP 09, skutečně prosadí, by však byla majetková přiznání pro politiky. Majetková přiznání dlouhodobě prosazují sociální demokraté a komunisté, ale ve výrazně širší podobě. Týkala by se podle nich všech lidí, kteří si pořídí majetek v hodnotě nad určitou hranici, například 20 milionů korun. Ti by podle levicových stran měli doložit legální původ svých příjmů.

Gazdík popsal majetková přiznání, o něž bude usilovat, jinak. "Naše představa je jiná než ČSSD. Týkalo by se to poslanců, senátorů, ministrů, možná i jejich náměstků, krajských radních a hejtmanů. O okruhu těch osob, jichž by se to týkalo, je samozřejmě možné diskutovat," řekl iDNES.cz šéf poslanců TOP 09 a Starostů.

Dosud politici jen každoročně informují o tom, jaké měli vedlejší příjmy v uplynulém roce, nijak se však nekontroluje, s čím do politiky přišli a s čím z ní odcházejí, aby se dalo skutečně zkontrolovat, zda z funkce neodcházejí s větším majetkem, než by odpovídalo jejich legálním příjmům.

Stanjura: Nám půjde o prorůstová opatření a snížení byrokracie

Lídr poslanců ODS Zbyněk Stanjura iDNES.cz řekl, že občanští demokraté začali debatovat o tom, co by ještě vládní koalice do roku 2014 měla prosadit.

Nový šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura

"V prvé řadě si musíme vzít koaliční smlouvu a vyhodnotit, co se nám už podařilo splnit, co ještě zbývá a co z toho jsme schopni splnit. Určitě nám půjde o to, aby vláda dala důraz na prorůstová opatření, na investice do infrastruktury, do školství, vědy a výzkumu. Chceme také zlepšit podmínky pro malé podnikatele. V úvahu připadá to, že by DPH odváděli až ve chvíli, kdy budou zaplacené faktury," popsal iDNES.cz Stanjura. Za další priority označil snižování byrokratické zátěže a rušení přebytečných agend státu.

Vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM také mluví o úsporách v rušení některých organizací podřízených ministerstvům. "Tam lze hledat opravdové úspory," sdělila iDNES.cz. Za klíčové priority považuje přijetí zákonů o státní službě, o financování politických stran nebo zákon o státním zastupitelství. "Budeme také chtít dohodu o dalším nezvyšování daní a větším důrazu na prorůstová opatření," uvedla Peake (rozhovor s Peake najdete zde).

O úpravách koaličních priorit by podle politiků vládních stran koalice mohla začít jednat příští týden. Jednání má skončit do konce roku. To by také mohla být podepsána smlouva mezi ODS, TOP 09 a stranou LIDEM, která se teprve před pár dny oficiálně ustavila. A jen těsně před tím, než osmička poslanců strany LIDEM zvedla ruku pro církevní restituce, dostala Peake příslib, že se zákon změní tak, aby její poslanci mohli utvořit poslanecký klub, i když jich není deset. (více o tom najdete zde)

Změny ve vládě jsou zatím jasné jen dvě

Pokud jde o změny ve vládě, říká Gazdík, že neví nic o tom, že by se jeho strany měla týkat jiná změna než ta, že Ludmila Müllerová bude v pátek jmenována do funkce ministryně práce a sociálních věcí místo Jaromíra Drábka (více zde).

Kandidát na ministra dopravy Robert Vacek

Peake si zase u premiéra a předsedy ODS Petra Nečase prosadila výměnu ministra dopravy Pavla Dobeše, místo kterého navrhuje do vlády svého podřízeného Roberta Vacka (podrobnosti najdete zde). S tím, že by si sama ve vládě přesedla na jiné, silnější křeslo, Peake nepočítá, stejně jako s tím, že by si strany mohly některá křesla mezi sebou prohodit.

A pokud jde o ODS, kde se nejspíš křeslo naklání pod ministrem obrany Alexandrem Vondrou, jenž neobhájil pozici senátora a už ani nekandidoval do vedení ODS? "To je věcí premiéra, jak se rozhodne," odvětil Stanjura.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video